Misafir Kartları

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Misafir Kartları

Kullanım Amacı

Otelde konaklama yapmış tüm misafirler ve bu misafirlerin hesap,kimlik,rezervasyon bilgileri ve bakiye gibi bilgilerinin görüntülenmesi için kullanılır.Ayrıca önbüro ayarlarında ki sürekli misafir koşuluna uyan misafirler Sürekli Misafir seçeneği ile listelenebilir.

Kullanımı

Resepsiyon sekmesi altındaki Misafir Kartları seçeneği ile Misafir Kartları listesine ulaşılabilir ve işlemler yapılabilir.

Klavye kısayolu Ctrl+F8


20_resepsiyon_misafirkartlari


MisafirKartiListe.PNG Pasifler Dahil : Pasife alınmış misafir kartlarının da sistemde gösterilmesi sağlanır.
Sürekli Misafir :Önbüro Ayarları sayfasındaki sürekli misafir kalış süresine göre sistemdeki sürekli misafirlerin listelenmesi sağlanır.
Bakiye Göster : Misafirlerin bakiyelerinin de liste ekranında gösterilmesi için kullanılır. Tüm misafirlerin bakiyelerini tarayacağı için bu seçenek seçildiğinde liste ekranının geç açılacağı unutulmamalıdır.
Sadece Bakiyesi Olanlar : Bakiyesi sıfırdan farklı olan misafirlerin bakiyelerinin liste ekranında gösterilmesi içim kullanılır.

Ekranın alt tarafındaki bilgi satırında misafirin son Check-In tarihi son Check-Out tarihi Son kaldığı oda numarası gibi bilgiler görülebilir. Ayrıca Loyalty modülümüzü kullanan işletmelerde misafirin puan bilgisi de görüntülenebilir.

Misafir Kartı liste ekranından sağ tık ile seçili misafir ile ilgili işlemler yapılabilmektedir.

Yeni Rez... ve Yeni CI... seçenekleri ile farklı ekrana geçiş yapmaya gerek kalmadan seçili misafire rezervasyon veya giriş işlemi yapılabilmesi sağlanır.

OzelBilgiPaneli.PNG
Özel bilgileri göster: Bu seçenek seçilerek misafire ait özel bilgileri kayıt kartına girmeden belirtilmesini sağlar.


Kimlik-İletişim Bilgileri

20_misafir_kartiKoyu renkle yazılan alan isimleri, KBS'ye göre yabancı misafirlerde zorunlu olan alanları belirtmektedir. Giriş işlemlerinde Kimlik-İletişim Bilgileri sekmesindeki zorunlu alanların doldurulması yeterlidir. Ayrıca CRM'den sorumlu kullanıcılar, misafirlerin iletişim ve özel bilgilerini Misafir Kartına girebilirler. E-mail alanına girilen e-mail adresi geçerli bir adres olması ve daha önceden farklı bir misafir için kayıt edilmiş olmaması gerekmektedir.

Hes Kodu: Misafirin HES Kodu bilgisi bu alana girilir.
Konaklama Ind (%): Misafire özel konaklama harcamalarında yapılacak indirim yüzdesinin belirtildiği alandır.
Extra Ind (%): Misafire özel, konaklama harici harcamalarında yapılacak indirim yüzdesinin belirtildiği alandır. Otomatik harcama işlemlerinde (POS) indirim uygulanmasını sağlar.
Kart Tipi: Misafirin ödeme kart tipinin seçildiği alandır.Sadakat Yönetimi (Loyalty Management) sisteminde kullanılan kart tanımı bu alandan seçilebilir. K butonu ile seçilen kart tipinin sürekli olarak aynı misafir için seçili olmasını sağlanır.
Dili: Misafir dilinin belirtildiği alandır. Bu alanda belirtilen dile göre folyo dökümü ve mail/sms gönderimi yapılabilir.
Grubu: Misafir grubunun belirtildiği alandır. (Örnek: VIP, REPEAT, INCOGNITO vb.)
Not: Misafir ile ilgili girilen not alanıdır.
Uyarı Göster: Misafir ile ilgili girilen notun Check in ve Check out ekranı gibi ekranlarda uyarı olarak gösterilmesini sağlar.


