KBS

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Kimlik Bildirim Sistemi

Emniyete yapılan polis listesi gönderimleri AKBS sistemi üzerinden ve pilot bölgelerdeki otellerde KBS üzerinden anlık olarak yapılmaktadır. KBS Anlık bildirime geçen işletmelerin entegrasyon çalışmaları için destek@hotech.com.tr adresinden randevu talebinde bulunmaları gerekmektedir. Mail gönderimi sonrasında destek ekibimiz tarafından işletme için planlama yapılacaktır.

  1. Yeni sistemin tam entegrasyona yönelik bir yapısı olmamasından dolayı tüm firmalar ekranda kullanıcının yaptığı işlemleri çeşitli tekniklerle otomatikleştirerek aktarım işlemini sağlamaktadır. Bu nedenle EGM tarafından ekranlarda yapılacak değişiklikler (herhangi bir alanın yerinin değiştirilmesi, dışarıdan veri alımına kapatılması, vb…) tüm bu yöntemlerin hata vermesine sebep olacak, entegrasyonda da yeniden güncelleme gerektirecektir.
  2. Anlık Bildirim entegrasyonu tek taraflı gönderim olmasından dolayı, aktarım kontrollerinin yapılması ve bilginin gönderilme sorumluluğu işletmelere aittir. Bu sebeple Resepsiyon sekmesi altındaki Asayiş İşlemlerinden mutlaka gönderimlerin kontrol edilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Kullanım Amacı

KBS anlık gönderim sistemine geçiş yapan otellerimizde, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait KİMLİK BİLDİRİM SİSTEMİ arasında tek taraflı entegrasyon sağlanmıştır. Yapılan tek taraflı entegrasyon ile misafirlerin Check In işlemi esnasında kimlik bilgileri KBS sistemine anlık olarak gönderilmektedir. Misafirin konaklamasındaki oda değişiklik işlemleri ve Check Out anındaki çıkış bilgileri de yine program tarafından otomatik olarak gönderilmektedir. Entegrasyonun tek taraflı olmasından dolayı rapor gönderiminin kontrolü için Asayiş İşlemleri menüsü kullanılabilir.

Kullanımı

Kimlik Bildirim Servis Ayarlari.PNG

Kimlik bildirim sistemi kullanımı için öncelikle sistemde entegrasyon ayarlarının yapılması gerekir. Genel/Ayarlar/Entegrasyon Ayarları/Kimlik Bildirim Servis Ayarları ekranında KBS Kullanıcı alanına Email, Şifre ekranına da Şifre bilgisi yazılır ve Aktif kutucuğu seçilerek TAMAM butonuna basılır.


Sayfa Boyutu: Program içerisinde yer alan Asayiş İşlemleri sayfasının sağ tarafındaki alanın boyutunun ayarlanması için kullanılır.

Polis Bölgesindeki Tesislerde Anlık Bildirim İşlemleri

Değerli Kullanıcılarımız,

Jandarma bölgesinde yer alan otellerimizin KBS gönderileri, Jandarma’nın sağladığı API sayesinde anlık olarak web servis ile yapılmaktadır.

Polis Bölgelerinde yer alan otellerin KBS bildirimleri ise entegrasyon imkanı sağlanmadığından bugüne kadar tek yönlü olarak yapılmıştır. Bu süreç boyunca da önceden bildirilmeden yapılan anlık değişikliklerde bizler gibi yazılım firmalarına sistemlerini yeni değişikliklere uyarlama fırsatı verilmemiştir. Yapılan bu anlık değişiklikler her seferinde önceki çalışmaları boşa çıkarmakla birlikte cezai yaptırımı olan bir uygulamada sizleri de risk altına sokmaktadır.

Son olarak 10.06.2021 tarihi itibari ile Emniyet Genel Müdürlüğü KBS gönderimleri için EGMSEC uygulaması üzerinden iki faktörlü doğrulama yapılması gerekliliğini devreye almıştır. Yeni yapıda gönderimlerin sistem tarafından yapılması konusunda bir çalışma yapmayı efektif ve uygulanabilir olarak görmediğimizden bu kapsamda https://kbs.egm.gov.tr/ sayfasında yer alan yönergelerin izlenerek kayıt işlemlerinin ve gönderimlerin kullanıcılar tarafından yapılması gerekmektedir.

EGM


Resepsiyon_Asayis_Islemleri

Asayiş işlemleri menüsünde oda numarası, misafir adı soyadı gibi bilgilere göre filtreleme yapılabilir ve misafirin gönderim durumunun görüntülenmesi sağlanır. Gönderimi yapılan misafirler Yeşil renkle gösterilmektedir. İnternet bağlantısının kesilmesi, emniyet serverlarının bilgi alışına kapatılması vb nedenlerle gönderimi yapılamamış misafirler Pembe renkle gösterilmektedir.

Asayiş işlemleri ekranı açıldığında, ekranın sağ tarafında KBS login sayfası hazır gelir. Bu ekranda kullanıcı adı ve şifre bilgileri ayarlardan otomatik olarak gelir. Sadece Güvenlik kodu bilgisi doğrulama ekranına yazılır ve Giriş işlemleri yapılır.

Sağ taraftaki KBS sayfasının yüksekliği Kimlik Bildirim Servis Ayarları sayfasında ki Sayfa Boyutu ayarından değiştirilebilir. Yada Ctrl tuşuna basılı tutarak Mouse sirküsü(tekerleği) ileri/geri yaparak sayfa boyutu ayarlanabilir.

