HGR SSS

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

İçindekiler

HGR Sıkça Sorulan Sorular

HGR sistemi sayesinde alınan yorumlara HGR arayüzünden cevap yazabiliyor muyuz?

Yorumlara sadece yorum portalları üzerinden oteliniz adına oluşturulan yetkili kullanıcılar ile cevap yazabilirsiniz.

HGR sisteminde bu sistem üzerinden alınmayan, yani portal sayfasından bizim hakkımızda yapılan yorumları görebiliyor muyuz?

HGR sistemi üzerindeki HC Yorumları ekranından sadece HolidayCheck portalındaki yorumlarınızı görebilirsiniz. HGR sistemi üzerindeki Misafir Yorumları ekranından ise HGR sistemi üzerinden alınan Inhouse yada After Mail yorumlarını da görebilirsiniz

HGR sistemi üzerinden alınan yorumlarda, yorumun yayınlanma sürecini takip edebiliyoruz, peki herhangi bir müdahalemiz olabiliyor mu, kötü veya olumsuz yorumun düşmemesini sağlayabilir miyiz?

Alınan yorumlar otomatik olarak HoldayCheck ve TripAdvisor portallarına anında gönderildiğinden alınan yoruma müdahale edilememektedir. Fakat tüm portallarda yorum yazan kişilere yorum içeriğini değiştirme hakkı tanıdığından, misafire ulaşıp şikayeti ile ilgilenerek olumsuz düşüncelerini olumluya çevirmesini sağlayabilirsiniz.

HGR ile yorumlarımız daha mı hızlı yayınlanacak?

Yorumların yayınlanma ve kalite kriterleri yorum platformlarının prosedürleri ile doğru orantılı olarak ilerlediği sürece müdahale edilememektedir. Eğer kaliteli yorum kriterlerine dikkat ederek yorumlarınızı alırsanız, yorum yayınlanma oranlarınızı kendi sitelerinden yayınladıkları oranların daha da üzerine çıkarabilirsiniz.

HGR sistemindeki HolidayCheck yorumlarının Posted, Published ve Waiting statüleri ne anlama gelmektedir?

Posted :Bu statüde ki yorumlar HolidayCheck portalına gönderilen ve karşılığında ID numarası alınan ve hali hazırda portal tarafından kalite filtresi çerçevesinde incelenmekte olan yorumlardır.
Published : Bu statüde ki yorumlar HolidayCheck portalı tarafından kalite filtresi çerçevesinde incelenen ve otelin HolidayCheck sayfasında yayınlanan yorumlardır.
Waiting: Bu statüde ki yorumlar 30 gün boyunca Posted statüsünde bekleyen yorumlardır ve herhangi bir sebepten dolayı HolidayCheck kalite filtresine takılan yada konfirmasyon maili onaylanmamış yorumlar olarak değerlendirilmektedir.

HGR sistemi üzerinden alınan HolidayCheck yorumlarında misafire konfirmasyon maili düşecek mi?

Evet, HGR sisteminde de HolidayCheck yorumu aldıktan yaklaşık 30 saniye sonra misafirin mail adresine konfirmasyon maili gönerilmektedir. Özellikle Inhouse yorumlarda yorumun yayınlanma süreci açısından konfirme mailinin onaylanmasına özen gösterilmelidir

Misafire HolidayCheck yorumu yazdırdım, fakat 5 dakikadır konfirmasyon maili gelmedi, sistemde bir sorun mu var?

HGR ara panelde misafir yorumları ekranından aldığınız yorumun statusünü kontrol edebilirsiniz.

Eğer yorum NewRev Statüsünde ise : Yorum içeriği ile ilgili teknik bir sıkıntı olmuş olabilir. Bu durumda 0850 777 0 222 numaralı çağrı merkezimiz ile görüşebilir yada destek@hotech.com.tr mail adresi üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Eğer yorum Posted Statüsünde ise : Misafirin mail adresinin hatalı yada aktif olmadığı anlamına gelmektedir.

HGR sistemi üzerinden yanlış mail adresi ile yorum aldım, konfirmasyon maili gelmedi, mail adresini değiştirebilir misiniz?

Bir tatil dönemi içerisinde sistem üzerinden her kişi için her portalda sadece bir yorum alınmasına izin verilmektedir. Böyle bir durumda 40850 777 0 222 numaralı çağrı merkezimiz ile görüşebilir yada destek@hotech.com.tr mail adresi üzerinden bizimle iletişime geçebilir ve alınan hatalı yorumun kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Yorumun kaldırılması sonrasında doğru mail adresi ile tekrar yorum alabilirsiniz.

