Departman Ürünleri

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Tanımlama Amacı

Departman Ürünleri seçeneği ile POS satış noktalarında sadece departmanda satılan ürünlerin satış menüsünün yapılması sağlanır. Böylece departmanlarla ilgisi olmayan ürünlerin o departman satış uç biriminde çıkması engellenmiş olur. (Örnek olarak çorba çeşitlerinin bar departmanında görünmemesi vb.)

Tanımı

DepartmanUrunleriMenu.jpg

Ana ekranın sol üst köşesindeki ra_butonu.JPG butonuna basarak sırasıyla Sistem/Tanımlar/Stok/Departman Ürünleri seçilerek departman ürünü tanımı yapılır.
Stok sekmesi altındaki Departman Ürünleri seçeneği ile de tanımlama yapılabilir.


Departman Satış Menüsü

Departman Urunleri.PNG

Departman Satış Menüsü ekranında öncelikle Departman Kutucuğunun yanındaki küçük ok işaretine basılarak Ürünün satış yapılacağı departman seçilir.

Öncelikle Ekle Butonu.PNG butonuna basarak satış menüsü için ana başlıklar oluşturulur. (Yiyecekler, İçecekler gibi)
Sonrasında AltEkle Butonu.PNG butonuna basılarak ana başlıkların altında alt başlıklar oluşturulur.(Örneğin içeceklerin altına Alkollü İçecekler, Alkolsüz içecekler diye alt başlıkların eklenmesi gibi)
DepatmanMenusu sil Butonu.PNG butonu ile hatalı açılan başlıklar silinebilir.
DepatmanMenusu Degistir Butonu.PNG butonu ile Başlıkların açıklamaları değiştirilebilir.
DepatmanMenusu YukariAsagi Butonu.PNG butonlarına basılarak başlıklarının sırlamasında değişiklik yapılabilir.

Ana başlıklar ve alt başlıklar oluşturulduktan sonra ekranın sağ tarafında yer alan Tek Ürün, Kod Başlangıcı, Kod Aralığı, Ürün Grubu sekmelerinden herhangi biri ile alt başlıkların altına satış yapılacak ürünlerin eklemesi yapılır.


Tek Ürün Ekleme

TekUrunEkleme
Departmanda satılacak ürünü eklemek için öncelikle ekranın sol tarafında ürünün ekleneceği başlığa tıklanarak hangi başlığın altına ekleme yapılacağı seçilir.Sonra ekranın sağ tarafındaki Tek Ürün sekmesine tıklanır ve ada göre yada koda göre seçeneklerinden birini seçilir ve ürünün adını yada kodunu yazarak Ara ButonuBuyutec.PNG butonuna basılır. Ürünü çağırdıktan sonra İlgili ürünün üzerine tıklanıp DepatmanMenusu Ekle Butonu.PNG butonuna basılarak, ürünün seçmiş olduğumuz başlık altına eklenmesi sağlanır.Ürün ekledikten sonra mutlaka ekranın altındaki DepatmanMenusu Kaydet Butonu.PNG butonuna basılarak yapılan değişikliğin kaydedilmesi sağlanır.Kod Başlangıcına Göre Ürün Ekleme

KodBaslangici.PNG


Kod başlangıcı ile ürün ekleme aynı kodla başlayan ürünlerin toplu olarak eklenmesinde kullanılır. Departmanda satılacak ürünleri eklemek için öncelikle ekranın sol tarafında ürünün ekleneceği başlığa tıklanarak hangi başlığın altına ekleme yapılacağı seçilir ve ekranın sağ tarafındaki Kod Başlangıcı sekmesine tıklanır. Sonra ürün tanımları yapılırken kullandığımız kodlamadaki kod başlangıç numarası yazılıp Ara ButonuBuyutec.PNG butonuna basılarak bu kod ile başlayan ürünler çağrılır.(örneğin kod başlangıcına 20.01 yazarsak 20.01 ile başlayan alkolsüz içecekleri çağırmış oluruz) DepatmanMenusu Ekle Butonu.PNG butonuna basılarak yazılan kod ile başlayan tüm ürünler tek seferde seçilen başlığın altına eklenmiş olur.(Menü İçeriği kısmında 20.01.% şeklinde ekleme yapar) Kod başlangıcına göre ekleme yapıldığında o kod ile başlayan yeni bir ürün eklendiğinde bu ürününde otomatik olarak menüye eklenmesi sağlanmış olur. Ürünlerin eklemesi yapıldıktan sonra mutlaka ekranın altındaki DepatmanMenusu Kaydet Butonu.PNG butonuna basılarak yapılan değişikliğin kaydedilmesi sağlanır.