Soldaki listeden kayıtlar seçilerek, Sağ tık menüsünden Emniyete bildir işlemi ile gönderim tetiklenir. Listede tekli seçim haricinde sağ tık ile açılan menüden tümünü seç diyerek tüm kayıtlar seçilebilir. Seçim yapıldıktan sonra sağ tık menüsünden Seçilenleri Emniyete bildir işlemi ile toplu olarak gönderim tetiklenir. Gönderim işlemleri sağdaki KBS sayfasında otomatik olarak yapılır ve başarılı kayıtlar Gönderildi olarak işaretlenir.

Resepsiyon_Asayis_Islemleri_Liste_Ekrani
Tümü : Tesiste konaklayan tüm misafirlerin görüntülenmesi sağlanır.
Başarılı : Tesiste konaklayan ve gönderimi yapılmış misafirlerin görüntülenmesi sağlanır.
Başarısız : Tesiste konaklayan ve gönderimi yapılamamış misafirlerin görüntülenmesi sağlanır.

Emniyete gönderimi başarısız olan misafirlerin misafir kartına mouse sağ tıklaması ile açılan menüden Emmiyete Bildir seçeneği tıklanarak yeniden gönderim yapılması sağlanır.

Resepsiyon_Asayis_Islemleri_Emniyete_Bildir

KBS Entegrasyonsuz Anlık Gönderimi

Jandarma Bölgesi Kimlik Bildirim işlemleri

Jandarma Bölgesi Kimlik Bildirim Kullanıcı Tanımı

KBS Jandarma KimlikBildirimServisAyari.PNGKimlik bildirim sistemi kullanımı için öncelikle sistemde entegrasyon ayarlarının yapılması gerekir. Genel/Ayarlar/Entegrasyon Ayarları/Kimlik Bildirim Servis Ayarları ekranında, Aktif ve Jandarma Bölgesi kutucukları seçilir. Sonrasında ilgili alanlar doldurulur.

Kullanıcı TC Kimlik No: EDevlet Yetkili Kullanıcı TC Numarası
Tesis Kodu : EDevlet üzerinden alınan tesis kodu
KBS Şifre : EDevlet üzerinden alınan webservice işlemleri sayfasındaki webservice şifresinin yazıldığı alandır.

KBS WebServisIslemleri.PNG


Jandarma Bölgesi Kimlik Bildirim Ek Kullanıcı Tanımı

Jandarma bölgesindeki işletmelerde birden fazla kullanıcı bilgisi ile kimlik bildirimi yapılması mümkündür. Bunun için ana ekranın sol üst köşesindeki ra_butonu.JPG butonuna basarak sırasıyla Sistem/Tanımlar yolu izlenerek Kullanıcılar seçeneğinin seçilir.

Kullanici Giris Ekrani.PNG
Kullanıcı tanımları sistemin çalışmasını etkileyecek ayarlar olduğu için güvenlik nedeniyle sistem yetkili kullanıcı kodu ve şifresi ile giriş yapılmasını isteyecektir. Kullanıcı bilgilerini girdikten sonra Tamam butonuna basılarak Kullanıcılar liste ekranı açılır.


Yetki verilecek kullanıcı kartına çift tıklama yaparak yada ekranın altında yer alan DegistirButon_Master.PNG butonuna basarak kullanıcı kartı açılır. Açılan Kullanıcı Kartı ekranının sol alt köşesinde yer alan DigerKayitButon_Master.PNG butonuna tıklanarak açılan ekrandan Ek Alanlar seçeneği tıklanır. Açılan Ek Bilgiler ekranında YeniKButon_Master.PNG butonuna basarak tanımlamalar yapılır.

KBS Ek Alan KBS IDNO.PNGYetkili kullanıcının TC Numarasının tanımı için Kodu alanına KBS_IDNO Açıklama kısmına da yetkili kullanıcının TC Numarası yazılır.


KBS Ek Alan KBS PASS.PNGYetkili kullanıcının şifre tanımı için Kodu alanına KBS_PASS Açıklama kısmına da yetkili kullanıcının şifresi yazılır.


KBS Ek Kullanici KBS USERNAME.PNGYetkili kullanıcının kullanıcı adı tanımı için Kodu alanına KBS_USERNAME Açıklama kısmına da yetkili kullanıcının adı yazılır.İlgili ayarlar yapıldıktan sonra Genel/Ayarlar/RaXServer ayarlarından Kimlik Bildirim Aktif edilip, RaXServer servisi restart edilir.

KBS Gönderim Ekranı ve İşlemleri

Asayiş işlemleri menüsünde oda numarası, misafir adı soyadı gibi bilgilere göre filtreleme yapılabilir ve misafirin gönderim durumunun görüntülenmesi sağlanır.

Tümü : Tesiste konaklayan tüm misafirlerin görüntülenmesi sağlanır.
Başarılı : Tesiste konaklayan ve gönderimi yapılmış misafirlerin görüntülenmesi sağlanır.
Başarısız : Tesiste konaklayan ve gönderimi yapılamamış misafirlerin görüntülenmesi sağlanır.

Gönderimi yapılan misafirler Yeşil renkle gösterilmektedir. İnternet bağlantısının kesilmesi, emniyet serverlarının bilgi alışına kapatılması vb nedenlerle gönderimi yapılamamış misafirler Pembe renkle gösterilmektedir.

Soldaki listeden kayıtlar seçilerek, Sağ tık menüsünden Emniyete bildir işlemi ile gönderim tetiklenir. Listede tekli seçim haricinde sağ tık ile açılan menüden tümünü seç diyerek tüm kayıtlar seçilebilir. Seçim yapıldıktan sonra sağ tık menüsünden Seçilenleri Emniyete bildir işlemi ile toplu olarak gönderim tetiklenir. Gönderim işlemleri sağdaki KBS sayfasında otomatik olarak yapılır ve başarılı kayıtlar Gönderildi olarak işaretlenir.

Resepsiyon_Asayis_Islemleri_Emniyete_Bildir


Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?