Önbüro Ayarları

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Önbüro Ayarları

Check In/Check Out

00 onburo.ayarlari.c-in.png
CI'de İsim Dağılım Notunu Folyoya Aktar: Rezervasyon kartı içinde yer alan isim dağılımı bölümüne girilmiş olan Not’lar Check in işlemi sonrası açılan folyo içinde de görülebilir.
Grup Rez. Soruları Sorma: Bir gruba bağlı rezervasyonlarda her yapılan işlem için gruba bağlı diğer rezervasyonlarda uygulanmasını soran uyarı ekranını getirir.
Grupta Son Oda ile Ana F.Kapat Uyarısı: Gruba bağlı tüm odalar Check-out edildikten sonra grup folyosunun da kapatılması ile ilgili uyarı mesajı vermesini sağlar.
Grup Folyosu Bekletilebilsin: Kredi folyolarını CO’da gösterme seçili olmadığında da GR folyo bakiyesi kapatılmadan son odanın check out edilebilmesini sağlar.
CO'larda Aktivite Rez. Kontrol Et: Check out işleminde aktivite rezervasyonlarında açık kalmış bir hesap olup olmadığını kontrol edilmesini sağlar.
CO'tan Sonra Odayı Temizle: Program içinde yapılan her C/Out işlemi sonunda boşaltılan oda direkt KIRLI konumuna dönüşmeden TEMİZ konumuna geçer. Dolayısı ile ayrıca odaları temiz gösterme işlemine gerek kalmaz.
CI İptal sonrası odayı temizle: Check in iptal işlemlerinde KIRLI durmun yerine TEMİZ oda durumuna getirerek tekrar oda temizleme yapılmasını gerek kalmaz.
Kredi folyolarını CO'ta Gösterme: Eğer kredi folyolarının faturası önbürodan kesilmiyorsa Check out ekranında kredi folyolarının gösterilmemesini sağlar.
CI Tamamlandı Onay Mesajı: Check-in işlemi sonrasında tamamlandı mesajı görünmesini sağlar.


CI Misafir Kartı
Otomatik Misafir Kartı Aç: Gelen misafirlerin programdan Check in’i yapılırken misafir kimlik, adres, fatura ve ek bilgilerinin girildiği misafir kartının otomatik olarak açılmasını sağlar.
Firma Misafirlerine Kart Açma: Firma misafirlerine misafir kartının açılması istenmiyorsa, bu seçenek işaretlenir. Böylece sadece misafir ödemeli misafirlere, kart açılır.
Check'inde Tüm Kartları Doldur: “Otomatik Misafir Kartı Aç” seçeneği işaretlenmiş ise, bunun odadaki misafirlerin her biri için de geçerli olmasını sağlar.Örneğin oda 3 kişilik ise 3 kişi içinde misafir kartı açar ve Check In işleminde 3 misafirin de misafir kartlarını ekrana getirerek kimlik bilgilerinin doldurulmasını sağlar.
CI'de misafir kartlarını göster: Check in işleminin tamamlanması ile misafir kartları otomatik olarak doldurulması için ekrana gelecektir.
Rezervasyon Kartında Yanındakilere Otomatik Ekle: Rezervasyon kaydı ve rezervasyonsuz CI işleminde kişi sayısına bağlı olarak yanında kalanların NONAME olarak satır açılmasını sağlar.
Online Kimlik Bilgileri Zorunlu: KBS'ye göre gönderilmesi gereken bilgilerin girilmesini zorunlu hale getirir.
Kalışta SUREKLI Misafir yap: Sol tarafta belirtilen gün sayısı kadar kalan misafirin repeat guest olarak algılanmasını sağlar.
Misafir İstek Anketi: Misafir kartında Özel isteklerin tutulacağı anket taslağının belirtildiği alandır.
Varsayılan Anket: Misafirlerin doldurduğu genel anketin belirtileceği alandır.
M. Kartı Şablonu:
Varsayılan VergiNo: Fatura kesme esnasında yabancı uyruklu misafirler gibi vergi numarası olmayan durumlarda vergi numarası olarak alınacak varsayılan değer bu alana yazılır. Özel bir durum olmadığı sürece varsayılan vergi numarası 11 basamaklı 1 yazılır. (11111111111 şeklinde)
CI/COlarda saat kullan: Giriş ve çıkış yapacak olan misafirlerin giriş, çıkış saatleri rezervasyon kartında yazılabilir hale gelir. Rezervasyon ilişkili tüm raporlarda bu saat kayıtları rahatlıkla izlenebilir.
Erken CI Nedeni Sor : Giriş işlemlerinde belirtilen giriş saatinden önce işlem yapılırsa erken giriş nedeni seçim ekranının gelmesi sağlanır.
Geç CO Nedeni Sor : Çıkış işlemlerinde belirtilen çıkış saatinden sonra işlem yapılırsa geç çıkış nedeni seçim ekranının gelmesi sağlanır.
CI İpt. Süre (Dk): Check in'in iptal edilme süresidir. Check in olduktan sonra bu alanda belirtilen süreye göre Check in işlemi iptal edilebilir. Aksi durumlarda CI iptal süresinin dolduğuna dair bir mesajla kullanıcı uyarılır.


