Kasalar Lite

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Kasa işlemleri ve diğer tüm para alış verişleri Ön Kasa sekmesinden kontrol edilebilir.

V4Lite Kasalar.PNG

Önkasa sekmesinden Kasalar seçeneği ile program kurulumu esnasında açılmış kasa kartlarının listesi görüntülenir.

35_Onkasa_KasaKartlari

Yeni Kayıt seçeneği ile yeni bir kasa kartı tanımlanabilir. (*)

Kasada bulunan nakit, döviz ve kredi kartları belgelerini, Hes. Extresi seçeneği ile o kasanın hareketlerini görerek detaylı kontrol yapılabilir.

Onkasa_Kasahareketleri

Sadece Açık Vardiya İşlemleri: Vardiyalı (Shift) kasa kullanılan işletmelerde sadece açık olan vardiyaların kasa hareketlerini getirir. (**)

Kasa İşlemi Silme Nasıl Yapılır

Silme Yetkiniz Yoksa

Silme yetkisi olmayan kullanıcılarda silme butonu pasif gelecektir. Silme işlemi yapılabilmesi için yetkili bir kullanıcı ile login olunmalıdır. Yetkili kullanıcı ile login olunamıyorsa işletmedeki tam yetkili kullanıcı formunda belirtilmiş kullanıcıların formda belirttikleri mail adreslerinden silme talebini yazılı olarak göndermelerine istinaden silme işlemi yapılabilmektedir.

İşletmede silme/düzeltme konusunda Tam Yetkili Kullanıcı tanımı yapılabilmesi için Yetkili Kişi Bilgilendirme Formu 'nu doldurmaları gerekmektedir. Bu formda yalnızca kayıtları iptal ve silme yetkisi de dahil olmak üzere tüm yetkilere sahip olabilecek kişi veya kişilerin belirtilmesi gerekmektedir. Formla beraber işletme sahibinin imza sirkülerinin de taratılıp destek@hotech.com.tr adresine gönderilmesi; formun asıllarının da kargo ile Akdeniz Ünv. Teknokent AR-GE Sitesi No:758/2 Kat:1 Konyaaltı/ANTALYA adresine gönderilmesi gerekmektedir. Böylece işletme sahibinin belirlemiş olduğu kişilerden gelen yazılı taleplere istinaden silme işlemi yapılması sağlanacaktır.

Silme Yetkiniz Varsa

Eğer hatalı/yanlış işlemin hangi kasada yapıldığı bilinmiyorsa, öncelikle hatalı/yanlış işlemin tespiti için ÖnKasa> ÖnKasa Raporları> Kasa Hareket Raporu kullanılarak hatalı/yanlış işlemin tespiti yapılır. Sistemde kayıtlı kasalardan herhangi birinde yapılan hatalı/yanlış işlemin silinmesi için aşağıda ki işlemler uygulanır;

 1. ÖnKasa> Kasalar tıklanır ve gelen Kasa Kartları listesinde silinecek işlemin kayıtlı olduğu Kasa satırı seçilir.
 2. Daha sonra pencerenin alt kısmında yer alan "Hes. Extresi" butonu tıklanır.
  Kasakartlari.png

 3. Açılan Kasa Hareketleri penceresinde hatalı olan kayıt/satır tespit edilir.
  1. Eğer kayıt/satır işlem tarihi aynı gün ise ilgili kayıt/satır seçildikten sonra pencerenin alt kısmında yer alan "Sil" butonu tıklanarak işlemin silinmesi sağlanır.
  2. Eğer kayıt/satır işlem tarihi Günkapamadan öncesi ise bu durumda kasada doğru balans sağlamak için Eksilime veya Ters İşlem uygulanır.
   Kasakartlari-KasaHareketleri.png
(*) Kasa Kartlarının tanımı için tıklayınız.
(**) Vardiyalı kasa kullanımını ayarlamak için tıklayınız.
Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?