Anket

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Kullanım Amacı

İşletmelerdeki anketlerin sisteme tanıtılması ile misafirler tarafından doldurulan anketlerin sisteme girilmesi sağlanır. Böylece doldurulan anketlerin analizlerinin yapılması sağlanır.

Kullanımı

CRM sekmesi altındaki Anket başlığı altındaki menüden anketler ile tanımlara ve işlemlere ulaşılabilir. CrmAnketTanimlariMenu.PNG

Programda anket tanımlama ve kayıt etmek için sırası ile aşağıdakiler yapılması gerekmektedir.

  1. Anket Yerleri daha önceden tanımlanmadı ise en azından bir anket yeri tanımlanması gerekmektedir.
  2. Anket Tanımları seçeneği ile anket tanımı yapılması gerekmektedir.
  3. Anket tanımı yapıldıktan sonra standart cevaplar içeren sorularda cevap tanımlamalarının kolay yapılabilmesi için Standart Cevap Şablonu oluşturulması gerekmektedir.
  4. Anket Tanımlama ekranında düzenleme yapılarak soruların eklenmesi gerekmektedir.
  5. Sorular oluşturulurken cevaplar varsa standart cevap şablonundan seçilir yada cevaplar özel olarak yazılabilir.


Anket Yerleri

Anketin ilgili olduğu mekan tanımlanır. (Örnek: Mekan Restaurant, SPA vb...) Böylece hangi mekanda ne kadar anket doldurulmuş gibi analizler yapılması sağlanır. Tüm mekanları kapsayan bir anket için GENEL bir mekan tanımlanabilir.

40_CRM_AnketTanimlariListe
İşletmede fiziki olarak doldurulan anketlerin sisteme tanımlanması için kullanılır.Anketler ekranında daha önce tanımlanmış olan anketler görüntülenir. YeniKButon_Master butonuna basılarak yeni anket tanımı yapılabilir.

Yeni Kayıt: Yeni anket tanımlanması için kullanılır.
Değiştir: Tanımlı anket kaydının değişiklik yapılmasını sağlar.
Sil: Tanımlı anket kaydının silinmesini sağlar.
Düzenle: Seçili anketin içeriğinin düzenlenmesini sağlar.Standart Cevap Şablonu Oluşturma

Anket Tanimi


Anket tanımlaması yapılırken öncelikle standart cevap şablonu tanımlarının yapılması gerekir. Örnek olarak anket sorularımızın cevaplarının Çok Kötü, Kötü, Orta, İyi, Çok İyi olduğunu varsayalım. Bunun için Anket Tanımları ekranında YeniKButon_Master butonuna basılarak Anket Tanımı ekranı açılır. Adı kısmına Standart Cevap Şablonu yazılarak bu tanımın anket sorularına verilen cevapların tanımı olduğu belirtilir ve Standart Cevap şablonu ve Şablon seçenekleri seçilerek şablon tanımı yapılır.

Sablon Soru Liste Duzenleme

Şablon Tanımı yapıldıktan sonra Anketler liste ekranında Duzenle_Butonu.png butonuna basılarak Anket Düzenleme ekranına girilir. Gelen ekranda Şablon soru seçeneğine sağ tıklama yapılarak Listeyi düzenle seçeneği ile tanım ekranına girilir.Coklu Ekleme Ekrani


Gelen ekranda varsayılan olarak gelen başlık açıklaması silinir. Çoklu Ekle seçeneği ile Çok Kötü, Kötü, Orta, İyi, Çok İyi şeklinde seçenekler enter ile alt satıra geçilerek alt alta yazılarak TamamKayitButon_Master.PNG butonuna basılarak Çoklu Ekle işlemi tamamlanır.
Anket_Soru_Tanimlama

Liste kaydedilmeden önce son kontroller yapılır. Eğer düzeltilmesi gereken bir satır varsa (Çok Kötü Yerine Ço Kötü yazılması gibi) ilgili satır seçilip başlık kısmında gerekli düzeltme yapılır. Düzeltme sonrası DegistirButon_Master.PNG değiştir butonuna basılarak satırda değişiklik işlemi tamamlanır. Tüm girişlerin doğru olduğundan emin olunduktan sonra TamamKayitButon_Master.PNG butonuna basılarak standart soru şablonu tanımları oluşturulur.Standart Cevap Sablonu Puan

Standart Soru Şablonumuzu tanımladıktan sonra ekranın sol tarafındaki Seçenek menüsünden cevapların puan değerlerin yazılması gerekir. Buradaki puan değerine göre Anket Yüzdesi Hesaplaması yapılacaktır.

Anket Tanımlama

CRM Anket Tanimlama.PNG


Standart Soru Şablonumuzu tanımlayıp puanlamasını yaptıktan sonra Anket Tanımları ekranında YeniKButon_Master butonuna basılarak Anket Tanımı ekranı açılarak anket tanımı yapılır.


Anket adı, geçerli olacağı tarihler ve varsa anketle ilgili not girilir.

