Hammaddeler

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Tanımlama Amacı

İşletmeye alınan stok kalemlerinin tanımlanması ve bu stok kartları üzerinden bakiyelerinin ve hesap hareketlerinin takibi için kullanılır.

Tanımı

70_Stok_Hammaddeler

Stok sekmesi altıdaki Hammaddeler seçeneği ile stok kartları listelenebilir yada stok kartı tanımı yapılabilir.

Stok Kartları Listesi

70_Stok_Hammaddeler_ListeYeni Stok: Yeni stok kartı açılır.
Kopyala: Seçili stok kartından bir kopya oluşturularak stok kartı açılır.
Değiştir: Seçili stok kartında değişiklik yapılmasını sağlar.
Har. Extresi: Seçili stok kartının depo hareketlerini gösterir.
Bakiyeler: Seçili stok kartının depolardaki bakiye durumunu gösterir.
Reçeteler: Seçili stok kartının hangi reçetelerde kullanıldığını ve reçetelerdeki kullanım mikarını gösterir.
Maliyet Bilgisi Göster: Seçildiğinde Ortala Alış Fiyatı ve Son Alış Fiyatı bilgileri hesaplanarak ekrana gelecektir.
(Maliyet Bilgisi Göster seçeneği ile maliyet bilgisi gelmiyorsa ilgili stok kalemine ait mal alış fişi kaydı olamayabilir. Stok kartları liste ekranı üzerinden Har. Extresi seçeneği ile seçili kartın bulunduğu fişleri ekrana gelir. Maliyet göster seçeneği seçildiğinde stok fiş kayıtları kontrol edildiğinden liste açılışında azda olsa gecikme olacağı unutulmamalıdır.)


Stok Kartı

70_Stok_Hammaddeler_Liste_Stok.Karti
Grubu: Stok kartının bağlı olduğu Alt Grup seçilir. Stok Grupları bölümünden grup tanımları hakkında bilgi alabilirsiniz.
Kodu: “Kodu” alanına stok kodu verilir. Burada kod verilirken düzenli kod numarası vermek işlemlerde ve raporlarda kolaylık sağlayacaktır. Mesela muhasebe hesaplarınıza uygun kodlar verilebilir. Yada stok kod başlangıcı olarak stok grubu kodu verilebilir.
Adı: Stok kaleminin adı yazılır. Farklı paket tiplerinde alınan stok kartları için ayrı stok kartı tanımlanmalıdır. (ZEYTIN TENEKE 25 KG yada ZEYTIN TENEKE 10KG gibi)
KDV (%): Kalemin KDV miktarı yazılır. Varsayılan olarak Stok Grubu tanımındaki KDV değeri gelir.
Ana Birim: Stokun sayımda takip edileceği birim belirtilir.
Birimler: Eğer istenilen birim tanımlarda yok ise BIRIMLER butonu kullanılarak yeni birim tanımlamayı sağlar.
Barkodu: Stokun depoya girişinde barkod sistemi kullanıyor ise Barkodu kısmına stokun barkod numarası girilir.
Satın Alma Bilgileri:
Söz. Firma ve İndirim: Tanımlanan stok kalemi sözleşmeli firmadan alınıyor ve bu alışlarda firma belirli bir indirim uyguluyor ise bu bölümden indirim tanımlanabilir. Mal Alış Faturası girildiğinde otomatik olarak belirlenen indirim uygulanacaktır
Satın Alma Onay Seviyesi: Satın Alma modülünde Satın Alma taleplerinin oluşmasındaki kullanıcı seviyesinin belirtildiği alandır.
Depo Talep Onay Seviyesi: Satın Alma modülünde Depo Çıkış yapılabilmesi için kullanıcı seviyesinin belirtildiği alandır.
Satıcı Sipariş Onay Seviyesi: Satın Alma modülünde Satıcı Sipariş verilebilmesi için kullanıcı seviyesinin belirtildiği alandır.
Ek Birimler Birim ve Katsayı: Eğer stoku farklı birimlerde alınıyor ve tüketiliyorsa Ek Birimler kısmındaki Paket Birimi ve Reçete bölümüne stoku alırken ve tüketirken kullanılan birim seçilip katsayısı yazılmalıdır.
(Paket Birim / Ana Birim) arasındaki oran Paket katsayısına yazılır.
(Ana Birim / Reçete Birim) arasındaki oran Reçete katsayısına yazılır.
Örnek: Rakıyı Koli (12 Adet) olarak alıyor Adet olarak stokumuzu tutup CL olarak tüketiyorsak; Ana Birim Adet, Paket Birimi Koli ve Reçete Birimi CL seçilir. Paket Birimi ve Reçete Biriminin Ana Birime olan Kat sayısı yazılır. 1 Koli 12 Adet ve 1 Adet 70 CL ise Paket Birim katsayısına 12, Reçete katsayısına 70 yazılmalıdır.
Not: Örnekte verilen Rakı stok tanımında alışlar koli olarak değil bazı zamanlar adet olarak da satın alınıyorsa paket birimlerde koli yerine adet tanımlanması tavsiye olunur. Bir başka örnek de 25 KG. çuvallarda toz şeker alımlarının dışında perakende marketlerden toz şeker alımı yapılıyorsa Toz Şeker stok tanımında paket birimde Çuval yerine KG belirtilmesi her iki alışta da kolay mal alışı kaydı girilmesini sağlayacaktır.
Bu malzeme birebir satılır: Tanımlanan stok hiçbir işlemden geçirmeden satılacak bir stok ise (Minibar ürünleri Kola, Çikolata vb…) Bu Malzeme Birebir Satılır seçeneği işaretlenir. Bu Durumda Amonra otomatik olarak aynı koda sahip bir ürün kartı açacaktır ve reçete tanımlanmasına gerek kalmayacaktır.
Bu malzeme reçetede kullanılmaz: Stok kalemi bir reçetede kullanılmayacak ise Bu Malzeme Reçetede Kullanılmaz seçeneği işaretlenir. Bu sayede reçete tanımları sırasında görüntülenecek olan stok kartları arasında daha rahat filtreleme yapılabilir.
Örnek: Housekeeping Buklet Malzemeleri, deterjanlar, ofis malzemeleri, kıratsiye vb.