Misafirin mail adresi yok, kendi mail adresimi kullansam olur mu yada misafir adına mail adresi açıp yorumunu yazdırabilir miyiz?

Yorum portallarının kendi belirledikleri kaliteli yorum kriterleri ekseninde kullandıkları teknolojiler, gönderilen maillerin ne zaman ve hangi lokasyondan açıldığını rahatlıkla görebilmektedir. Portalların doğrulama ve denetleme mekanizmasının sadece mail adresi üzerinden olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda,tesisinizin imajının zarar görmemesi açısından kendi mail adresinizin kullanılmamasına özen gösterilmedir. Böyle bir durumda mail adresi olmayan yada aktif kullanmayan kişilere yorum yazdırılmaması tavsiye edilmektedir.

HGR sisteminde otel içerisinden alınan yorum ile After Mail yorumların ayrımını nasıl yapabiliriz?

HGR ara panelde misafir yorumları liste ekranınında Loc Desc sütunu vardır. Bu sekmede otel içerisinden alınan yorumları burada Inhouse olarak, after mailden gelen yorumları ise E-mail olarak görünmektedir.

HGR sisteminde hangi departmanın yada personelin kaç yorum aldığını nasıl takip edebiliriz?

Bunu takip edebilmek için HGR sistemine giriş için "kullanıcı tanımı" yapılmalıdır.Bu kullanıcı tanımı personele veya departmana özel olabilir.Kullanıcı tanımı için Kullanıcı Tanımı sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.Kullanıcı tanımı yapıldıktan sonra misafire yorum yazdırmadan önce personel bu kullanıcı adı ile sisteme giriş yaptığı taktirde bunun kaydı tutulacak ve yorumu kimin aldığı da HGR ara panelinde bulunan Misafir Yorumları ekranındaki "Kullanıcı Adı" sekmesinden görülebilecektir.

HGR sisteminde her odadan sadece bir kişi mi yorum yapabilir?

Odada konaklayan kişilerin mail adresleri farklı olmak şartı ile tüm misafirler yorum yapabilmektedir. HGR sistemi otel otomasyon sistemleri ile entegre olarak çalışmaktadır ve konaklayan tüm misafir bilgilerini otomatik olarak otel otomasyon sisteminden çekmektedir.

HGR sistemini kullanmaya başladığımızdan beri yorum sayımız ve puanımız ne kadar yükselmiş, nereden takip edebiliriz?

HGR menüsü altındaki HC Geçmişi ekranından hizmeti kullanmaya başladığınız tarihten itibaren yorum sayınızda ki ve puanınızda ki değişimi gün gün takip edebilirsiniz. Ayrıca HGR menüsü Yorum İstatistikleri ekranından da toplam alınan ve yayınlanan yorum istatistiklerine ulaşabilirsiniz.

HGR sistemi üzerinden yaptığımız konaklama sonrası maillerde her portal için uyruk ayrımı yapabiliyor muyuz?

Hangi portal için hangi uyruklu misafirlere mail gönderilmesini istediğinizi yazılı olarak destek@hotech.com.tr mail adresine bildirirseniz gerekli ayarlar yapılacaktır. Aksi takdirde her iki portal için lisansınız aktif ise ve misafir konaklama süresi boyunca yorum yapmadıysa, çıkış yaptıktan 24 ile 48 saat içinde her iki portal için iki farklı mail gönderilecektir.

HGR sisteminde misafir bilgi aktarımları durmuş sanırım, nereden kontrol edebilirim yada kontrol edebilir misiniz?

HGR sistemi PMS bilgi aktarımlarını, HGR menüsündeki HGR Rezervasyonları ekranında, sağ köşede bulunan Güncelleme Tarihi kısmından takip edebilirsiniz. Sistem her saat başı aktarım yapmaktadır ve aktarımlarda saat bilgisi de mevcuttur.Herhangi bir teknik aksaklıktan dolayı aktarımların güncel olmadığını fark ederseniz destek@hotech.com.tr adresine yazılı olarak sistemin kurulu olduğu bilgisayardan TeamViewer programı ID ve şifresi bildirerek aktarımın kontrol edilmesini isteyebilirsiniz.

HGR Inhouse linkine Oda No ve doğum tarihini yazdım ama sonraki adıma geçmedi, sistem hata verdi. Şu anda bir sorun mu var?

