Girişler Lite

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Girişler (Check in)

Misafir Check-in işlemleri Girişler seçeneği ile yapılır.

V4Lite_Girisler.PNG

Girişler seçeneği ile çıkan ekranın sol tarafında o gün giriş yapacak olan rezervasyonların listesini, sağ tarafta ise blokaja uygun oda listesini görebilirsiniz. Oda listesinden seçilen bir odayı rezervasyonun üstüne sürükleyip bırakarak oda blokajı yapabilirsiniz. Ayrıca soldaki rezervasyon listesinden blokaj yapılacak rezervasyonu seçip sağdaki oda listesinden uygun odaya çift tıklayarak da blokaj yapabilirsiniz.

V4Lite GirislerListe.PNG

YeniGirisButon.PNG Giriş listesi dışında rezervasyonsuz giriş işlemi için kullanılır.
KopyalaButon Master.PNG Liste ekranında seçili olan rezervasyonun bir kopyasını oluşturur.
DegistirButon Master.PNG Liste ekranında seçili olan rezervasyon kayıt kartına girilip değişiklik yapılması sağlanır. Özellikle check-in işlemi öncesi değişiklik işlemi yaparak varsa odada kalan diğer kişilerin belirtilmesi ve kullanıcı hatalarına karşı check-in öncesi kontrol yapılması, check-in işleminin hızlı yapılması ve kontrol açısından önemlidir.
IptalButon Master.PNG Liste ekranında seçili olan rezervasyonun iptal edilmesi için kullanılır. (Check-in işlemi tamamlanmış rezervasyon kayıtlarında bu seçenek etkin değildir.)
CheckinYapButon.PNG Liste ekranında seçili olan rezervasyonun check-in işleminin yapılması için kullanılır. Önbüro ayarlarına bağlı olarak misafir kimlik bilgisi ekrana gelir. Misafir kimlik bilgilerinin doldurulmasından sonra check-in işlemi tamamlanmış olur.
FolyolarButon.PNG Liste ekranında seçili olan rezervasyonun folyosunu ekrana getirir.
CheckinIptalButon.PNG Yapılan check-in işleminin iptal edilmesi için kullanılır. Bu işlem sonrası sadece check-in işlemi iptal edilir rezervasyon iptali için tekrar iptal butonu kullanılmalıdır.

Odada kalan diğer kişilerin misafir kartlarının check-in işleminde ekrana gelmesi için check-in öncesinde rezervasyon üzerine çift tıklayarak odada kalan diğer kişilerin de belirtilmesi gerekmektedir.

20_resepsiyon_giris_sagtik.jpg

Fiyat Tanımsız Rez. Hesapla: Seçilen rezervasyon kayıtları içinde fiyat tanımı olmayan rezervasyonların fiyat anlaşmalarını, aksiyon ve indirim tanımlarını yeniden hesaplamasını sağlar. Özellik fiyat anlaşması ve aksiyon tanımlarından önce girilmiş rezervasyonlar varsa topluca fiyat ve aksiyon belirtilmesinde kolaylık sağlar.
CI-CO Saatleri...: Seçili rezervasyon için Check in ve Check out saatlerinin rezervasyon kartına girmeden belirtilmesini sağlar.
Oda Paylaşım İşlemleri: İki veya daha fazla farklı misafirin rezervasyon kaydını aynı odada giriş yaparak (Share) farklı oda ücreti ve farklı folyoda hesap tutulmasını sağlar. Ayrıca Rezervasyon avansları işlemlerini de bu seçenek üzerinden giriş yapılabilir.
Folyolar: Misafir folyolarına geçiş yapılmasını sağlar.
Boş Oda Listesini Alta Al: Sağ pencerede görünen oda listesini ekranın altında görünmesini sağlar.
Oda Durumları: Oda Durumları ekranına geçiş yapılmasını sağlar.
Oda Tablosu: Oda Tablosu ekranına geçiş yapılmasını sağlar.
Oda Giriş Sırasına Ekle: HK tarafından öncelikli temizlenmesi gereken odanın belirtilmesini sağlar.
Odayı Temizle: Kirli odayı Oda durumları ekranına veya rack ekranına geçmeden temizleme imkanı sağlar.

