Ana Depodan Talepler

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Ana Depodan Talepler

Kullanım Amacı

Ana depodan departmanların istediği malzemeleri gösteren ekrandır. Bu ekrandan departmanların talepleri değerlendirilip uygun görülen talepler ana depoda varsa karşılanır veya talep edilen kadar karşılanamıyorsa satın alma talebine dönüştürülür.

Kullanımı

75_Satinalma_Ana.Depodan.Talepler75_Satinalma_Ana.Depodan.Talepler1
Onay Seviyesi Göster: Onay sütunu aktif olur ve malzeme ile ilgili onay bilgisi gösterilir. Eğer ana depodan talep için onay gerekiyorsa Onay Seviyesi Göster seçeneği aktif olarak gelir.
Sadece Onaylılar: Sadece onaylanmış olan depo talepleri görüntülenir.
Malzeme Toplamları:Farklı fişlerde farklı satırlarda talep edilen miktarların toplamının tek satırda görünmesi sağlanır.
Depoya Göre Grupla: Melzemelerin stok koduna göre değil depoya göre gruplanmasını ve listelenmesini sağlar.
Paket Birimiyle:Hammadde kartlarındaki ana birim yerine paket birimi seçilmiş olur ve paket birimi bazında talebin gösterilmesi sağlanır.

Bu ekrandaki kolonların gösterdiği bilgiler:
D.Talep: Depodan talep edilen miktarı gösterir.
D.Mevcut: Depo filtresinde bir depo seçilirse bu depodaki malzeme bakiyesini gösterir. Depo seçimi yapılmazsa depo bakiyesi görünmez.
AnaDepo: Malzemenin Ana Depodaki bakiyesinin gösterildiği alandır.
İşletmede: Malzemenin Ana Depo hariç işletmedeki diğer depolardaki toplam miktarının gösterildiği alandır.
Verilen: Depo filtresinden bir depo seçildiğinde Ana Depodan bu depoya direk çıkış yapılacak miktar bu alana yazılabilir.
İhtiyaç: Talep Miktarı - Ana Depodaki Miktar + Maksimum stok seviyesi (Minimum ve maksimum stok seviyesi tanımı için Depo Stok Seviyeleri sayfamızdan bilgi alabilirsiniz)
SA Talep: Daha önceden yapılmış olan satın alma talepleri toplam miktarı bu alanda gösterilir. Bekleyen Siparişler ekranından siparişler teslim alındıkça SA Talep alanında rakam azalacaktır.
T.Çıkış: Daha önceden Ana Depodan yapılmış toplam çıkış miktarı bu alanda gösterilir.

Satıra çift tıklandığında veya + işaretine basıldığında satırın detayı açılacaktır. Burada ilgili malzemeye ait Fişler ve Bakiyeler incelenebilir. Gerekli durumlarda talep fişleri çift tıklanarak açılır ve fiş üzerinde değişiklik yapılabilir.

75_Satinalma_Ana.Depodan.Talepler.Detay

Onay kolonu yeşil ise satırda işlem yapılabilir. Buradaki ilk rakam şu andaki onay seviyesini, ikincisi ise malzemenin onay seviyesini gösterir. Onay seviyesi malzemeninkine eşit olduğunda onay süreci tamamlanmış demektir.

Eğer malzemenin sözleşmeli bir satıcısı varsa bu satıcı otomatik olarak gelir. Satıcı belirlenmemişse satıcı alanı boş gelecektir.

Satırdaki İhtiyaç alanı sıfırdan büyükse satır Seç kutucuğu seçilerek aşağıdaki işlemler yapılabilir:

Sözleşmeli Satıcı olan satırlarda Satın Alma Talep veya direk olarak Sipariş işlemleri yapılabilir.

Satıcısı olmayan satırlarda Satın Alma Talep yapılabilir.

Depo Çıkış butonunun etkin olması için bir Depo seçilmiş olmalı ve satırda Verilen alanı sıfırdan büyük olmalıdır.

Ana Depodan Talepler Video


Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?