Departman-Satış Grubu Aktarım Ayarları

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Departman-Satış Grubu Aktarım Ayarları

Tanımlama Amacı

Muhasebe entegrasyon yapısında gelirlerin aktarımını departmanlar yerine satış grubuna göre aktarım yapılacaksa Departmanların hangi satış grubuna bağlı olduğu ve muhasebe karşılık hesabının da belirtilmesi gerekmektedir.

Tanımlanan departman satış grubu aktarım ayarı ile folyo gelirinden oluşturulan fatura kalemlerinin hangi satış grubuna göre aktarılacağı belirtilmiş olacaktır. Eğer folyodan fatura kaydı yerine Fatura liste ekranından yeni kayıt ile folyo ile bağı olmadan fatura kaydı oluşturuluyorsa her satırın hangi satış grubuna ait olduğu belirtilmesi gerekmektedir. Belirtilen satış grupları için muhasebe karşılık hesapları da Satış Grupları tanım liste ekranından belirtilmesi gerekmektedir.

Tanımı

DepartmanSatisGrubuAktarimAyarlariListe.PNGDepartman gelirlerinin satış grubuna göre aktarımının tanımlamasından önce Muhasebe Aktarım Ayarlarından Fatura sekmesindeki Satış Faturalarında Departan Satış Grubu Kodlarını Kullan seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir.

Ana ekranın sol üst köşesindeki ra_butonu.JPG butonuna basarak sırasıyla Sistem/Tanımlar/Muhasebe/Departman-Satış Grubu Aktarım Ayarları seçilerek gelir kalemlerinin muhasebe hesap planına aktarımında, departman satış grubuna göre aktarım yapılması için gerekli tanım yapılır.

YeniKButon Master.PNG seçeneği ile Departman-Satış Grubu Aktarım Ayar tanımı yapılır.

DepartmanSatisGrubuAktarimAyarlariKayit.PNG


Departman: Gelir aktarımın yapılacağı departman belirtilir.
Satış Grubu: Seçili departmana bağlı satış grubu seçilir. Satış grubu tanımlamalarda yoksa Satış Grup Tanımı ekranından satış grubu tanımlanabilir.
Muh.H.Kodu: Departman satış grubunun muhasebe hesap planındaki karşılık hesabı belirtilir. Eğer Genel Muhasebe modülü dışında farklı bir program kullanılıyorsa hesap planı tanımlı listeden seçmek yerine metin olarak girilebilir.

Borç seçeneği seçili değilse oluşan fişte alacak alanına yazılacaktır.

OrtakTanimaCevir.PNG

Birden fazla otelin tek veri tabanından yönetilmesi durumunda, seçilen tanımlar Diğer sekmesinden Seçilenleri Ortak Tanıma Çevir seçeneği seçilerek ortak kullanılması sağlanır.

Yönlendirmeler

Muhasebe Entegrasyon Ön Hazırlık
Muhasebe Aktarım Ayarları

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?