Folyo

00 onburo.ayarlari.folyo.png
Folyo Listesinde Açılışta Kayıtları Getirme: Misafir Folyo listesinde açılışta folyoların listelenmemesi sağlanır.
Misafir Krediye Kaldırmayı Cariye Ekle: Misafir folyosundan yapılan kredi işlemlerinin misafir carisine kayıt edilmesi sağlanır. Seçeneğin etkin olmadığı durumlarda kredi işlemi yerine açık kesilen misafir faturaları misafir carisine kayıt edilecektir.
Firma Krediye Kaldırmayı Cariye Ekle: Acente folyosundan yapılan kredi işlemlerinin acente carisine kayıt edilmesi sağlanır. Seçeneğin etkin olmadığı durumlarda kredi işlemi yerine açık kesilen firma faturaları firma carisine kayıt edilecektir.
Satıcı Faturalarını Cariye Ekle: Kesilen Faturalar (F7) ile kayıt edilen satıcı faturalarını cariye eklenmesini sağlar.
Krediye Kaldırmada Yerel Para Birimi Gelsin :Krediye kaldırmada işleminde para birimi olarak firma kartında ki parabirimi yerine Genel Ayarlardaki yerel parabiriminin gelmesini sağlar.
Folyo Dökümde Depozit Transfer ve İptal Gösterme: Folyo dökümü çıktısında depozit, işlem iptal ve (sadece eski folyoda transfer işlemi sonrası işlem kalması isteniyorsa) transfer işlemlerinin gözükmemesi sağlanır.
İade Bakiye Kadar Yapılabilsin: İade işleminin folyo bakiyesinden daha fala yapılamaması sağlanır.
Transferde Eski Folyoda İşlem Kalmasın: Transfer işlemi sonrası eski folyoda işlemle ilgili hesap hareketi kalmaması sağlanır.
Folyo İşlem Bölmede bağlı kayıtlarda eksileme yapmasın: Folyo İşlem Bölme işleminde sürükle bırak ile işlemler yapıldığında eski folyoda eksili işlem iz bırakmaması sağlanır.
Folyo HARCAMA İşlemlerinde Belge No Zorunlu: Harcama kaydı girilirken belge no alanı boş bırakılamaz.
Folyo ODEME İşlemlerinde Belge No Zorunlu: Ödeme kaydı girilirken belge no alanı boş bırakılamaz.
Folyo Tahsilat İşlemlerinde Otomatik Belge Yazdır: Folyo tahsilat işleminde fiş dökümü çıkartır.
Folyo Ana Misafiri değiştirilebilsin: Folyolarda misafir ekle ve çıkar işlemlerinde rezervasyonu yaptıran birinci kişinin çıkartılıp yerine başka bir kişinin eklenebilmesini sağlar.
Folyoda NoAutoPos Seçeneği Görünsün: Folyo Detayı Ekranında Manuel Harcama Yapılamaz seçeneğinin görüntülenmesini sağlar.
HARCAMA için eksi işlem girilemesin: Harcama gelir kaydı girilirken eksili tutar girilmesine izin verilmez.
ODEME için eksi işlem girilemesin: Ödeme tahsilat kaydı girilirken eksili tutar girilmesine izin verilmez.
HARCAMA işlemlerinde ŞİFRE sor: Harcama girişlerinde kayıt kartı öncesinde güvenlik amacıyla kullanıcı şifresinin girilmesi gerekir.
ODEME işlemlerinde ŞİFRE sor: Ödeme işlemlerinde kayıt kartı öncesinde güvenlik amacıyla kullanıcı şifresinin girilmesi gerekir.
Folyo Extresi yerine Folyo İşlem Bölme ekranını aç: Folyo extresi işlemi seçildiğinde folyo işlem penceresinin açılmasını sağlar.
Pansiyon Ücretini Konaklamaya Dahil Bas: Pansiyon ücretini ayırırken tek bir satırda oda ve pansiyon olarak kayıt eder. Seçilmeze bir gece iki hesap hareketi (oda ve pansyion) oluşur.
Konaklama Toplamı 0 iken Pansiyon Basma: Oda fiyatı toplamı sıfır olan rezervasyonlarda pansiyon ayrımı yaparak ücret basmamasını engeller.
Borç/Alacak Rakamlarında Küsurat Olmasın: Borç alacak işlemlerinde virgülden sonra ,4 e kadar aşağıya ,6 dan itibaren yukarı yuvarlayarak hiç virgülden sonra küsurat olmamasını sağlar.
POS'dan sadece Peşin folyosuna ödeme girilebilsin: POS arayüzünde oda numarası seçilerek misafir hesabına harcama kaydederken tahsilat girilmesini engeller.
POS Mükerrer BelgeNo Kontrolü Gün Bazlı: POS adisyon girişlerinde mükerrer belge no kontrolü yaparak aynı belge numarası ile giriş yapılmasını engeller.
Özel Folyoda Rez. Seçilebilsin: Özel folyo açılışlarında var olan bir oda rezervasyonuna bağlanarak kullanımını sağlar.
Bu tutar üzerindeki HARCAMALAR için uyarı ver: Belirtilen harcama tutarının üzerinde onay uyarısı verir.
Bu tutar üzerindeki ÖDEMELER için uyarı ver: Belirtilen ödeme tutarının üzerinde onay uyarısı verir.