===Grup Check-in=== Grup girişlerinde check in yapmak için öncelikle gruba bağlı bir rezervasyonun seçilmesi gerekmektedir. Ekranın üst kısmındaki seçeneklerden '''Grubun Odaları''' seçeneği seçilerek sadece grubun odalarının liste ekranında gösterilmesi sağlanmış olur. Grup rezervasyonlarının hepsinin oda blokajlarının yapıldığından ve aynı odada kalacak diğer misafirlerin isimlerinin kayıt edildiğinden emin olunduktan sonra en üstteki rezervasyon seçilerek '''C-In Yap''' seçeneği ile check in işlemine başlanır. Her odanın misafir kartları sırası ile ekrana gelecektir. ''([[Modül_Ayarları#Check_In.2FCheck_Out|Önbüro Ayarları]]ndan '''Grup Rez. Soruları Sorma''' seçeneği işaretli olmaması gerekmektedir. Seçili ise otomatik olarak sırası ile c-in işlemi yapılamaz her bir oda için C-In Yap butonuna basılması gerekmektedir.)''

Sanal Oda

No Show veya Over Booking tarihlerinde Short'a düşme durumunda sanal oda kullanımı söz konusudur. Kısacası sanal oda gerçek bir odaya giriş yapılması söz konusu olmadığı durumlarda rezervasyonun Check in yapılabilmesi için bir çözümdür.

Programda bir rezervasyonu sanal odaya Check in yapmak için Check in kartındaki oda numarası alanına 0 yazarak veya T ile başlayan bir oda numarası yazarak Check in yapılması gerekmektedir.

SanalOda_No.JPG

Sanal oda Check in şayet Oda No alanına 0 yazarak yapıldıysa, Check in işlemi sonrasında oda numarası yerine açılan folyonun numarasının başına T koyarak oda numarası oluşacaktır.

Sanal oda, sıfır yerine T ile başlayan bir oda numarası veya herhangi bir numara verilirse oda numarası alanında belirtilen numara sanal oda numarası olacaktır. Kısacası oda no alanına eğer sıfır yazarsak sistem T ile başlayan bir folyo numarasını oda no olarak atarken kullanıcı dilerse kendisi de T ile başlayan bir numara veya T ile başlayan gerçek bir oda numarası atayabilir.

Örnek olarak bir oda shortunuzu bir günlüğüne başka bir otelde yatırdığını düşünelim. Eğer odayı bir sonraki gün kendi otelinizde 10 numaralı odaya Check in yapacaksanız, T101 numaralı sanal oda belirterek sanal oda check in yapabilirsiniz. Böylece bir sonraki gün misafir otelinize giriş yaptığında T101 numarayı 101 numaraya oda değişikliği yaparak sanal odadan gerçek odaya almış olursunuz.

Sanal oda check in yapılan rezervasyonlar doluluk oranı etkilerken gerçekte otelde kalmadıkları için KBS (Polis ve Jandarma Listesi) gönderiminde görünmeyecektir. sanal oda sayısı doluluk ekranında farklı renkte görülür.

Day Use

Günlük kullanım "Day Use" rezervasyonlar check in yapıldığında aşağıdaki onay mesajı ekrana gelecektir.

GunlukKullanimOdaUcreti

Onay ekranında Evet seçeneği seçilirse check in işlemi tamamlanarak oda ücreti misafir folyosuna Gün Kapama Night Audit işleminden öne kayıt edilmiş olacaktır. Hayır seçeneği seçilirse check in işlemi iptal olacaktır.

No Show

Gün Sonu (Night Audit) işlemine kadar gelmeyen rezervasyonları No Show uygulamak için öncelikle geceleme sayısını No show uygulanacak gün sayısına getirerek odayı sanal oda olarak check in yapılması gerekmektedir.

Gün sonu işleminden sonra otel yönetiminin No Show talimatlarına göre faturası kesilerek Check out işlemi yapılabilir.

Yetkiler

Blokaj Listesinde Sürükle Bırak: Kullanıcılar sayfasındaki Rezervasyon alanındaki Oda Blokajı yetkisinin bulunması gerekmektedir.
Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?