Gün Kapama Lite

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Gün Kapama (Night Audit) işlemi yapılabilmesi için gün tarihi çalışma tarihinden farklı olmalıdır. O yüzden gün kapama işlemleri gece 00:00 dan sonra yapılmalıdır. Gün kapama işlemi yapılana kadar çalışma tarihi değişmez. Çalışma tarihinin gün tarihi ile aynı olması için mutlaka gün kapama işlemi yapılması gerekmektedir. Yılbaşı için veya oteli kapatma oteli açma dönemlerinde extra işlem yapmaya gerek yoktur normal gün kapatma işlemlerinin yapılması yeterli olacaktır. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi Yıl Sonu İşlemleri için ne yapmamız gerekiyor? sayfasından alabilirsiniz.

Gün Kapatma Öncesinde Yapılması Gereken Kontroller

 1. Çıkış menüsünden çıkıştaki odaların kontrolü yapılır çıkış yapması gereken ama yapmayan bir oda varsa;
  a. Oda çıktıysa fakat sistemden çıkışı yapılmamışsa çıkışı yapılır,
  b. Oda kalmaya devam ediyor fakat sistemde değişiklik yapılmamışsa çıkış tarihi uzatılır.
 2. Giriş menüsünden girişteki odaların kontrolü yapılır. Giriş yapacak oda varsa rezervasyonun durumu araştırılır;
  a. İptal olduysa iptal edilir,
  b. Giriş tarihi değişmişse gerekli değişiklik yapılır
 3. Oda Fiyat Kontrol Listesi kontrol edilir. Sistem gün kapatma işleminde oda ücreti olarak oda fiyat kontrol listesindeki oda fiyatlarını temel aldığından gün sonundan önce mutlaka kontrol edilmedir.
  a. Oda fiyatları kontrol edilir hatalı girilen fiyatlar varsa oda fiyatının düzeltmesi yapılır
  b. Oda fiyatı sıfır olan odaların kontrolü yapılır sıfır fiyatlı odalar varsa fiyatları girilir
  c. Döviz bazında fiyatlandırılan odaların kurları kontrol edilir girilmeyen kur yada yanlış girilen kur varsa gerekli düzeltmeler yapılır.
  (Oda fiyatında ki kontrollerde eksik hatalı yada fiyat girilmemiş odalarla ilgili işlem yapmak için oda fiyat kontrol listesinde oda üzerine çift tıklama yapılarak folyo detay ekranın açılması sağlanır ve düzeltme işlemleri rapordan çıkmaya gerek kalmadan gerçekleştirilir)
 4. Açık Adisyon varsa kontrol edilir ve açık olan adisyonlarda hesap kapat butonuna basarak tüm adisyonların kapatıldığından emin olunur.
 5. Z Raporu alınmamış departman varsa ilgili departman ile login olduktan sonra adisyon ekranının alt tarafında yer alan diğer butonu altından Z Raporu seçeneğine tıklanarak z raporu alınması sağlanır
 6. Kasa Hareketleri Raporu alınarak; nakit, visa, döviz işlemleri, kasa açılışı, kasa çıkışı işlemleri kontrol edilir. Kasadaki tutar ile sistemdeki tutar karşılaştırılarak kasa mutabakatı yapılır eksik yada fazla girilen işlem varsa gerekli düzeltmeler yapılır.Gün sonu yapıldıktan sonra geçmiş tarihe ait işlem yapılamayacağından kasa ile ilgili mutabakatın gün sonundan önce yapılması gerekmektedir.
 7. Gün sonundan önce alınması gereken raporları alınır ve gün kapama işlemine başlanır.

Gün Kapama İşlemleri (NAR)

V4Lite GunKapama.PNG

Otelde tüm işlemlerin yapılmasından sonra gece Gün Kapama işlemleri yapılır. Resepsiyon sekmesi altında Gün Kapama seçeneği ile (Night Audit) yapılabilir.

20_resepsiyon_gunkapama_islem


Devir Öncesi işlemlere başlandığında mutlaka 1. adımdan başlanmalıdır.1. adım aktif değilse sağ üst köşede yer alan bir adım geri al butona basılarak 1. adımın aktif olması sağlanır

1. Devir Öncesi İşlemler

Sistem otomatik olarak kendisi giriş yada çıkışı yapılmamış oda olup olmadığını kontrol eder. Eğer varsa uyarı verir yada ayarlarda seçilmiş ise; C/O olmayanları erteler. Giriş yapmamışları ise yine ayarlara bağlı olarak ya NA listesine alır yada C/I tarihini ertesi güne alır.