Fatura

Fatura sekmesinde fatura işlemleri ile ilgili ayar seçimleri bulunmaktadır. Faturanın sistemden yazdırılabilmesi için öncelikle fatura tasarımının yapılması gerekmektedir. Tasarım işlemi için fatura formatının taratılıp, kağıt ölçüleri ile beraber (genişlik ve yükseklik bilgileri) destek@hotech.com.tr adresine mail atılması sonrasında tasarımınız yapılacak ve sisteme kaydedilecektir.

00 onburo.ayarlari.fatura.png
Folyo'da Fatura Seçenekleri: Folyo listesinden veya CheckOut listesinden fatura kesilirse, öncelikle fatura hazırlama ekranı görüntülenir. Bu ekran üzerindeki seçenekler kullanılarak çeşitli şekillerde standart üstü faturalar oluşturulup döküm alınabilir.
Fatura No Otomatik Artsın: Fatura numarasının ilk girilen fatura numarasından sonra otomatik artmasını sağlar. Fatura hazırlama ekranında fatura numarası boş gelir ve eğer kullanıcı bir değer yazmadan Kaydet&Yaz butonuna basarsa sistem otomatik olarak sayaçtaki kayıtlı numaradan devam eder.
Fatura No için Manuel Girişe İzin Ver: Fatura numarası otomatik atarken fatura numarası gerektiğinde değiştirilebilmesini sağlar. Faturada fatura numarası yazılmadan önizleme ekranına geçilirse en son kesilen fatura numarasına bir artırarak kayıt eder.
Fatura No için Ortak Sayacı Kullan: Fatura numarası için farklı terminaller için tek bir sayaç kullanımını sağlar. Böylece farklı terminallerde kesilen faturalar aynı fatura serisinden takip edilir.
Paidout Faturaya Dahil Edilsin: Misafir paid out işlemlerinin faturada görünmesini sağlar.
Fatura Güvenlik Devrede: Fatura sadece folyodan hazırlanabilir. Değiştirme yetkisi olan kullanıcılar faturada değişiklik yapabilir.
İleriye yönelik fatura kesilebilsin: İleri tarihlere fatura kesilmesini sağlar. Seçilmezse yeni fatura kaydında bu günün tarihi seçili kalır.
Sıfır Tutarlı Satırlara İzin Ver: Sıfır tutarlı satırların da faturada gösterilmesi sağlanır.
Proforma Faturayı Cariye Ekle: Proforma faturaları cari işlem yapılarak cari hesap takibinin yapılması sağlanır.
Misafir Kartında Fatura Bilgisi Zorunlu: Misafir bilgilerinin girildiği kayıt kartında fatura bilgi alanlarının zorunlu alan olmasını sağlar.
Ekstra Folyo CO'da Fatura Kontrolü: Ekstra folyo için fatura kesilmediğinde check out işleminin yapılmasını engeller.
Ana Folyo CO'da Fatura Kontrolü: Ana folyo için fatura kesilmediğinde check out işleminin yapılmasını engeller.
Firma Fatura Ind. Satırda Uygula: Firma indirimini fatura satırında uygular, böylece KDV hesaplamasından önce indirim yapılmış olur.
Departman Bazında İndirime İzin Ver: Önbüro departmanı dışında kalan departmanlarda yapılan indirimi fatura satırında yapar. Böylece KDV hesaplamasından önce indirim yapılmış olur.