Ek Bilgiler

40_CRM_MisafirKEkbilgi
Ek bilgiler bölümünde misafirin Fatura, Seyahat ve Güvenlik (Kablosuz Internet) bilgileri girilebilir.


Fatura Unvanı: Eğer misafir şahsi fatura yerine bir firma adına fatura kesilmesini istiyorsa bu alanda fatura unvanı belirtilmelidir. (Fatura üzerinde yapılan unvan değişiklikleri misafir kartına da yansır. Böylece misafirin firmasına kesilecek faturalar için ayrı bir firma kartı açmaya gerek yoktur.)
V. D.: Misafirin firmasına ait vergi dairesi bu alana girilir.
V. No.: Misafirin firmasına ait vergi numarası bu alana girilir.
Tercihler: Misafir tercihleri bu alanda belirtilir. Misafir tercihlerinin seçilebilmesi için sistemden tanımlardan tanımlanması gerekmektedir.
Dili: Dili alanında misafirin dili belirtilir. Tasarımı yapılan folyo dökümü, mail vb. işlemlerde belirtilen dil dikkate alınır.
Grubu: İşletmenin belirlediği misafir grubu tanımlarına göre misafir grubu belirtilir. Temel misafir gruplarına VIP ve BLACKLIST örnek olarak verilebilir.
Güvenlik Bilgileri: Konaklama tesisleri misafirlerine konaklama boyunca kablolu ve kablosuz internet hizmetleri sunmaktadır. 5651 sayılı kanun gereği misafirlerin konaklama esnasında kullandıkları internet içeriğinden hizmeti sunan tesisler sorumludur. Bu sebeple kanun gereği sorumlulukları yerine getirmek için misafirlere özel loglama gerekmektedir. Eğer sisteminize internet loglama sistemlerinden birini dahil ettiyseniz Amonra entegrasyonu ile loglama arayüzüne girmeden misafirlere internet kullanıcı kodu ve şifre verilebilir. (Amonra ile entegrasyonu olan loglama sistemleri ve daha fazla bilgi almak için Hotech Destek Hattı ile iletişim kurulabilir.)
Kartları Düzenle: Misafirin Sadakat Yönetimi ve farklı outletlerde olan üyelik kartlarının belirtildiği alandır.


HES Kodu

Misafir Tercihleri

MisafirKartiTercihSecim.PNGMisafir kartı içindeki Ek Bilgiler sekmesi altında Tercihleri Düzenle seçeneği ile misafir tercihleri seçimi görülebilir. Misafir tercihleri rezervasyon aşamasında girilirse giriş işlemi ile misafir kartına eklenecektir. Tercih notu kısmında ise Misafir Tercihleri kısmında ki seçimler haricinde not yazılabilir.

İstatistik

40_CRM_MisafirKIstatistik
Misafir kartındaki İstatistik sekmesinde misafirin istatiksel bilgileri bulunmaktadır.

Son Konaklama: Son konaklaması hakkında bilgiler içerir.
Check In: Misafirin en son giriş yaptığı tarihi gösterir.
Check Out: Misafirin en son çıkış yaptığı tarihi gösterir.
Oda No: Misafirin en son kaldığı oda numarasını gösterir.
Oda Ücreti: Misafirin en son kaldığı oda fiyatını gösterir.
Ziyaret S.: Misafirin toplam Check-in sayısını gösterir.
Konaklama S.: Misafirin toplam geceleme sayısını gösterir.
Extra Harcama: Misafirin toplam ekstra harcamasını gösterir.
Gün. Ort. Harcama: Misafirin geceleme bazında ortalama harcamasını program ayarlarından tanımlı para birimi türünden gösterir.