2. Oda Ücretlerini Bas

Sistem “Oda Fiyat Kontrol Listesi”nde ki oda fiyatlarına göre oda folyolarına ücret basar

3. Folyo Balans

Sistem bu aşamada kullanıcıya misafir folyolarını getirir. Gün kapatmadan önce hesapların son kez kontrolü sağlanır. Kullanıcı sonraki folyo butonuna basarak içerdeki tüm folyolarını kontrol etmiş ve oda ücretlerinin doğru basıldığından emin olmuş olur.
Folyo Balans.jpg
Hatalı basılmış bir fiyat varsa aynı ekranda Fiyat Detayi.PNG butonuna basılarak oda fiyatında düzenleme yapılabilir

Rezervasyon Kontrat Detay.PNG


Oda fiyatında düzenleme yapıldıktan sonra Yeni Fiyat Bas.PNG butonu ile basılmış olan hatalı fiyat düzeltilmiş olur

4. Yedekleme

Yedekleme işleminde sistemde AmonRa ile ilgili SQL yedeklerinin alınması sağlanır. Yedekleme işlemi donanımsal sorunlardan dolayı herhangi bir veri kaybı yada sorun yaşanması durumunda sistemi geri yüklemek konusunda kullanılacağından, kullanıcının yedekleme işlemini mutlaka yapması ve yapıldığından emin olması gerekmektedir. Yedekleme klasörü olarak genellikle C:\AmonRa BACKUP Klasörü kullanılmaktadır. Bilgi işlem sorumlusu belirli periyotlarla bu klasöre gün sonunda yedekleme alınıp alınmadığını kontrol etmek zorundadır.

5. G.S. (Gün Sonu) Raporları Al

Kullanıcı bu aşamada gün sonunda almak istediği raporları alabilir. Almak istediği raporları yazdırıp raporlarını tamamladıktan sonra Mouse’a sağ tıklayarak N.A.R. Raporları OK diyerek bir sonraki adıma geçebilir. Bu adımı otomatik geçmemesinin nedeni kullanıcının raporları yazdırdığını onaylamasını sağlamaktır


Gün Kapatma 5. adım.jpg NAR OK.jpg

6. Raporları Kaydet

Önbüro Ayarlarındaki Günsonu Raporlar sekmesinde günsonunda arşivlenmesi için seçilen raporlar bu aşamada gün tarihi ile açılan klasöre otomatik olarak kaydedilir. Böylece geçmişe dönük rapor alınmak istediğinde arşiv klasöründen ilgili güne ait klasörden raporların alınması sağlanmış olur. Ayrıca ayarlarda belirtilmiş olan raporlar e-posta olarak gönderilir.

7. Gün Sonu Devri

Bu aşamada kullanıcı tüm işlemlerini kontrol ettiğinden emin tüm adımları doğru yaptığından eminse günsonunu kapatır ve sitemin çalışma tarihini gün tarihine eşitler. Günsonu devri yapıldıktan sonra geçmiş tarihe ait işlem yapılamaz bu yüzden kullanıcı tüm işlemleri doğru yaptığından ve listedeki tüm adımları doğru ve hatasız tamamladığından emin olduktan sonra günsonu devri yapmalıdır

8. Yeni Gün Listeleri

Kullanıcı yeni güne ait yazdırmak istediği listeleri yazdırabilir

=== Günsonundan Sonra Yapılması Gerekenler ===

GÜNLÜK DÖVİZ KURLARI OKUTULUR

Wiki000002.jpg

Önkasa menüsünden Döviz kurları seçeneği tıklanır. Gelen ekranın altındaki Toplu Kurlar butonuna tıklanır. Gelen Ekranda Kur Türü Merkez olarak seçilir ve ekranın altındaki M.B.Kurları butonuna tıklanarak ilgili tarihteki merkez bankası kurları okutulur.Gece günsonu işlemlerinden sonra mutlaka yapılması gerekmektedir.

=== Gün Kapama İşlemlerinde 1 Adım Geri Alma ===

Gün kapama işleminde herhangi bir nedenden dolayı bir önceki adıma dönmek için Gun Kapama Bir Adim Geri Al butonuna basılır. Bu işlemi yapabilmek için kullanıcının Günsonu işlemlerinde Adım Atlatma yetkisinin olması gerekmektedir. Bir Adım Geri Al butonu ile işlem yaparken sistemde başka kullanıcıların işlem yapmadığından emin olunması gerekmektedir. Bir önceki adıma dönüp gerekli düzenleme/düzeltme işlemleri yapıldıktan sonra Gün Kapama işlemlerine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Eğer düzeltme işlemi oda ücreti basma gibi hesapları etkileyen bir durumsa 5. Adımda gün sonu ile ilgili raporların yeniden alınması ve 6. Adımdaki raporları kaydet işleminin yeniden yapılması ve raporların düzeltme işleminden sonraki son halini içerdiğinden emin olunmalıdır.

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?