Kod Aralığına Göre Ürün Ekleme

DepatmanMenusu KodAraligi.PNG


Belirli kod aralığındaki ürünlerin eklenmesinde kullanılır. Kod başlangıcı ile ile farkı şudur; Kod Başlangıcında yazılan kod ile başlayan tüm ürünleri eklenir. Kod aralığında ise başlangıç ve bitiş aralığı verip ara denilerek sadece belirli kod aralığında olan ürünlerin gelmesi sağlanır.(Örneğin 20.01.01 ile 20.01.03 arası ürünler dersek 20.01.01 ve 20.01.03 dahil yazılan kod aralığındaki alkolsüz içeceklerimizi çağırmış oluruz) Kod Aralığına Göre ürünleri eklemek için öncelikle ekranın sol tarafında ürünün ekleneceği başlığa tıklanarak hangi başlığın altına ekleme yapılacağı seçilir. Sonra ekranın sağ tarafındaki Kod Aralığına Göre sekmesine tıklanır ve kod aralığı yazılıp Ara ButonuBuyutec.PNG butonuna basarak ilgili kod aralığındaki ürünler çağrılır. DepatmanMenusu Ekle Butonu.PNG butonuna basılarak yazılan kod aralığındaki ürünler tek seferde seçilen başlığın altına eklenmiş olur. Ürünlerin eklemesi yapıldıktan sonra mutlaka ekranın altındaki DepatmanMenusu Kaydet Butonu.PNG butonuna basılarak yapılan değişikliğin kaydedilmesi sağlanır.


Ürün Grubuna Göre Ürün Ekleme

DepatmanMenusu UrunGrubu.PNG


Belirli ürün grubundaki ürünlerin eklenmesinde kullanılır. Markasına göre yada farkı kriterlere göre ayrı kod numaralama işlemi yapılan ürünlerin ürün grubuna göre tek seferde listelenmesi ve eklenmesi için kullanılır. (örneğin ürün grubu olarak alkolsüz içecekler seçilirse, ürün grubu olarak alkolsüz içecekler seçilmiş olan tüm ürünleri çağırmış oluruz) Ürün grubuna göre ürünleri eklemek için öncelikle ekranın sol tarafında ürünün ekleneceği başlığa tıklanarak hangi başlığın altına ekleme yapılacağı seçilir. Sonra ekranın sağ tarafındaki ürün grubu sekmesine tıklanır ve ürün grubu seçilip Ara ButonuBuyutec.PNG butonuna basarak ilgili ürün grubundaki ürünler çağrılır. DepatmanMenusu Ekle Butonu.PNG butonuna basılarak yazılan ürün grubundaki ürünler tek seferde seçilen başlığın altına eklenmiş olur. Ürünlerin eklemesi yapıldıktan sonra mutlaka ekranın altındaki DepatmanMenusu Kaydet Butonu.PNG butonuna basılarak yapılan değişikliğin kaydedilmesi sağlanır.


Departman Ürünleri Video

Belirli Tarihlerde Geçerli Menü Seti Tanımlama

Menü Seti Tanımlama

MenuSetiTanimi.PNG

Departman ürünlerini tanımlamak için menü seti tanımları her departman için otomatik açılmaktadır. Eğer otomatik tanımlanan departman menü setleri dışında departman ürünleri menüsü tanımlanması gerektiğinde Stok Menüsünden Menü Setleri seçeneği ile sisteme tanım yapılabilir.

Menü seti tanımı için Kod ve Açıklama alanı belirtildikten sonra kayıt edilir. Kayıt edilen menü için Departman Ürünleri seçeneği ile menü içeriği belirtilir.

Tarih Belirterek Departmana Menü Belirleme

DepartmanMenuTarihDuzenle.PNG
Gelir Departmanları tanımından menü seti ve kullanılacak tarih belirlemek için departman kaydına çift tıklanarak açılır.

DepartmanMenuTarihSecimi.PNG
Menü Setleri seçeneği ile seçim ekranı gelir. Ekranda Başlangıç ve Bitiş tarihi belirterek departmanda belirtilen tarihte POS arayüzüne gösterilecek menü düzeni belirtilir.

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?