Fiyat Karşılaştırma

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Kullanım Amacı

Satıcılardan alınan fiyat tekliflerinin karşılaştırıldığı ekrandır. Tüm firmalardan alınan fiyatlar tek ekranda görüntülenir ve karşılaştırma yapılarak en uygun olanının seçilmesi sağlanır.

Kullanımı

75_Satinalma_Fiyat.Karsilastirma

Satınalma sekmesi altındaki Fiyat Karşılaştırma menüsü seçilerek Fiyat karşılama ekranı açılır ve işlemler yapılır.Fiyat Talebi gönderilmiş ise buradaki malzemeler listelenir ve firmadan gelen fiyat teklifi buradan da girilip kaydedilebilir.

SA Fiyat Karsilastirma Talep Secimi Uyarisi.PNG


Fiyat karşılaştırma listesinin oluşması için depo seçimi ve Talep Formları alanından form seçilmesi gerekmektedir. Talep formu seçimi yapıldıktan sonra SA_Hazirla_Butonu.PNG butonuna basılarak listenin oluşturulması sağlanır. Eğer bir Talep Formu seçimi yapılmazsa fiyat karşılaştırma ekranında taleplerin listelenmesi uzun sürecektir. Sistem kullanıcıya uyarı ekranı ile bilgilendirme yapacaktır.

75_satinalma_fiyat.karsilastirma_Ekrani.PNG

Sözleşmeyi Öncelikli Dikkate Al : Sözleşmesi olan kalemler için fiyat karşılaştırma ekranında sözlşemesi olan firmaların öncelikli olarak gelmesini sağlar.
Onayımı Bekleyenler : Aktif olan kullanıcıyı bekleyen onay sürecindeki fişlerin listelenmesini sağlar.
Tüm Onay Bekleyenler : Kullanıcı ayrımı olmaksızın tüm onay bekleyen fişlerin listelenmesini sağlar.
Onaylanmış Olanlar : Onay sürecini tamamlamış olan fişlerin listelenmesini sağlar.
Siparişler : Sipariş aşamasındaki fişlerin listelenmesini sağlar.
Paket Birimiyle : Hammadde kartlarındaki ana birim yerine paket birimi seçilmiş olur ve paket birimi bazında gösterilmesi sağlanır.
S.Grubuna Göre Grupla : Fiyat karşılaştırma ekranında listeleme işleminin stok grubuna göre yapılmasını sağlar.
Vadesiz Fİyatı Seç : Satıcı Kartı ekranında tanımlanan vade farkı düşüldükten sonraki vadesiz fiyatların seçimi için kullanılır.

Vade: Satıcı Kartı ekranında yer alan Vade süresinin gösterildiği alandır. Malzeme fiyatının vade gün sayısını gösterir.
Price Today: Vade farkı olmadan peşin satış fiyatından alım yapıldığında uygulanacak fiyatı gösterir.
Total Today: Vade farkı olmadan peşin satış fiyatından alım yapıldığında uygulanacak toplam fiyatı gösterir.

Fiyat Seçimi

Fiyat karşılaştırma ekranında her satıcı için kolonlar Satıcı Kartında seçilen Teklif rengine göre renklendirilmiştir. Böylece satıcıların ekranda ayrımı rahatlıkla yapılmaktadır.

SA Uygun Fiyat Sec Uyari Ekrani.PNG

Teklif fiyatları girildikten sonra SA_Uygun_Fiyat_Sec_Butonu.PNG butonu kullanılarak en uygun fiyatın sistem tarafından otomatik seçilmesi sağlanabilir. İstenirse kullanıcı tek tek kontrol ederek satırda istenilen teklifi Seçim sütunu altındaki kutucuğu seçerek kendisi de seçebilir. Her satır için farklı bir satıcı seçimi yapılabileceği gibi tüm malzemeler için tek bir satıcı seçimi de yapılabilir.

Eğer kullanıcı tarafından fiyat seçimi yapıldıktan sonra SA_Uygun_Fiyat_Sec_Butonu.PNG butonuna basılırsa sistem kullanıcıya mevcut seçimleri (kullanıcı seçimlerini) dikkate alıp almayacağını sorar bu ekranda hayır denirse kullanıcı seçimleri silinerek sistem tarafından en uygun fiyatların seçilmesi sağlanır.