Standart Cevap Şablonu: Anket tanımlarında kullaılacak standart cevapların tanımında tanımlanan anketin standart bir cevap şablonu olarak kullanabilmesi için bu seçenek işaretlenmelidir.
Touch Screen (Dokunmatik Ekran): Dokunmatik ekranlarda kullanılabilmesi için bu seçenek seçilmelidir.
Şablon: Tanımlanan anketin şablon olarak kullanabilmesi için bu seçenek işaretlenmelidir.
Anket Kaydından Sonra Misafire Email Gönder: Anket kaydından sonra misafire bilgi maili gönderilmesi sağlanır.
GR Email: Misafir ilişkileri mail adresi bu alanda belirtilir. Eğer Anket Kaydından Sonra Misafire Email Gönder seçeneği etkinse belirtilen mail adresinden anket kayıt edildikçe mail gönderilecektir.
Not Anketi:
Web'de Göster: Anketin web arayüzünde gösterileceğin belirtildiği alandır. Bu seçenek seçildiğinde aşağıdaki font ayarları etkin olacaktır.


CRM Anket Tanimlama Grup.PNGAnket tanımı yapıldıktan sonra Anketler liste ekranında Duzenle_Butonu.png butonuna basılarak Anket Düzenleme ekranına girilir.Gelen anket düzenleme ekranında ankete sağ tıklama yapılarak Grup seçeneği seçilerek gruplama yapılır. Grup Tanımlarında Resepsiyon Oda Bar gibi konu başlıkları tanımlanır.


CRM Anket Tanimlama Soru.PNGGrup oluşturduktan sonra grubun üzerine sağ tıklama yapılır. Gelen ekranda varsayılan olarak gelen başlık açıklaması silinir. Çoklu Ekle seçeneği ile Güleryüz,İlgi, Hizmet Kalitesi, Temizlik şeklinde seçenekler enter ile alt satıra geçilerek alt alta yazılıp TamamKayitButon_Master.PNG butonuna basılarak Çoklu Ekle işlemi tamamlanır.


Sablon Soru Secme EkraniSoru tanımları yapıldıktan sonra soru tanımına sağ tıklama yapılarak gelen ekrandan Şablon Soru seç seçeneği seçilir ve standart cevap şablonu seçilir. Böylece Anket doldurma ekranında bu soru altında yukarıda tanımlamış olduğumuz Çok Kötü, Kötü, Orta, İyi, Çok İyi seçeneklerinin gelmesi ve seçilebilmesi sağlanmış olur.


Evet Hayir Cevap Tanimi


CRM_Anket_Tanimlama_TekliSecimAciklama.PNG

Otelimize tekrar gelmeyi düşünür müsünüz? Şeklinde evet hayır soruları için soru tanımına sağ tıklama yapılarak Ekle Seçeneğinden Tekli seçim seçeneği seçilerek gelen açıklama ekranından seçenek tanımları yazılır. Burada diğer ekranlarda olduğu gibi çoklu ekle seçeneği olmadığı için her cevap için bu işlem tekrarlanır.Bu tanımlama ile soruya sadece evet yada sadece hayır cevabı seçimi yapılacak şekilde düzenleme yapılabilir.

Anket Cevap Yazi Tanimi

En beğendiğiniz personel gibi bilgi girişi yapılacak sorular için soru tanımına sağ tıklama yapılarak Ekle Seçeneğinden Yazı seçeneği seçilerek cevap alanına değer yazılabilmesi için düzenleme yapılması sağlanır. Yazı seçeneğinde personel adı soyadı bilgileri gibi 255 Karaktere kadar değer yazılabilir.


Anket Cevap Not Tanimi

Diğer düşünceleriniz gibi bilgi girişi yapılacak sorular için soru tanımına sağ tıklama yapılarak Ekle Seçeneğinden Not seçeneği seçilerek cevap alanına değer yazılabilmesi için düzenleme yapılması sağlanır. Not seçeneğinde yazı seçeneğinden farklı olarak 255 karakterden uzun değer girişi yapılabilir.


Anket Setleri

Anket setleri ile ankette otomatik oluşacak soru setlerin belirtilir. Eğer anketlerde sorulan soruların her ankette değişimi gerekiyorsa anket seti tanımlanır. Sabit anket soruları için anket seti tanımlanmaz.

Anket setlerinde en çok sorulan sorular ile az sorulan sorular arasında elemeyi sistem otomatik yaparak daha az sorulan soruların ankette yer almasını sağlamaktadır.

Anket Cevapları

40_CRM_AnketCevaplari.PNG


Misafirlerin cevaplamış olduğu anketler bu ekranda listelenir. Listeleme ekranında filtrelemeler yapılabilir. Örneğin Anket Yeri başlığında ODA yazılarak sadece odada doldurulan anketlerin listelenmesi sağlanabilir.İlgili kayıt seçildikten sonra kaydın üzerine çift tıklanarak yada ekranın alt tarafında yer alan DegistirButon Master.PNG butonuna basılarak anket detayları görüntülenebilir. Kullanıcı yetkisine bağlı olarak sadece cevaplarda değişiklik yapılabilir. (Örneğin misafirin doldurmuş olduğu anketi girerken kayıt esnasında yanlış seçenek seçilip kaydedildiğinde kullanıcının bu hatalı girişi değiştirmesi sağlanır.)

