Kullanıcı Ayarları

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Kullanıcı Ayarları

Tanımlama Amacı

Program ayarlarından farklı olarak sadece kullanıcıya verilmesi istenen özellikler Kullanıcı ayarlarından yapılabilir.Bu ekran ile kullanıcı programı kendi ayarları ile kullanabilir.

Tanımlama

00 genel.ayarlar kullanici.ayarlari
Standart Kullanıcı Ayarlarını Kullan: Standart Kullanıcı ayarları olarak liste ekran dizaynı alan renklendirmesi ve şablon düzenlemesi yapılmış liste ekranlarının özelliklerinin kapatılarak kullanıcıların terminalde daha hızlı işlem yapmasına olanak sağlanır. (Özellikle POS modülü kullanan kullanıcıların bu tür özelliklere ihtiyaç duymaması durumunda bu özellik kullanılır.)
Birden Fazla Pencere Açılabilsin: Birden fazla liste ekranının sekme olarak açılmasını sağlar.
Ana Menü Göster: sarkan menü olarak adlandırdığımız Ana menü ekranının arayüzde görünmesini sağlar.
Araç Çubuğunu (Toolbar) Göster: Araç çubuğunun arayüzde gösterilmesini sağlar.
Araç Çubuğunu Özelleştirmeye İzin Ver: Araç çubuğunun özelleştirilmesine olanak sağlar.
Küçük Araç Çubuğu: Araç çubuğunun küçültülerek gerektiğinde görünmesine olanak sağlar. (Özellikle yüksek çözünürlük sağlayamayan monitörlere sahip kullanıcıların liste ekranlarında daha fazla yer sağlamak için kullanmaları tavsiye edilir.)

Loginde Son Listeleri Getir : Program en son kapanışında açık olan listelerin tekrar login olunduğunda açık olarak gelmesi sağlanır.


Enter Tuşunu Tab Gibi Kullan: Kayıt kartlarında ilerlerken tab tuşunun görevinin enter tuşuna da atanması sağlanır.
Klavyeden Ondalık Ayracı Kontrol Et: Klavyede numeric alanda bulunan virgül butonunun ondalık ayracı olarak kullanılmasını sağlar.
Öğrenme Modunda Çalıştır: Program arayüzünde işlem açıklamalarının hint olarak çıkmasını sağlar.
Açılışta Büyük Harf Durumuna Geç: Program açılışında Caps Lock'un aktif olması sağlanarak büyük harfle kayıt yapılması sağlanır.
Fiş Satırlarında Ad Seçiminde Detaylı Arama: Özellikle Stok bölümünde girilen kayıt kartlarının (fişler ve reçetelerin) combo box seçeneği ile detaysız/detaylı gelmesi sağlanır.
Ana Ekranda Bilgi Satırını Göster: Seçildiğinde ana ekranın hemen altında döviz kurları, kasa durumu toplam doluluk bilgileri gibi bilgiler görünecektir.

DurumBilgiPaneli.PNG

AnalizRa Göster:Etkinleştirildiğinde ANALIZRA kodu ile kayıtlı raporun uçan form olarak gösterilmesini sağlar.Raporlar Siyah Beyaz: Raporların siyah beyaz çıkmasını sağlar.
Liste Satırlarında Otomatik Filitrele: Liste ekranlarına veri süzmek için girilen değerlerin Enter tuşuna basılmaksızın süzmesini sağlar.
Listelerde SıraNo Kolonunu Göster: Liste ekranlarında sıra numarasının gösterilmesini sağlar.
Listelerde Kısa Saat Formatı: Listelerde SS:DD olarak kısa saat formatını gösterir.
Liste Aramaları Büyük-Küçük Harf duyarlı Değil: Liste ekranlarında arama yaparken büyük küçük harf duyarlı olamadan arama yapılmasını sağlar.
Aramalarda İÇİNDE geçenleri getir: Arama yaparken yazılan değerin başlangıç olarak algılamayıp kelime ortasında aynı değer varsa ekranda görünmesini sağlar.Rapor Liste Satırı: Liste satırlarında ayraç rengin belirtildiği alandır.
Listelerde Negatif Alan Rengi: Negatif değerlerin liste ekranında renginin belirlendiği alandır.
Listelerde Seçili Satır Rengi: Liste ekranında seçilen satırın hangi renkte olacağının belirtildiği alandır.
Uyarı Mesaj Kontrol Aralığı (sn.): Uyarı mesaj kontrollerinin ne kadar sürede yapılacağının belirtildiği alandır.Burada belirtilen süre saniye olarak hesaplanır.
Uyarı Mesaj Seviyesi:
Kullanıcı LogOff Süresi (sn.) :Kullanıcının ne kadar süre işlem yapmazsa Logoff olmasının sağlanacağoının belirtildiği alandır. Burada belirtilen süre içinde işlem yapılmazsa otomatik Logoff olması sağlanır. Burada belirtilen süre saniye olarak hesaplanır.
SA Uyarı Kontrol Aralığı (dk.): Satın Alma Modülü kullanılan yerlerde Onay bekleyen fişlerle ilgili uyarı kontrollerinin ne kadar sürede yapılacağının belirtildiği alandır.Burada belirtilen süre dakika olarak hesaplanır.


00_Genel.Ayarlar_Kullanici.Ayarlari.Focus

00_Genel.Ayarlar_Kullanici.Ayarlari.stiller

Kopyala

00_Genel.Ayarlar_Kullanici.Ayarlari.Kopyala
Ayrıca Kullanıcı ayarlarından Kopyala sekmesi ile daha önceden tanımlı başka kullanıcıların yapmış olduğu ayarlar kopyalanabilir.Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?