TL Simgesini Göster: TL Simgesinin faturada gösterilmesini sağlar.
Ödeme Alanında Kredi de Göster: Ödeme alanında nakit ve kredi kartı bilgisi gibi kredi toplamlarının da gösterilmesini sağlar.
Firma Faturalarında Rez. Dövizi Gelsin: Firma folyolarının fatura işlemlerinde oda ücreti basılan rezervasyon döviz biriminin fatura hazırlama ekranında gelmesini sağlar.
Misafir Faturalarında Rez. Dövizi Gelsin: Misafir folyolarının fatura işlemlerinde oda ücreti basılan rezervasyon döviz biriminin fatura hazırlama ekranında gelmesini sağlar.
Farklı Para Birimlerinde Fatura Kesilebilsin: Rezervasyon kartında ve yerel para birimi dışında farklı para birimlerinde fatura kesilmesine imkan sağlar.
Eski CO için CO Tarihi Gelsin: Check Out olmuş folyo için fatura kesilirken fatura tarihi olarak Check Out tarihinin gelmesini sağlar.
Rezervasyon Bilgileri (Misafir,Firma) Gösterilsin:
Fatura Tam Ekran: Fatura ekranının ekranı kaplamasını sağlar.
Gönderilen fatura iptal edilebilsin: E-Fatura ve E-Arşiv uygulamasına tabi işletmelerde fatura iptal seçeneğinin etkin olmasını sağlar. Bu işlem ile E-Arşiv uygulamasında gönderilen fatura İptal edilme imkanı yoktur. Sadece kayıt olarak veri tabanında görünmesi sağlanmaktadır.
Günsonundan sonra da iptal edilebilsin: E-fatura ve E-arşiv fatura kayıtlarının sadece kendi sistemimizde gün sonu sonrasında da iptal edilebilmesini sağlar.
SIFIR toplamlı harcamalarda Fatura oluştur: Fatura toplamı sıfır da olsa fatura kaydı oluşturmasını sağlar. Özellikle yeni giriş işlemleri sonrasında fatura istenmesi durumunda folyoda tutar olmadan fatura kaydına tutar belirtilerek fatura kaydı oluşturmak için kullanılabilir.
Unvan/Adres bilgileri salt okunur: Fatura unvan ve adres bilgilerinin fatura kesen kullanıcılar tarafından fatura ekranından değiştirilebilmesini engeller.
Fatura Nüsha Sayısı: Faturanın kaç nüsha olacağının belirtildiği alandır.
Fatura Satır Sayısı: Fatura da yazdırılacak satır sayısının belirtildiği alandır.
Yazdırma Seçenekleri:
Ticaret Sicil No: Fatura Unvan bilgilerinin yanında ticaret sicil numarasının da gösterilmesini sağlar.
Mersis No: Fatura Unvan bilgilerinin yanında mersis numarasının da gösterilmesini sağlar.
Ticaret Unvanı: Fatura Unvan bilgilerinin yanında ticaret unvanın da gösterilmesini sağlar.
Merkez Adresi: Fatura Unvan bilgilerinin yanında varsa merkez adresinin de gösterilmesini sağlar. (Grup oteller için gerekebilir.)
Web Adresi: Fatura Unvan bilgilerinin yanında web adresinin de gösterilmesini sağlar.
KDV Muafiyet Sebebi: KDV muafiyet durumunda burada belirtilen açıklama faturaya otomatik olarak gelecektir.