Anket Cevapları Detayı

CRMAnketCevaplariDetayiListe.PNGAnketlere verilen cevapların detaylarının görülmesi sağlanır.Ekranın sağ üst tarafında anket seçimi yapılarak anket bazlı sorgulama yapılması sağlanır. Ekranda fitreleme yapılarak sadece belirli bir soruya verilen cevaplar görüntülenebilir. Örneğin Otelimize tekrar gelmeyi düşünür müsünüz? sorusuna evet diyenlerin listelenmesi sağlanır.

Anket Cevap Karşılaştırma

40_CRM_AnketCevapKarsilastirma.jpg

Anket Sonuçları Analizi

40 crm anketsonuclarianalizi.zoom94.PNG

Belirtilen anket tarih aralığı ve grafik tipine göre anket analizleri ekrana getirilir.Grafik tipinde Sayısal Sayısal% Puan ve Puan% gibi farklı şekillerde rapor alınabilir.Anket sonuçları analizinde puan ve yüzde değerleri aşağıdaki şekilde hesaplanmaktadır.

Puan ve yüzde olarak hesaplama yapılacaksa Standart Olmayanlar dahil seçeneğindeki işaret kaldırılmalıdır.

Anket Yüzdesi Hesaplama Yöntemi

Birinci Aşama: Öncelikle cevaplara puanlandırma yapılır. (Cevap Puanları Anket Cevap Şablonu tanımında belirtilir.)

Çok İyi =5
İyi =4
Normal =3
Kötü =2
Çok Kötü =1 Puan olsun


İkinci Aşama: puanlamaların yüzdesi hesaplanır.En yüksek puanın değeri %100 olarak alınır diğerleri buna göre oranlarınır.Örneğimizde

Çok İyi 5/5 =  % 100
İyi 4/5 =  % 80
Normal 3/5 = % 60
Kötü 2/5 = % 40
Çok Kötü 1/1 = % 20 olacaktır


Üçüncü Aşama: Verilen cevapların toplam puanları bulunur.

Çok İyi diyen kişi sayısı 4 olsun
İyi diyen kişi sayısı 4 olsun
Normal Diyen Kişi Sayısı 1 olsun
Kötü Diyen Kişi sayısı 2 olsun
bu sayılara göre toplam cevaplanan sayısı 11 dir,


Dördüncü Aşama: Toplam verilen cevapların sayı Yüzdesi Bulunur. Örneğimizde göstermek istersek

Sayı Yüzdesi şu şekilde hesaplanır Sayı%= (Verilen Cevap) / (Toplam cevap) * 100

Çok İyi 4(verilen Cevap) / 11 (Toplam Cevap)*100 = % 36,36
İyi 4(verilen Cevap) / 11 (Toplam Cevap)*100 = % 36,36
Normal 1(verilen Cevap) / 11 (Toplam Cevap)*100 =% 9,09
Çok Kötü 2(verilen Cevap) / 11 (Toplam Cevap)*100 =% 18,18


Beşinci Aşama: Puan şu şekilde hesaplanır. Puan=Cevap Sayısı * Cevabın Puanı

Çok İyi cevabının puanı 4*5=20 Puan
İyi cevabının puanı 4*4=16 Puan
Normal cevabının puanı 1*3= 3 Puan
Kötü cevabının puanı 2*2= 4 Puan olacaktır.

Toplam puan 20+16+3+4=43

Altıncı Aşama: Puan Yüzdesi Şu şekilde Hesaplanır Puan%= Alınan Puan / Toplam Puan*100

Çok İyi Cevabının Puan Yüzdesi 20/43*100=  % 46,51
İyi Cevabının Puan Yüzdesi 16/43*100= % 37,20
Normal Cevabının Puan Yüzdesi 3 /43*100=  % 6,97
Kötü Cevabının Puan Yüzdesi 4 /43*100=  % 9,30


Yedinci Aşama: Başarı Yüzdesi Şu Şekilde Hesaplanır Başarı%=(Cevabın normal yüzdesi*Sayı Yüzdesi)/100

Örneğimizde açıklamak gerekirse

Çok İyi Cevabının Başarı Yüzdesi (100*36,36)/100=  % 36,36
İyi Cevabının Başarı Yüzdesi ( 80*36,36)/100= % 29,08
Normal Cevabının Başarı Yüzdesi ( 60* 9,09)/100=  % 5,45
Kötü Cevabının Başarı Yüzdesi ( 40*18,18)/100=  % 7,27

Puan ve yüzde olarak hesaplama yapılacaksa Standart Olmayanlar dahil seçeneğindeki işaret kaldırılmalıdır.

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?