Bu durumda HGR menüsünden HGR Rezervasyonları ekranını açabilir, filtrelerden günün tarihini sildikten sonra Oda No kısmına yorum yazdırmak istediğiniz misafirin bilgilerini girebilirsiniz. Karşınıza gelecek olan listedeki misafirlerden doğru kişiyi seçip misafirin doğum tarihini kontrol etmeniz gerekmektedir. Misafir doğum tarihi otel otomasyon sistemine girilmediği takdirde sistem doğum tarihini otomatik olarak 01.01.1901 şeklinde tanımlamaktadır. Eğer misafir bilgilerinde bir farklılık varsa kaydın üzerine iki defa tıklayıp bilgilerini güncelleyip kaydedebilirsiniz. Misafir bilgilerindeki değişikliğin otel otomasyon (PMS) sisteminden yapılması halinde aktarımların saatlik yapılması nedeniyle ancak bir saat sonra HGR sistemi üzerinden yorum alınabileceğine dikkat edilmelidir.

HGR Rezervasyonunda aradığınız misafiri bulamadığınız takdirde, sol taraftaki ekle butonu ile manuel olarak misafir bilgisini ekleyip anında Inhouse linki üzerinden misafir yorumunu alabilirsiniz. Daha sonra konuyla ilgili aktarımların kontrol edilmesi için destek@hotech.com.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Eğer sistemde aynı odada konaklayan aynı doğum tarihi ile başka misafir varsa mükerrer kayıt olarak algılanacağından sistem ikinci adıma geçmenize müsaade etmeyecektir. Bu durumda kayıtların birinde değişiklik yapmanız gerekmektedir. İstenirse Inhouse linkinde Add Client butonu aracılığı ile aynı sayfadan ayrılmadan misafir bilgilerini manuel ekleyip anında yorum yazılmasını sağlayabilirsiniz.

Misafire dün Room Change yapılmış. Ama yeni odası ile yorum yazdıramadım?

Misafir bilgileri otel otomasyon sisteminden (PMS) saat başı aktarılmaktadır. Room change işlemi yeni yapıldıysa, sistemin yeni bilgileri güncellemesi için aktarım süresinin beklenmesi gerekmektedir. Room Change işlemi 1 saatten daha uzun bir süreden önce yapıldı ise HGR Rezervasyonlarından misafir bilgilerinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Misafir bilgileri Room Change tarihinden sonra güncellenmemiş ise konuyu yazılı olarak destek@hotech.com.tr adresine bildirdiğiniz takdirde entegrasyon ayarlarından aktarımlar ile ilgili incelemeler yapılıp bir daha aynı sorunu yaşamamanız için gerekli düzenlemeler yapılacaktır

HGR sistemi üzerinden gönderilen konaklama sonrası maillerinin (After Mail) misafire ulaşıp ulaşmadığını nereden kontrol edebiliriz?

HGR menüsünde Mesajlar ekranından günün tarihi ile hangi misafire HolidayCheck yada TripAdvisor maili gittiğini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca aynı ekrandan misafirin maili açıp açmadığını ve yorum linkini tıklayıp tıklamadığı gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz.

HGR sistemi üzerinden gönderilen konaklama sonrası maillerinin (After Mail) toplu olarak tıklanma detaylarını görebilir miyiz?

HGR menüsünde Yorum İstatistikleri ekranından sistemi kullanmaya başladığınız dönemden beri toplam alınan yorumlar, yayınlanan yorumlar, ayrıca gönderilen maillerin açılma ve tıklanma detaylarını görebilirsiniz . Buradaki istatistiklere göre talep ettiğiniz takdirde özel mail gönderimleri planlayıp yorum yapmayan misafirlere tekrardan hatırlatma amaçlı toplu gönderimleri yapılmasını sağlayabilirsiniz.

HGR sistemi üzerinden alınan yorumların yayınlanma oranı nedir?

Bu oranlar her otelin yorum kalitesine göre değişkenlik gösterebildiği gibi mevcut kullanıcılarımızın genel ortalaması %65-70 arasında değişmektedir. Bireysel olarak bakıldığında %80-85’lerin üzerine çıkan işletmeler de mevcuttur.

HGR sisteminde Bekleyen yayınlanmayan yorumlar ile ilgili ne yapabiliriz, neden bu yorumlar yayınlanmadı?