Önkasa

00_Onburo.Ayarlari.Onkasa
Peşin (Cash) Odası: Peşin işlemleri için kullanılacak oda numarasını belirtir. (Not: Default değer olarak 999 atanmıştır ve standart olması açısından değiştirilmemesi tavsiye olunur.)
Rez.Avans Folyosu: Rezervasyon avansı girişlerinde folyo işlem gereken ödeme tiplerinde alınan rezervasyonların folyo ve önkasa yansımasını sağlamak için rezervasyon avans folyosu açılır. Bu alanda belirtilen numara ile rezervasyon avans folyosu olarak açılacaktır.
Kullanılan Resmi Kur: Rezervasyonda döviz olarak verilen oda fiyatlarında, fiyatı ana para birimine çevirirken kullanılacak olan kur türü seçilmelidir.
Folyo İşlem Kuru: Folyo işlemleri için döviz kullanımı olan fişlerde Döviz tutarının hangi kur türüne göre hesaplanacağını belirtilir.
Önbüro Döviz Kuru: Döviz bozdurma işlemlerinde kullanılacak olan döviz kur türü bu alandan seçilir.
Komisyonlu Döviz Bozdur: Döviz bozdurma işlemlerinde belirtilen kurdan bir komisyon oranı düşülerek kullanılacağını belirtir.
Komisyon Oranı: Döviz bozdurma işlemlerinde belirtilen kurdan ne kadar komisyon düşüleceğini belirtileceği alandır.
Döviz Bozdurmada Yerel D. Kullan: Döviz bozdurma işlemlerinde sadece yerel dövizden işlem yaptırır. Örneğin TL yerel döviz olarak kayıtlı ise EUR dövizi USD olarak bozdurma işlemi yapamazsınız. Sadece TL döviz bozdurma işlemi yapabilirsiniz.
Döviz Bozdurmada Fiş Yazdır: Döviz bozdurma işlemi yapıldıktan sonra Tamam butonuna basıldıktan sonra otomatik olarak döviz bozdurma belgesi yazdırılır.
Döviz Bozdurmada Misafir Adı Zorunlu: Döviz bozdurma işleminde misafir adı girilmesini zorunlu hale getirir.
Folyo İşlem Kuru
Günlük Kur: Döviz kullanılan folyo işlemlerinde günlük kurun uygulanmasını sağlar.
Giriş Günü Kuru: Döviz kullanılan folyo işlemlerinde giriş günü kurunun uygulanmasını sağlar.
Rez. Kuru: Döviz kullanılan folyo işlemlerinde rezervasyon kartındaki kurun uygulanmasını sağlar. Kur sabitlenen rezervasyonlar için bu seçineğin seçili olması kur farklarını önleyecektir.
Kasa Tanımları
Ön Kasa: Nakit kasanın belirtildiği alandır.
Kr. Kartı K.: Kredi kartı kasasının belirtildiği alandır.
Kasa Açılışını Ertesi Güne Devret: Bir gün öncesinde belirtilen kasa açılışını her gün açılış olarak otomatik girilmesini sağlar.
Kasa Bakiyesini Ertesi Güne Devret: Bir gün öncesinde belirtilen kasa bakiyesini ertesi gün açılış olarak otomatik girilmesini sağlar.
Vardiyalı Önkasa İşlemleri: İşaretlenirse, her vardiyada bir kasa sorumlusu olduğu varsayılarak, vardiya açıp-işlemler yapılıp-vardiya devret ile de gün içinde de kasa bakiyesi devri yapılabilir. Bu seçenek seçildikten sonra programın kapatılıp tekrar açılması ile Önkasa sekmesinde Vardiya Aç Vardiya Kapat seçenekleri aktif olacaktır. Ayrıca önkasa vardiya tanımı yapıldıktan sonra kullanılabilir.
Kredi Kartı Güvenlik Kodu Saklansın: Kredi kartı CV2 kodunun görünmemesini sağlar.
Kredi Kartı No İlk ve Son 4 Hane Dışında Saklansın: Kredi kartı numaralarının ilk ve son dört rakamı dışında kalanların saklanmasını sağlar.
Para Girişlerinde ŞİFRE Sor: Önkasa kasa giriş işlemlerinde kullanıcı şifresi girilmesi gerekir.
Para Çıkışlarında ŞİFRE Sor: Önkasa kasa çıkış işlemlerinde kullanıcı şifresi girilmesi gerekir.
Rez.Avans ve Folyo işlemlerinde Döviz-Kasa Kontrolü: Seçenek etkinleştirildiğinde rezervasyon avans girişi ve folyo işlemlerinde belirtilen döviz cinsine göre kasa seçimi yapılması sağlanır. Seçenek etkin değilse tüm kasaların listelenmesi ile seçim yapılabilir.


