Döviz Kur Türleri Tanımı

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Döviz Kur Türleri Tanımı

Döviz Kur Türleri Tanımlama Sebebi

Program içerisinde oda basım işlemleri, döviz bozma işlemleri ve stok işlemleri için farklı kurlar kullanılabilmektedir. Bu nedenle sistemde kur türü tanımlanması yapılmalıdır. Gün sonunda Merkez bankası kurlarının otomatik olarak kaydedilmesi için Merkez Bankası kuru mutlaka tanımlanmış olmalı ve hangi kur türünü (döviz alış, efektif alış, döviz satış, efektif satış vb.) okuyacağı belirtilmiş olmalıdır.

Döviz Kur Türleri Tanımlama

Ana ekranın sol üst köşesindeki ra_butonu.JPG butonuna basarak sırasıyla Sistem/Tanımlar/Kasa/Döviz Kur Türleri seçilerek Merkez Bankası kurları ve uygulamaya bağlı olarak sabit kur türleri tanımlanır.

DovizKurTurleriYeniKButon Master.PNG butonu ile listede olmayan döviz kur türleri tanımı yapılabilir.


DovizKurTurleriKarti

Kodu: Tanımlanan kur türünün kısa kodu bu alanda belirtilir. (Karakterler harf veya rakam olabilir.)
Açıklama: Tanımlanan kur türünün adı ve açıklamasının belirtildiği alandır.
XML Adı: XML adı Merkez Bankası kur türlerinin Internet üzerinden indirilmesini sağlayan bir tanımlamadır. Merkez bankası kurları dışındaki kur türleri için bu alan boş bırakılmalıdır.


Merkez Bankası Kur Türü Tanımları

Eğer merkez bankasının dört resmi kurununda sisteme tanımlanacaksa her bir kur türü için tanımlama yapılıp aşağıdaki XML adlarının belirtilmesi gerekmektedir.
Döviz Alış: Merkez Bankası döviz alış kurunun XML tanımıdır. En sık kullanılan kur türüdür. Bu sebeple program kurulumunda tanımlı gelen MERKEZ kur türünde tanımlıdır. Diğer Merkez Bankası kur türleri de kullanılacaksa ayrıca kur türü kodu tanımlanabilir.
Örnek: DOVAL
Döviz Satış: Merkez Bankası döviz satış kurunun XML tanımıdır. Birden fazla Merkez bankası kur türü tanımlanıyorsa ayrı bir kod ile kur türü tanımlanması gerekmektedir.
Örnek: EFAL
Efektif Alış: Merkez Bankası efektif alış kurunun XML tanımıdır.
Örnek: DOVSAT
Efektif Satış: Merkez Bankası efektif satış kurunun XML tanımıdır.
Örnek: EFSAT
Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?