Ölçüm Formu Alanları

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Ölçüm Formu Alanları

Tanımlama Amacı

Ölçüm formları içinde değerleri girebilmek hesaplamaların otomatik olarak kayıt edilebilmesi gibi özellikler için form alanları tanımlanır. burada tanımlanan form alanları ile ölçümde hangi değerlerin yazılması gerektiği de şablon veya sayaç seçimi ile Ölçüm Kayıtları ekranında görülecektir.

Tanımı

Operasyon OlcumFormAlaniListe.PNG


Ana ekranın sol üst köşesindeki ra_butonu.JPG butonuna basarak sırasıyla Sistem/Tanımlar/Operasyon/Ölçüm Formları/Ölçüm Formu Alanları seçilerek Ölçüm Formu Alanları tanımı yapılır.

Operasyon sekmesi altında Operasyon butonu altında Ölçüm Formları altındaki Ölçüm Formu Alanları seçeneği seçilerek de Ölçüm Formu Alanları tanım ekranına ulaşılabilir.

YeniKButon Master.PNG seçeneği ile Ölçüm Form Alanı tanımı yapılır.

Operasyon OlcumFormAlani.PNG
Form Şablonu: Tanımlanan form şablonu bu alandan seçilir. Eğer sayaç şablon dışında özel bir form yapısı varsa bu alan boş bırakılarak Form alnında Form belirtilir.
Form: Şablon dışında kalan özel form tanımlarının belirtildiği alandır. Form şablon seçilirse bu alan pasif olur.
Alan Tipi: Form alanında girilecek değerin formatının belirtildiği alandır
Alan Adı: Ölçüm form alanının belirtildiği alandır. Form alanlarında formül yazıldığını düşünerek anlaşılır en kısa hali ile tanımlamanızı tavsiye ederiz.
Açıklama: Ölçüm form alanının tam adının belirtildiği alandır.
Not: Ölçüm form alanı ile ilgili not varsa bu alanda belirtilir.
Sıra: Ölçüm form kaydında kaçıncı satırda sıralanacağı bu alanda belirtilir.
Özet Raporda Göster: Ölçüm form alanının oluşturulacak özet raporda görünmesini sağlar.
Min. Ve Maks. Değer: Ölçüm form alanındaki değerin asgari ve azami sınırlarının belirtildiği alandır.
Değiştiğinde Uyar: Minimum ve maksimum değerlerin aşılması durumunda uyarı vermesini sağlar.
Min. Ve Maks. Değişim:
Hesaplama Yap: Form alanındaki değerin başka alanlardaki değerlere göre hesaplama yapılmasına olanak sağlar. Bu seçenği seçerek Formül alanının etkin olması sağlanır.
Değiştirilebilsin: Form alanında formüle bağlı olarak hesaplanan değer gelse bile kayıt kartından değerin değiştirilebilmesini sağlar.
Formül: Form alanındaki değerin hesap formülünün belirtildiği alandır. Bu alanda Script'e bağlı olarak farklı değerler verilebilir. Örneğin SonDeğerSTR('Alan Adı')
Alan1 - İşlem - Alan2: Birinci alan seçimi ikinci alan seçimi ve iki aln arasında yapılacak matematik işleminin seçimini yaparak Formül satırında belirtilen alan ve işlemin yazılmasını sağlar.OrtakTanimaCevir.PNG

Birden fazla otelin tek veri tabanından yönetilmesi durumunda, seçilen tanımlar Diğer sekmesinden Seçilenleri Ortak Tanıma Çevir seçeneği seçilerek ortak kullanılması sağlanır.

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?