Özel Bilgiler

40_CRM_MisafirKOzelbilgiMisafirle ilgili tüm özel bilgiler bu alana girilebilir. Buradaki alanlar kullanıcılar tarafından belirlenir. Açılan her alan ve kategori sadece o misafir kartında değil tüm misafir kartlarına açılmış olur. Bu sebeple kategorilerin tüm misafirler için kullanılabilecek alanlar olmasında fayda vardır. Misafir özel bilgileri misafir kartı içinden seçilebileceği gibi misafir kartları listesinde sağ klik yaparak açılan menüden özel bilgiler seçeneği seçilerek kart içine girmeden de yapılabilir.

(Tercihleri:Yastık türü, oda özellikleri... Sevdikleri: Misafirin sevdiği bir şarap vb...)


Tarihçe

40_CRM_MisafirKTarihce

Tarihçe bölümünde misafirin Rezervasyonları, Folyoları, Adisyon tutarları, Ekstraları, kullandığı Ürünler gibi tüm bilgileri sıralanır ve bu bilgiler gruplanabilir. Misafirin kalışındaki sağlık ve kaza raporları misafir memnuniyet portallarındaki yorumlarını HGR görerek misafirin tekrar kalışlarında daha iyi bir hizmet sunma imkanı sağlanmış olur.


MisafirTarihceIzgaraAyar.PNG


Misafir tarihçesindeki bilgiler ızgara ayarları ile ayarlanabilmektedir.AnketCevabiniGoster.PNG
Misafir anketlerini tarihçeden kontrol ederken anket üzerinde sağ tıkla çıkan Anket Cevabını Göster seçeneği ile anket ekranına geçiş yapılabilmektedir.


Bonus

Misafir Kartlari Bonus.PNG
Misafir kartı içindeki Bonus sekmesi ile Kazanılan, harcanan, kalan bonus ve bonus hareket detayları bu alanda görülebilir.

Diğer

Kredi Kartı

:
20_misafir_karti_kredikartimenu

Misafir Kartı üzerinde DigerKayitButon Master.PNG seçeneği ile açılan listede Kredi Kartları seçeneği ile misafirin birden fazla kredi kartı bilgisi kayıt edilebilir. Kayıt edilen kredi kartları kontrol edilir ve 1 ay içinde süresi bitecek kart varsa ekranda uyarı olarak görülür.

20_misafir_karti_kredikartiYeniKButon Master.PNG seçeneği ile kredi kartı kayıt kartını açarak kredi kartı bilgileri girilir.

Kart Türü: Kredi kartı türü açılan listeden seçilir.
Kart No ve Güvenlik Kodu: Kredi kartı numarası ve güvenlik numarası girilir. (Güvenlik numarası kartın arkasındaki 3 haneli cv2 kodudur.)
Son Kul. Tarihi: Kartın son kullanma tarihi ay ve yıl olarak girilir.
Kart Sahibi: Kartın üzerindeki kart hamilinin adı yazılır.
Banka: Gerekli görüldüğünde banka adı bu alana girilir.

(i) Kredi kartı bilgi girişi ve bilginin görünmesi kullanıcı yetki seviyesine bağlıdır.

Banka Hesabı

:
20_misafir_karti_bankamenu

Misafir Kartı üzerinde DigerKayitButon Master.PNG seçeneği ile açılan listede misafire ait banka hesapları görüntülenebilir. Yeni bir hesap ekleme işlemi Banka Ekle seçeneği ile yapılır. Banka ekleme kayıt kartı Cari Banka hesabı tanımlama ile aynıdır.


 :
20_misafir_karti_digermenu

Booker Kaydı Ekle

Misafir Kartı üzerinde DigerKayitButon Master.PNG seçeneği ile açılan listede Booker Kaydı Ekle seçeneği ile misafirin Rezervasyon Kartındaki Booker seçim listesinde seçilmesi sağlanır.