Harcama Kartı

00 onburo.ayarlari.harcama.png
Otel Kredi Kartı Kullan: Otel kapı kilit yada harcama kartı kullanılması durumlarında bu seçenek seçilir.
Ön Ödemeli: Harcama kartı ön ödemeli ise bu seçenek seçilir.
Kredili: Harcama kartı kredili ise bu seçenek seçilir.
Ön Ödeme Alt Limiti: Ön ödemeli harcama kartlarında uygulanacak ön ödeme alt limiti belirtilir.
Kredi Limiti Kontrolü: Sistem tarafından kredi limiti kontrolü yapılacaksa bu seçenek seçilir. Harcama kartı kullanan misafirlerin kart limitinden fazla harcama yapamamasını sağlar.
Kredi Risk Limiti: Kredi risk limitinden fazla harcamaya izin verilmek istenmiyor ise bu seçenek seçilip, Kredi Risk Limiti belirtilir. Bu durumda POS'tan yapılan harcamalarda, limit aşımına izin vermez.
Kart No Sadece Rakam: Harcama kartı numarası sadece rakam ise bu seçenek işaretlenir.
Kart No Track Ayıracı: Kart numarasını oluşturacak track belirtilir.
Kart No Rakam Sayısı: Kart numarasını oluşturacak toplam rakam sayısı belirtilir.
Şifreli Misafir Harcama Takibi: İşletmede harcama girişleri misafire verilen kartla ve şifreli olarak yapılsın isteniyorsa bu seçenek işaretlenir. Bu seçenek haricinde POS ayarları diğer sekmesinde yer alan PINPAD Kullan seçeneğinin de seçili olması gerekir. Misafirin PINPAD üzerinden kullanacağı kart şifresi için Folyo detayındaki Şifre Değiştir butonunu tıklayarak şifre belirlemesi gerekir.CRM

00 onburo.ayarlari.crm.PNG
Yeni Misafirde Varsayılan Grup Gelsin:Yeni misafir kartı açıldığında misafrigrubu olarak Misafir Gruplarındaki varsayılan tanımın gelmesini sağlar.
Misafir Evlilik Tarihi için uyarı göster: Misafir evlilik tarihleri için sistem tarafından uyarı mesajı gelmesini sağlar.
Email adreslerini otomatik doğrula: Misafir kartına girilen email adresinin doğruluğunu sağlar.
Web adreslerini otomatik doğrula: Misafir kartına girilen web adresinin doğruluğunu sağlar.


Puan
İlk Puan: Misafirin üyelik programındaki ilk girişteki puanının belirtildiği alandır.
Web İlk Puan: Web'den üyelik programına katılan üyenin ilk başlangıç puanının belirtildiği alandır.
'Misafir Puan' Kart Tipi: Misafir puan kart tip seçimi ile hangi programda göre puanlama yapıldığı belirtilmiş olur.
Puan Geçerlilik Süresi: Kazanılan sürenin gün bazında geçerlilik süresinin belirtildiği alandır.


Rank: Misafir kartlarının birleştirilmesi işleminde hangi birleştirme kriterlerinin kullanılacağı ve bu kriterlerin kaç puan olarak değerlendirileceğinin belirtildiği alandır.


360 Raporu - Görünecek Kayıt Sayıları: Misafir 360 Derece Raporunda görüntülenecek kayıt sayısı alanlara gerilerek belirtilir.


Misafir Tarihçesi: Misafir kartındaki tarihçede hangi bilgilerin görüneceği bu alandan seçilerek düzenlenir.


