Döviz Kurları

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Kullanım Amacı

Cari Doviz Kurlari.PNG

Sistemde döviz bazlı oda fiyatlandırmalarında oda fiyatının hangi kurdan hesaplanacağını belirtmek için Döviz Kurları seçeneği kullanılır. İşletmede döviz bozma işlemi yapılıyorsa döviz kurları ekranından döviz bozma kurları da tanımlanabilir. Döviz kurları menüsüne RaBack.exe deki Standart sekmesi altına Cari menüsü altındaki açılan liseden ulaşılabilir. Aynı zamanda RaFront.exe de Önkasa Sekmesi altındaki Döviz Kurları seçeneği ile de ulaşılabilir.

Kullanımı

35_Onkasa_DovizKurlari_Liste


Döviz kurları seçeneği seçildiğinde döviz kurları ekranı açılır. Kur okutma işlemi yapılmamışsa liste boş olarak gelecektir. Doviz_Kurlari_Yeni_Kur_Buton butonu yada Doviz_Kurlari_Toplu_Kurlar_Buton butonu ile döviz kurlarının sisteme kaydı gerçekleştirilir. Liste ekranında döviz kurunun Ay Ortalaması ve Yıl Ortalaması gibi değerleri de görüntülenir.


Toplu Kur Kaydı

35_Onkasa_DovizKurlariTopluDöviz kurları ekranında Doviz_Kurlari_Toplu_Kurlar_Buton butonu ile döviz kurları hızlı kayıt edilebilir. Hafta sonu gibi merkez bankasının yeni kur değeri açıklamadığı günlerde açılan ekranda Doviz_Kurlari_Dunku_Kurlar_Buton butonu kullanılarak dünkü döviz kurlarının aynısının bu güne getirilmesi sağlanır.Böylece aynı kurların tekrar girilmesine gerek kalmaz.Doviz_Kurlari_MB_Kurlari_Buton seçeneği ile Merkez Bankası kurları İnternet aracılığıyla sisteme okutulur.TamamKayitButon_Master butonuna basılarak kayıt işlemi tamamlanır

Kullanıcı kaynaklı sorunların önüne geçmek amacıyla Önbüro ayarlarından kurların gün sonunda otomatik olarak okutulması da sağlanabilir.

Yeni Kur Kaydı

Doviz_Kurlari_Yeni_Kur_Kayit_Ekrani
Döviz kurları ekranında Doviz_Kurlari_Yeni_Kur_Buton butonu kullanarak yeni döviz kuru girilebilir. Kur türü olarak FRONT kuru seçilirse döviz bozdurma işlemlerinde kullanılacak FRONT kur tanımı yapılabilir.İstenirse işletmede Önbüro Ayarları ekranında komisyonlu kur seçeneği seçilerek merkez bakası kuru üzerinden belirtilen komisyon oranının düşülerek otomatik olarak FRONT kuru tanımlanması sağlanabilir.


Kullanıcı Soruları
Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?