Bina Kat Tanımı

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Katlar

Tanımlama Amacı

Oda tanımlamaları öncesinde Bina Blok tanımı yapılır ve sonrasında tanımlanan bloklara bağlı katların tanımlanması gerekmektedir. İşletmeye ait oda ve diğer mekanların (Toplantı salonları vb.) hangi katlarda bulunduğunun belirlenmesi için kat tanımı yapılması 20 oda ve üzeri otellerde program üzerinden mekan ve odaların hakimiyetini sağlar.

Oda Rack Plan üzerinden kat kat oda görme ihtiyacı yoksa 20 oda ve altı oda sayısı bulunan otellerde kat tanımı istenirse yapılmayabilir. En azından bir adet kat tanımı yapılarak tüm oda tanımları yapılabilir.

Tanımı

KatlarListe
Ana ekranın sol üst köşesindeki ra_butonu.JPG butonuna basarak sırasıyla Sistem/Tanımlar/Oda/Katlar seçilerek oteldeki katlar tanımlanır.Oda Tanımı işlemi yapılmadan önce kat tanımlarının yapılmış olması gerekmektedir.

YeniKButon Master.PNG seçeneği ile yeni kat tanımı yapılır.

KatlarKart
Blok Adı: Katın bulunduğu bina bu alandan belirtilir.
Kodu: Kat kodu bu alanda belirtilir. Birden fazla binada aynı kat kodu kullanılacaksa kodları farklı kullanılması gerekmektedir.

Örneğin Ana bina ve ek binada 11 kat tanımı yapılacaksa Ana Bina için 1A Ek Bina için 1E kat kodu belirtilebilir. Katlar için tanımlanan kodlar aynı olamaz.

Açıklama: Tanımlanan katla ilgili uzun kat bilgisi bu alanda belirtilir.

Örneğin Ana bina ve ek binada için tanım yapıldığında, kodu 1A olan tanıma Ana Bina 1. Kat, kodu 1E olan tanıma Ek Bina 1. Kat olarak belirtilebilir. Katlar için tanımlama alanında açıklamalar aynı olabilir.


Kat Tanımı Video

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?