Fatura

AmonRa Wiki sitesinden
Atla: kullan, ara

Kesilen Faturalar

İşletme tarafından kesilen faturaların takibi Kesilen Faturalar ekranında yapılır. Bu ekrana RaBack.Exe üzerinden Cari sekmesi altıondan ulaşılabilir

60_Cari_Fatura

Kısa yolu F7 olan kesilen fatura kayıtlarını liste halinde getirir.

30_folyo_faturakayitlari_liste.jpg

Yeni Kayıt

Yeni fatura kaydı girilebilir. Folyodan bağımsız manuel fatura kesme işlemleri için bu buton kullanılabilir. Bu işlemin yapılması kullanıcı yetkilerine bağlanmıştır. Folyo hesabına fatura kesmek için Folyolar sayfasındaki Fatura başlığı altındaki işlemler uygulanmalıdır. (Fatura kaydı girmenin gelirlere bir etkisi yoktur. Yani girilen fatura gelir ya da tahsilât bilgilerine veri kaydetmez.)

Değiştir

Sisteme kayıt edilmiş faturalarda değişiklik yapılmasını sağlar. Ayrıca bu ekranda herhangi bir nedenle yazıdıralamamış faturalar Kaydet&Yaz Butonuna basılarak yeniden yazdırılabilir

Sil

Sistemde kayıtlı faturaları siler. (Bu seçenek kullanıcı yetkileri ile kısıtlanır.)

* Eğer cari kayıt aktarımı Kredi işlemleri yerine açık fatura kaydından aktarım yapılıyorsa açık fatura kaydı Fatura liste ekranından silinirse bağlı bulunduğu cari kayıt da kullanıcı yetkilendirmesine bağlı olarak silinir.

Diğer

Diğer butonu ile seçili fatura kaydına ait dosya, not ve log ayrıntıları ve fatura yazdırma açıklamaları görülebilir.

Fatura_Iptal.jpg
Ayrıca Fatura İptal seçeneği ile fatura iptali yapılabilir. Fatura iptal seçeneği kullanıcı yetkilerine bağlı olarak çalışmaktadır.
Ödendi: Ödenen açık faturalar bu seçenekle tahsil edilmiş olarak gösterilir. (Program ayarlarından kredi tahsilâtları cariye ekle seçeneği işaretli ise Fatura kayıtlarından açık fatura ödeme kaydı cari hesaplarını etkilemez.)
Detay: Fatura değişiklik hakkı olmayan kullanıcılar fatura kayıtlarının detaylarını görebilirler.
Önizle: Önizle seçeneği ile seçilen fatura yazdırılabilir, fatura listesi yazdırılabilir dosyaya aktarılabilir. (Excel, PDF, HTML vb.)
Sadece E-Faturalar: Liste ekranına sadece E-Fatura kayıtlarının gelmesini sağlar.(E-Fatura entegrasyonu ve gönderimi hakkında daha fazla detay için E-Fatura sayfamızı ziyaret ediniz.)

Yetkiler:

Ödendi: Kullanıcılar sayfasındaki Fatura alanındaki Tahsilat yetkisi bulunması gerekmektedir.
Fatura İptal: Kullanıcılar sayfasındaki Fatura alanındaki Faturayı Listeden İptal Etme yetkisi bulunması gerekmektedir.
E-Fatura Gönder: Kullanıcılar sayfasındaki Cari İşlemler alanındaki Muhasebe Entegrasyon yetkisi bulunması gerekmektedir.
Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?