Yayınlanmayan Yorumlar : Yorum portalları, alınan her yorumu kendi geliştirdikleri filtreleme ve denetleme sistemleri aracılığıyla incelemektedir ve HGR sistemi üzerinden alınan yorumlar da yine aynı şekilde filtrelerden geçmektedir. Yorumun yayınlanmasını etkileyen bir çok unsur mevcuttur. Örnek vermek gerekirse, misafir daha önce aynı mail adresi ile farklı bir tesiste yorum yaptıysa ve yayınlandıysa sizin tesisinizde yazacağı yorumun yayınlanma ihtimali çok yüksek olduğu gibi, daha önce farklı bir tesiste yorum yapıp yorumu herhangi bir sebepten yayınlanmadıysa ve fake olarak algılanıp kullandığı mail adresi black list dediğimiz listede yer alıyorsa, bu misafirin sizin otelinizde yapacağı yorumun yayınlanma ihtimali de maalesef çok düşük olmakta ya da hiç yayınlanmamaktadır. Yorumun yayınlanabilmesi için kaliteli yorum kriterlerine özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bekleyen Yorumlar : Herhangi bir sebepten dolayı HolidayCheck kalite filtresine takılmış yada konfirmasyon maili onaylanmamış olan yorumlardır. İstenirse işletme talebi üzerine misafirlere konfirmasyon maillerini onaylamaları için hatırlatma amaçlı mailgöderimi yapılarak bekleyen yorumların incelenmesi ve yayınlanması sağlanabilir.

HolidayCheck portalındaki yorumların arşivlenmesi ne zaman yapılmaktadır ve nasıl takip edebiliriz?

HolidayCheck portalındaki yorumlarınızın son 25 ay içerisinde alınmış olanları puanınızı etkilemektedir ve 25. Ayın içerisinde portal tarafından arşivlenmektedir. Bu arşivlenen yorumların sizin puanınız üzerinde etkisi kalmayacaktır. Arşivlenen yorumları HolidayCheck sayfasından muhtemel arşivlenecek olan aya ait sayfaya giderek takip edebilirsiniz.

HolidayCheck portalına hangi dillerde yorum yazdırabiliriz?

01.03.2016 tarihinden itibaren HolidayCheck portalı resmi olarak yaptığı duyuru ile sadece Almanca ve Lehçe içerikli yorumları kabul edeceğini duyurmuştur.

HolidayCheck portalında puan nasıl hesaplanıyor, kaç yorum alırsak puanımız yükselecek, 1 adet kötü yorum kaç adet iyi yoruma tekabül ediyor?

HolidayCheck portalında iki farklı istatistik vardır. İlki yıldızlama sorularından oluşan 6 puan üzerinden ortalamanız. İkincisi ise tesisi tavsiye ediyor musunuz sorusunun cevabının % olarak ortalamasını oluşturan tesisin “tavsiye edilme oranıdır” ki en çok buna dikkat edilir. Buradaki hesaplama şekli tamamen basit bir mantık ile son 25 ayda alınan toplam olumlu yorum sayısının toplam yorum sayısına bölünerek yüz ile çarpımı sonucunda elde edilmektedir. Her tesisin yorum sayısının farklı olmasından dolayı kaç yorum alırsak puanımız yükselecek ve bir adet kötü yoruma tekabül eden olumlu yorum sayısı kaçtır gibi soruların cevabı her tesise göre değişmektedir.

HGR sistemi üzerinden alınan yorumlarımız geri çekilmiş, ne yapmamız gerekiyor?

Tüm yorum portalları gibi HolidayCheck, TripAdvisor portalları da yayınladıkları yorumu daha sonradan geri çekme hakkına sahiptirler. Bu durumun bir çok sebebi olabildiği gibi konaklayan misafirin gerçekten konaklayıp konaklamadığı hususunda ikileme düşülmesi sonucu bu kişinin konaklamış olduğunun teyidini alabilmek için Voucher talebi dediğimiz mailler gönderilebilmektedir. Talep edilen bu belgelerin zamanından gelmemesi durumunda yorumlar portal tarafından geri çekilebilmektedir. Geçmiş tecrübelerimize dayanarak geri çekilen yorumların belge iletilmesinden sonra tekrar yayınlandığı görülmüştür. HGR sisteminde misafirin mail adresleri mevcut olduğundan, yorumu çekilen misafirlere portallar tarafından talep edilen yada edilecek olan belgenin ibrazı için özel bir mail ile bilgilendirme yapabilirsiniz.

TripAdvisor portalındaki bölgesel sıralamamız gerilemiş, sebebi nedir?

TripAdvisor portalındaki bölgesel sıralamanın değişmesinin bir çok sebebi vardır. Bölgesel sıralamanızı oluşturan yorumlar son 200 yorumdur. Sıralamada sizin altınızda bulunan tesisin yorum sayısı ve yorumların puanlama ortalaması, sizin üzerinize çıktığı noktada sizden kaynaklı bir sebep olmadan bile bölgesel sıralamanız gerileyebilmektedir.

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?