Oda

00_Onburo.Ayarlari.Oda
Oda Durum Değişiklikleri
Boş Temiz: Boş ve temiz odalarda kullanılacak kodun belirtildiği alandır.
Boş Kirli: Boş ve kirli odalarda kullanılacak kodun belirtildiği alandır.
Kullanımda Temiz: Dolu ve temiz odalarda kullanılacak kodun belirtildiği alandır.
Kullanımda Kirli: Dolu ve kirli odalarda kullanılacak kodun belirtildiği alandır.
CheckOut'tan Sonra: Çıkış işlemi sonrası oda durumunun ne olacağının belirtileceği alandır.
Arızalı-Satılabilir:Arızalı odalarda kullanılacak kodun belirtildiği alandır. Oda durumu ARIZA olarak seçildiğinde, Doluluk grafiği ekranında -OOS butonu seçilmediği durumunda, toplam oda sayısından, ARIZA'ya alınmış oda sayısını düşecektir.
Arızalı-Kullanım Dışı: Satışa kapalı odalarda kullanılacak kodun belirtildiği alandır. Oda durumu KAPALI olarak seçildiğinde, Doluluk grafiği ekranında -OOS yapmadan satılabilir oda sayısından KAPALI oda sayısını düşecektir.
Personel Kullanımda: Personel kullanımındaki odalarda kullanılacak kodun belirtildiği alandır.
Kullanım Dışı: Kullanım dışı odalarda kullanılacak kodun belirtildiği alandır.
Diğer
Bulundu Zamanaşımı (Ay): Bulunan eşyanın zam aşımına uğrama süresinin ay olarak belirtildiği alandır. Zaman aşımına bağlı olarak Kayıp Bulundu kaydında belirtilen personele teslim edilmiş olabilir.
Oda değişimini listeden Beklemede olarak ekle: Oda Değişimi listesinden girilen kayıtlarda oda değişim kaydının beklemede olarak açılmasını sağlar.
H.K. Raporu ve Rack
Rack Kolon Sayısı: Rack Plan ekranında bir satırda gösterilecek maksimum oda sayısının belirtildiği alandır.
Oda No Kat/Blok Öntakısı:
Bloke Gün Sayısı: Rack planda gösterilecek bloke gün sayısının belirtildiği alandır.Burada belirtilen günler kadar bloke kontrolü yapar. Yani 2 yazılırsa bugünden sonraki 2 günlük süreçteki blokajları kontrol eder ve rackte buna göre gösterir.
Çarşaf Değişim Periyodu (Gün): HK raporunda gösterilecek çarşaf değişim uyarısının gün sayısında periyodunun belirtildiği alandır.
HK Departmanı: House keeping departmanın departman tanımlarından belirtildiği alandır. Bu alanda belirtilen departmana göre Kat Görev Tablosu'nda departmana bağlı personelin görünmesini sağlar.
HK Talimatları: HK departmanı tarafından odalarla ilgili verilen görevlerde gelmesi gereken standart talimatlar bu alandan daha önceden tanımlanmış talimatlardan seçilir.
HK Raporunda simgeleri göster: HK raporunda oda durumunu yazı dışında simge olarak gösterir. Okuma yazma bilmeyen ve yabancı personel için kullanılır.
Kat Bilgi girişinde ARIZA/KAPALI Odaları Otomatik Getir: Kat bilgi girişinde kapalı ve arızalı odaların tekrar kayıt edilmesine gerek kalmadan otomatik eklenir.
Kat Bilgi Girişinde SISTEM DURUMUNU Otomatik Getir: Kat bilgi girişinde sistemde görünen oda durumunun ekran açılışında seçili gelmesini sağlar.
Oda Durum Tablosu
Gösterilen Gün: Oda Durun Tablosunun açılışta gösterilecek gün sayısının belirtildiği alandır.
Özellik Resim:
Açıklamada Rez. No. Yer Alsın: Oda Durum Tablosunda Misafir ismi ile beraber rezervasyon numarasının görünmesini sağlar.
İpucu Şablonu: Oda Durum Tablosunda çıkan açıklama alnında kullanılacak şablon dizaynın seçileceği alandır. Hiç bir seçim yapılmazsa standart şablon içeriği gelecektir.