Seçilene Aktarma ve Onaylama İşlemi

SA_Fiyat_Karsilastirma_Secilene_Aktar.PNG

İster sistem tarafından ister kullanıcı tarafından uygun fiyatlar seçildikten sonra SA_Secilene_Aktar_Butonu.PNG butonuna basılarak yapılan seçimlerin Seçilen sütununa aktarılması sağlanır. Seçilene aktar işlemi ile aynı zamanda işlemi yapan kullanıcı seviyesi ile onay verilmiş olur. Örneğin seçilene aktar işlemini yapan kullanıcının onay seviyesi 3 ise seçilene aktar işlemi ile ilgili fişteki onay seviyesi 3 olarak değiştirilmiş olur.

SA Fiyat Karsilastirma Islemleri Kaydet.PNGSeçim işlemleri kontrol edildikten sonra SA_Fiyat_Karsilastirma_Islemleri_Kaydet_Butonu.png butonuna basılarak işlemlerin veritabanına kaydedilmesi sağlanır.

İşlemleri Kaydet butonuna basıldıktan sonra seçimi kaldırma işlemi yapılamayacağı unutulmamalıdır.

Seçimi Kaldırma

SA_Secimleri_Kaldir_Butonu.png butonu ile satırlarda yapılmış olan seçimler kaldırılır ve yeniden seçim yapılması sağlanabilir. İşlemleri Kaydet butonuna basıldıktan sonra seçimi kaldırma işlemi yapılmaz.

Fiyat Karşılaştırma Sağ Tık Menüsü

SA Fiyat Karsilastirma SagTik Menusu.PNG
En Uygun Toplamı Hesapla Toplam tutar olarak en uygun teklif Seçilen başlığı altındaki Not alanının alt toplam satırında gösterilecektir.
Satıcı Kolon Ekran :Fiyat karşılaştırma ekranında satıcı kolonları altında hangi alanların gösterileceğinin seçilmesi sağlanır.
Satıcı Kolonları Önizleme : Fiyat karşılaştırma ekranında OnizleButon_Master.PNG butonuna basıldığında satıcı kolonları altında hangi alanların yazdırılacağının seçilmesi sağlanır.
Kolon Ayarlarını Kaydet : Yapılan kolon ayarlarının sisteme kaydedilmesini sağlar.
Kolon Ayarlarını Sıfırla : Yapılan kolon ayarlarının sıfırlanıp varsayılan ayarlara dönülmesini sağlar.


Fiyat Karşılaştırma Ekranı Diğer Butonu

Fiyat karşılaştırma ekranında DigerKayitButon_Master.PNG butonuna basılarak gelen menüde fiyat karşılaştırma ekranındaki malzemeler ile ilgili kayıtlar incelenebilir.

SA Fiyat Karsilastirma Diger Butonu Menusu.PNG

Alışlar... seçeneği ile Mal Alışları ekranı açılarak seçilen satırdaki malzeme ile ilgili alışların gösterilmesini sağlar.
Onay Kayıtları... seçeneği ile Onay Kayıtları ekranı açılarak seçilen satırdaki malzeme ile ilgili onay kayıtlarının gösterilmesini sağlar.
Bütçe Sonuçları...seçeneği ile Serbest Bütçe Karşılaştırma ekranı açılarak seçilen satırdaki malzeme ile ilgili bütçe kayıtlarının gösterilmesini sağlar.
Satıcı Ekle...seçeneği ile Satıcı Seçimi ekranı açılarak fiyat karşılaştırma ekranındaki fişe yeni bir satıcı daha eklenmesini sağlar.

Fiyat Karşılaştırma Video

Siparişe Dönüştürme

Onay süreci tamamlanmış satın alma talepleri Onaylanmış Olanlar seçeneği seçilerek filtre edilir. SA_Fiyat_Karsilastirma_Satici_Siparis_Butonu.png butonu ile seçilmiş uygun fiyata göre satıcı sipariş formu oluşturulur. Birden fazla satıcı seçilmişse sistem otomatik olarak her satıcı için ayrı bir fiş oluşturacaktır.

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?