Stok Kartı Tanımı Video

Hammadde Hareket Ekstresi

Seçili olan stok kartına ait fiş hareket listesini gösterir.

Arşiv Kayıtlarını da Göster: Geçerli sayım dönemi öncesindeki arşivde bulunan fişleri de gösterilmesini sağlar. HareketEkstresi.PNG

Hammadde Bakiyeler

HammaddeStokBakiyeListesi.PNG
Seçili stok kartının depo bakiyelerini ekrana getirir.Ekran hakkında detaylı bilgi için Bakiyeler sayfasına bakabilirsiniz.

Reçeteler

HammaddeReceteler.PNGSeçili stok kartına ait reçete tanımı bulunan ürünlerin listelenmesi sağlanır. Yani stok kartının hangi ürünlerin reçetelerinde ve hangi miktarda kullanıldığı kolaylıkla tespit edilebilir.

Sağ Tık Menüsü

Stok kartları listesi ekranında bir stok kartı seçildikten sonra sağ tıklama yapılarak açılan menüden Birebir Ürün kartı Oluşturma yada Başka Bir Stok Kalemi ile Birleştirme işlemleri yapılabilir.

Birebir Ürün Kartı Oluştur

StokKartBirlestirMenu.jpg


Tanımlanan stok hiçbir işlemden geçirmeden satılacak bir stok ise (Minibar ürünleri Kola, Çikolata vb…)Stok kartları listesi ekranında stok kartı seçildikten sonra sağ tıklama yapılarak açılan menüden Birebir Ürün Kartı Oluştur seçilerek birebir satılan bir ürün kartı oluşturulması sağlanır.Bu Durumda Amonra otomatik olarak aynı koda sahip bir ürün kartı açacaktır ve reçete tanımlanmasına gerek kalmayacaktır.

Stok Katı Birleştirme

StokKartBirlestirMenu.jpgBirden fazla açılan stok kartlarını birleştirmek için, birleştirilecek (kullanılmayacak) stok kartı seçili iken sağ tıklayarak açılan menüden Başka Bir Stok Kalemi İle Birleştir seçeneği seçilir.

StokKartBirlestirIslem.PNG

Çıkan ekranda stok kodu veya adı ile arama yaparak birleştirilecek olan stok kartının hangi stok kartına aktarılacağının belirtilmesi gerekmektedir. Böylece birleştirilecek (kullanılmayacak) stok kartına bağlı tüm kayıtlar bu ekranda seçilen stok kartına aktarılacaktır.

TamamKayitButon_Master.PNG butonuna basılarak birleştirme işlemi tamamlanır ve birleştirilecek (kullanılmayacak) stok kartına bağlı kayıt kalmadığından ilgili stok kartı artık liste ekranında görünmeyecektir.

Kullanıcı Soruları
Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?
"https://wiki.amonra.com.tr/index.php?title=Hammaddeler&oldid=61882" adresinden alındı.