Gün Sonu Seçenekler

00 onburo.ayarlari.gssecenekler.png
Gün Sonu Yapılacak: İşletmede gün sonu yapılacaksa bu seçenek işaretlenir. BU seçenek işaretli olmadığında programda gün sonu yapılmaz ve tarih takvim tarihi ile beraber otomatik olarak değişir.(Özellikle sezonluk çalışan işletmelerde uygulanır.) İşletme faaliyette iken bu seçenek seçilmeli ve gün sonu işlemleri mutlaka yapılmalıdır.
Otomatik Gün Sonu Saati: Belirtilen saate gün sonu işlemi otomatik yapılacaktır.
FBK Yedekleme Yap: Her gün sonunda veritabanını database sunucusu tarafından da yedekleme yapılmasını sağlar.
F. Balance'ta Sadece Girişler: Folyo balans işleminde sadece o gün olan girişlerin folyosunu gösterir.
MC'de Tüm Folyoları Göster: Main Courrant da tüm folyoları gösterir. Seçili olmazsa işlem görmemiş bakiyesi sıfır olan folyolar gösterilmez.
Önkasa'yı Anakasa'ya Aktar: Gün sonu yapılırken önkasayı caride belirtilen anakasaya aktarır.
Açık Adisyon Kontrolü Yap: Gün sonu işlemi başında POS ara birimlerinde açık adisyon kontrolü yapar.
Z Raporu Kontrolü Yap: Gün sonu işlemi başında POS ara birimlerinde Z raporu kontrolü yapar. z raporu alınmamış departmanları gösterir.
C-Out Olmayanları Ertele: Çıkış işlemi yapılmamış odaların çıkış tarihlerini bir gün uzatır.
C-In Yapılmamışsa
NA Rez. Listesine Al: Gün sonu işleminde giriş yapılması beklenen rezervasyonları (N.A.) gelmeyenler listesine alır.
C-In Ertesi Güne Al: Gün sonu işleminde giriş yapılması beklenen rezervasyonların giriş tarihini bir ertesi güne alır.
CO yapıldıktan sonra kredi kartı bilgilerini sil: Bu seçenek seçildiğinde gün içinde çıkış yapmış tüm misafirlerin misafir kartında kayıtlı kredi kartı bilgileri silinir.
Günsonunda Merkez Bankası Kurlarını Oku: Gün sonu işlemlerinde Merkez Bankası kurlarının sisteme kayıt edilmesini sağlar.

Folyo Raporu Extre Detaylı: Folyo raporlarında folyo hareketleri detayı ile beraber yazdırılmasını sağlar.

Günsonu Raporlar

Günsonu işlemlerinde hangi raporların yazdırılacağı bu ekranda belirlenir.

00_Onburo.Ayarlari.GSRaporlar


Yeni Gün: Gün sonu yapıldıktan sonra (Gün sonu işlemleri 8. Adımda) alınacak raporların belirtildiği sütundur.
Adet: Alınacak raporlardan kac adet alınacağı bu alanda belirtilir.
E-mail: Rapor ayrıca E-mail olarak gönderilecekse bu alan işaretlenir. Bu alanda belirtilen mail adresine Yeni Gün ve Biten Gün sütunlarındaki Email seçeneği seçilerek mail gönderilebilir. Birden fazla mail adresi belirtilmesi için mail adresleri arasına noktalı virgül ; kullanılır. En son mail adresi yazıldıktan sonra noktalı virgül eklenmesine gerek yoktur.
Biten Gün: Gün sonu yapılmadan önce (Gün sonu işlemleri 5. Adımda) biten günle ilgili alınacak raporların belirtildiği alandır.
Adet: Alınacak raporlardan kac adet alınacağı bu alanda belirtilir. Gün sonu 5. Adımda yazdırılması istenen raporlar varsa bu alanda seçilmelidir. Örneğin Önkasa raporunun gün sonunda hem muhasebe hemde yönetime verilmek üzere 2 adet yazdırılması isteniyor ise Biten Gün sütunundaki adet kısmına 2 yazılması yeterli olacaktır
E-mail: Rapor ayrıca E-mail olarak gönderilecekse bu alan işaretlenir.
Arşivle
Oto. Kayıt: Belirtilen raporlar ayrıca RaFront kısayolunun çekildiği konumda yer alan Archive klasörü altına PDF formatında arşivlenmesini sağlar. Archive klasörü içinde dosyalama işlemi de Yıl/Ay/Gün bazlı yapılmaktadır.


Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?