Analiz Raporları

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

AnalizRaporlari.PNG

Analiz Raporları

Günlük Analiz Raporu

GAR.JPG

Günlük Analiz Raporunda Departmanlar bölümünde ilgili güne ait departman gelirleri toplam sütununda görünmektedir.

Toplam: Departman gelirleri toplamını gösterir.
Düzeltme: Departmanlarda yapılan gelir düzeltmelerinin toplamını gösterir.
G.Toplam: Departmanlarda yapılan gelir düzeltmelerinden sonraki net departman gelirini gösterir.
KDV: Departman gelirlerindeki düzeltmelerden sonraki KDV toplamını gösterir.
NET: Genel Toplam'ın KDV'siz toplamı olan matrahı verir.
Oda Hesabı: Tahsilatı yapılmamış oda hesabına aktarılmış toplamı gösterir.
Peşin: Tahsilatı hemen yapılmış toplamı verir.

Gelirlerin detayını görmek için folyo raporları içerisindeki departman bordroları kontrol edilebilir. Departman bordroları raporunda, düzeltmeler dahil seçeneği seçilerek filtre edildiğinde günlük analiz raporundaki düzeltmeler de raporda görüntülenmiş olacaktır. Ayrıca düzeltmeler detayına folyo raporları içerisindeki Transfer ve Düzeltmeler raporunda da ulaşabilirsiniz.

GAR2.JPG

İkinci bölüm olan Tahsilatlar kısmında ise ilgili güne ait yapılmış olan tahsilatlar listelenmiştir. Tahsilat detaylarına da yine folyo raporları içerisinde ki Folyo Tahsilatları raporundan ulaşabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken bir konuda Krediye Kaldırılan (muhasebe takip) ve İndirim toplamlarının da tahsilat olarak algılanmasıdır. Gelirlerin toplamlarından tahsilat krediye kaldırılan ve tahakkuk etmiş gelirden indirim toplamları balans hesaplarken toplamlardan düşülecektir.

Dünden Devir: Bir önceki günkü folyo toplamlarının toplamını gösterir.
Gelirler: Günlük gelir toplamlarının toplamını gösterir.
Tahsilatlar: Günlük tahsilatların toplamlarını gösterir. (Krediye kaldırılan ve tahakkuk eden gelirden yapılan indirim toplamları dahildir.)

Yarına Devir: Dünden Devir rakamına ilgili gündeki gelir dahil edilerek, yapılan tahsilatlardan farkı da Yarına Devir rakamını ortaya çıkarmaktadır. Yarına devir rakamını, ilgili gündeki folyo bakiyeler toplamına eşit is günlük balans kontrolü tamamlanmış olur.

Üçüncü ve son bölümde ise istatistiksel bilgiler olan,

Toplam Dolu Oda, toplam Dolu Yatak sayısı ve doluluk yüzdeleri bulunmaktadır. Ortalama Konaklama Geliri ve Ortalama Ekstra Geliri bilgilerinde, oteldeki dolu oda sayısına göre Oda Başı otalama gelir, dolu yatak sayısına göre ise Kişi Başı ortalama gelir hesaplanmaktadır. Toplam Konaklama Geliri ve Toplam Ekstra Geliri ise lisanslanmış toplam oda sayısı ile toplam yatak sayısına göre ortalama Oda Başı gelir, ortalama Kişi Başı gelir bilgileridir.

Yönetim Raporu

Gelir dağılımlarının gün, ay, yıl olarak toplamlarının ve seçilirse geçen yıla göre karşılaştırmalarının yapıldığı bir rapordur.

YonetimRaporuSecenek.PNG

Yönetim raporunda gösterilecek bilgiler rapor açılışından seçilebilir. Ekranda yapılacak seçimlere göre Yönetim raporu ekranı aşağıdaki gibi görünecektir.

