HGR

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Hotel Guest Review bir Vima ürünüdür. Misafirlerinizin en yüksek seviyede memnuniyetini misafir yorum sitelerine iletmelerini hedeflemektedir.


vima_logo.png
hc.jpg trip-advisor-logo.png


Misafirleriniz, çıkış yaptıktan sonra, kendi dillerinde otomatik e-mailler yardımı ile pazar niteliklerine uygun olarak yorum yazmaya davet edilirler. Misafir, yorum yazması için sizin belirlediğiniz yorum sitesine veya kendi sitenize direkt yönlendirilir.

Şikayetler için size bir nevi erken uyarı hizmeti verir. Haklı şikayetlere cevabınız yayınlanır, haksız bir şikayet söz konusu ise, misafir ile iletişime geçilerek düzeltmesi talep edilir. Gerekli durumlarda, sizin adınıza Almanya’dan hukuki takip yapılabilir.Misafir Yorumlarınız Google ile anlaşmalı bir formatta web sayfanızda veya sosyal medya mecralarında yayınlandığında aramalarda bulunma seviyeniz yükselmiş olur. Gerek kendi web siteniz, gerekse de HolidayCheck, TripAdvisor, Google v.b. platformlarda oteliniz daha kolay bulunur ve tercih edilir seviyelere hızla yükselir.

Misafire giden örnek mail şablonundaki Rate Now seçeneğine basarak normal siteye üye olup yorum yapmaktan çok daha kısa işlem süresi ile yorum yapabilirler.

HGR Yorum Girişi videosunu seyretmek için tıklayınız.


Mailsample.jpg

Mail ile kayıt edilen yorumlar yorum sitelerinin kalite departmanları tarafından incelendikten sonra sitelerinde yayına alınacaktır.

HGR Ara Panel videosunu seyretmek için tıklayınız.

Mail dışında misafirlerin konaklama esnasında otelde yorum yapabildikleri bir yapı olan In House Yorum Girişi seçeneği ile misafir çıkış yapmadan yorum sitesine memnuniyetini iletebilmektedir. Bu seçenek ile sizin menuniyetini bildiğiniz misafirlere yorum yazdırma olanağını sağlamaktadır. In House Yorum Girişi ile daha fazla yorum alma imkanınız varken bir yandan da yorum sitelerin daha fazla inceleme yapmasından dolayı bu yorumların daha geç yayınlanabileceğini de göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Mail ve inhouse yoluyla gelen yorumların aynı zamanda HGR sisteminde görmek için Guest Reviews seçeneğini seçerek listelemek mümkündür.

HGR en etkin şekilde kullanabilmek için otel otomasyon programınız ile entegre çalışması tavsiye olunur. Böylece rezervasyon ve giriş işleminde kayıt olan misafir bilgileri otel programınıdan otomatik olarak HGR sistemine aktarılacaktır. Aktarılan rezervasyon bilgilerini Reservations seçeneğinde, misafir bilgilerini ise Guests seçeneğinde görebileceksiniz. Eğer otel otomasyonunuz için bir aktarım henüz yoksa Add Reservation seçeneği ile hem misafir hem de rezervasyon bilgisini ekleyebilirsiniz.


Tüm bu işlemler sonucunda misafir bilgileri ve rezervasyon bilgilerine göre HGR misafirlere belirtilen kriterlere göre mail ile bildirim yapacaktır. Tüm mail gönderimlerini Messages seçeneğinden kontrol edebileceksiniz.


HGR İpuçları

 • Misafire aktif olarak kullandığı e-posta olup olmadığı sorulması gerekmektedir.
 • HC denetleme mekanizmasının yeni açılan mailleri tespit edebilmesi nedeniyle e-posta adresi olmayan misafirlere ‘Hemen mail adresi açalım’ teklifinde bulunulması yorumun yayınlanma oranını düşürmektedir.
 • Misafir yorumunu yazarken müdahale edilmemesi gerekmektedir.
 • Misafir ‘siz benim yerime yorum yazın’ teklifinde bulunsa bile misafir adına yorum yazılmamalı, her misafirin kendi iradesiyle ve kendi cümleleriyle yorum yazmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Otelin Puanlarını yükseltmek adına kendiniz ya da akrabalarınız tarafından yorum yazdırılması durumunda yapılan bu çalışmanın olumsuz sonuçları olacaktır.
 • Yorumlar ne kadar çok detaylı olursa yayınlanma ihtimali de yüksek olacaktır. Örneğin Repeat misafirlerin geçen sene ve bu sene arasındaki otel içerisinde yapılan yeniliklerden bahsetmesi yayınlanma sürecini olumlu yönde etkileyecektir.
 • Yorumlarda otelin çevresinden de bahsedilmesinin yayınlanması yönünde pozitif etki yaratacaktır. Aynı zamanda departman ve mekanlardan bahsedilirse yayınlanma oranına katkısı olacaktır.
 • Farklı dillerde misafirlere yorum yazdırırken Google Translate kullanılmaması gerekmektedir.
 • Faklı farklı yorumların copy - paste yapılarak oluşturulmadığına dikkat edilmeli, aynı aileden de olsa her misafirin kendi cümlelerini yazması istenmeli (copy-paste ile kopyalanan yorumlar tespit edilip yayınlanmamaktadır.)
 • Puanlama yaparken misafirden gerçekçi puanlama yapmasını isteyin. Özellikle otel yetkilisinin yanında tam puanlar verilmektedir. Otel puanının 4,2 iken birden 6,0 olması yapılan yorum ve puanlamaların gerçekçi şüphesine neden olabilir.
 • Daha önce yazılmış bir yoruma ek bir cümle katarak yeniden yorum yazdırmamaya dikkat edilmeli, bu tür yorumların yayınlanma olasılığı oldukça düşüktür.
 • Eğer misafir eve döndüğünde yorum yazmayı tercih ediyorsa otelde (Inhouse) yorum yazdırmak için ısrar edilmemeli, ısrarların sonucunda evde yazılacak yoruma negatif yönde etkileyecektir. Ayrıca sizlerin daha kısa yoldan yorum yazması için mail adresinizi alabilir miyim diyerek e-mail adresini otel programı (PMS) yada HGR programına eklenmelidir. Otelden ayrıldıktan sonra otomatik After Mailing sistemi ile yorum linki gönderilmesi sağlanmalıdır. Misafire size tesisimizden gelecek mail ile tek tıklama ile yorumunuzu paylaşabilirsiniz seklinde bilgilendirme yapılmalıdır. Kısaca tek bir tıklama yaparak formaliteler ile uğraşmadan yorum yapabileceği bilgisi verilmelidir.
 • Şikayetler mutlaka takip edilmeli, olumlu veya olumsuz geri bildirimde bulunulmalıdır. Takip edilen ve geri bildirim yapılan olumsuz yorum sahiplerinin ilgilenilmiş hissi ile fikirlerini olumlu yönde değiştirebileceği unutulmaması gerekmektedir.
Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?