YonetimRaporu1.PNG

GY: Geçen Yıl
Değ%: Geçen Yıl değerlerine göre değişim yüzdesi
Kişi B.: Kişi Başı
Bu Ay BK: Bu ay bu güne kadar toplamlar
GY Bu: Geçen yıl bu güne kadar toplamlar
Bu Yıl BK: Bu yıl bugüne kadar toplamlar
GY BK: Geçen yıl bu güne kadar toplamlar

YonetimRaporu2.PNG

Dönemsel Karşılaştırma

Dönemsel Karşılaştırma analiz ekranı ile Aylık ve Yıllık dönemlerde karşılaştırmalar yapılabilir.

DonemselKarsilastirmaYillik

Açılışta ekranda Toplam Oda, Toplam Kişi, Oda Geliri TL ve Döviz, pansiyon Geliri TL ve Döviz, Ekstra gelir TL ve Döviz, Toplam Gelir TL ve Döviz Döviz Kuru, Aylık Doluluk Yüzdesi, Oda Başı Konaklama Geliri, Kişi Başı Ekstra ortalama geliri ve Kişi Başı ortalama Gelir alanları gelmektedir.

DonemselKarsilastirmaAylik

Dönem alanından aylık seçilirse belirtilen iki tarih arasında bitiş tarihindeki ayın geçen dönemler ile karşılaştırılması için ekran hazırlanır.

Konaklama-Fatura Toplamları

GunlukKonaklamaFaturaToplami.JPG

Konaklama ve fatura toplamlarını gün gün karşılaştırarak aradaki farkları gösterir. Böyle müşteri listesinde gösterilen konaklama tutarları ile fatura toplamları kontrol edilebilir.

Konaklama Hareketleri

KonaklamaHareket

Belirtilen tarihte ve bir önceki gün konaklayanları Acente ve Münferit olarak raporlanmasını sağlar. Firmalara Göre seçeneğe seçilerek firma adına göre dağılımın yapılması sağlanır.

Aylık Uyruk İstatistikleri

UyrukIstatistigi

Belirtilen tarihler arasında kalanların uyruklara göre dağılımını verir. Özellikle Bakanlık tarafından talep edilen aylık rapordur.

Bas. Tarihi: Varsayılan olarak bir önceki ayın başlangıç tarihi gelir. İstenirse değişiklik yapılarak daha önceki aylara ait rapor alınması sağlanabilir.
Bitis. Tarihi: Varsayılan olarak bir önceki ayın bitiş tarihi gelir. İstenirse değişiklik yapılarak daha önceki aylara ait rapor alınması sağlanabilir.
Başlangıçtan önceki girişler hariç: "Bu seçenek seçilirse raporlamada önceki ay giriş yapmış kişilerin konaklamaları gösterilmez.

T.Giriş : Rapor sorgu tarihi aralığında ilgili uyruğa sahip kaç giriş olduğunu ifade eder. Örneğin raporumuzu 01-30 mart tarihleri için alınıyorsa ve misafir 29 şubat giriş 03 mart çıkışlı konaklamışsa girişi şubat ayında olduğu için T.Giriş sayısı sıfır olacaktır.
T.Konaklama : Rapor sorgu tarihi aralığında ilgili uyruğa sahip kaç konaklama olduğunu ifade eder. Yukarıdaki örneğe göre misafirin giriş sayısı sıfır ama T.Konaklama sayısı 2 olacaktır. (sadece rapor sorgu aralığı olan mart ayındaki konaklamasını gösterecektir.)

Firma Oda-Gelir Detay Raporu

GunlukFirmaOdaGelir

Belirtilen günde firma oda gecelemesi ve gelirini gösterir.

Dönemsel Analiz Raporu

DAR_Tarihsecimi.jpg


Günlük Analiz Raporu'nda tek tarih için toplam gelir toplam tahsilat bilgilerini verirken Dönemsel Analiz Raporu'nda toplamları iki tarih arasında alabilirsiniz. Özellik belirtilen tarihlerde ne kadar gelir var ne kadarı tahsil edilmiş ne kadarı cariye atılmış vb. sorularınızın cevabını bu rapordan alabileceksiniz. Raporun içeriği Günlük Analiz Raporu ile aynıdır tek farkı iki tarih arasında toplamları vermesidir.

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?