Hediye Puan Ekle

MisafirKartiDigerPuanEkle
Misafir kartı içerisinde iken Diğer butonuna tıklayarak açılan ekranda Puan talebi ekle seçeneği seçerek puan talebi eklemesi yapılabilir.İşletme seçeneği ile zincir işletmelerde hangi işletme için işlem yapılacağı seçilir. İşletme seçiminden sonra puan kuponu seçilip, miktar yazıldıktan sonra eğer varsa geçerlilik tarihi de eklenerek kayıt tamamlanır. Miktar yerel döviz cinsinden yazılabileceği gibi farklı bir döviz cinsinde de verilebilir.Puan Talebi Ekrani


Resim Ekle

Misafir Kartı üzerinde DigerKayitButon Master.PNG seçeneği ile açılan listede Resim Ekle seçeneği ile misafire ait bilgisayarda kayıtlı resmin programa kayıt edilmesi sağlanır.

20_misafir_karti_kredikartimenu_resimsekmeResim ekleme yapıldıktan sonra resimdeki gibi sekmeler oluşacaktır. Resim sekmesinde eklenen resim görüntülenirken Dosyalar sekmesinden eklenen resim dosyalarına yenisini eklenebilir yada silinebilir.

Zorunlu Alanlar

Misafir Kartı üzerinde DigerKayitButon Master.PNG seçeneği ile açılan listede Zorunlu Alanlar seçeneği ile misafir kartında doldurulması zorunlu olan alanların hangileri olacağı belirlenir.

Akrabalıklar

Misafir Kartı üzerinde DigerKayitButon Master.PNG seçeneği ile açılan listede Akrabalıklar seçeneği ile misafirler arasında akrabalık bağların sisteme kayıt edilmesi sağlanır.

20_misafir_karti_kredikartimenu_akrabalikkayit

Hesap: Akrabalık tanımlanacak hesabın belirtildiği alandır. Misafir kartından akrabalık tanımında hesap açılı misafir karı olarak seçili gelir.
Bağlı Hesap: akrabalık ilişkisi olan diğer misafirin misafir kartının belirtildiği alandır.
Akrabalık Tipi: Akrabalık tipinin belirtildiği alandır.
Açıklama: akrabalık kayıtı ile ilgili açıklamanın belirtildiği alandır.

Yeni Rez.

Misafir Kartı üzerinde DigerKayitButon Master.PNG seçeneği ile açılan listede Yeni Rez seçeneği ile rezervasyon kaydı oluşturulması sağlanır.

Yeni CI

Misafir Kartı üzerinde DigerKayitButon Master.PNG seçeneği ile açılan listede misafirin check-in işlemi yapılmasını sağlar.

Satış Görüşmeleri

Misafir Kartı üzerinde DigerKayitButon Master.PNG seçeneği ile açılan listede Satış Görüşmeleriseçeneği ile misafirle yapılan satış görüşmelerinin kayıt edilmesi ve satış görüşmesi notunun eklenmesi sağlanır. Misafire özel hizmet veren işletmeler için müşteri notu dışında satış görüşmeleri olarak da ayrıca kayıt girme imkanı sağlanır.

CRM/Operasyon

MisafirKartiDigerHasarMenu.PNGMisafir Kartı üzerinde DigerKayitButon Master.PNG seçeneği ile açılan listede CRM/Operasyonseçeneği ile Misafirlerle ilgili Crm ve operasyon kayıtları görülebilir/eklenebilir. Yorumlar :Misafir ile ilgili yorumların listelenmesi sağlanır.
Yorum Ekle :Misafir ile ilgili yorum eklenmesi sağlanır.
Tercihler :Misafir ile ilgili tercihlerin listelenmesi sağlanır.
Tercihleri Düzenle :Misafir ile ilgili tercihlerin düzenlenmesi sağlanır.(Non Smoking Room, Deniz Manzaralı Oda vb)
Hasar Kayıtları :Misafir ile ilgili hasar kayıtlarının listelenmesi sağlanır.
Hasar Kaydı Ekle :Misafir ile ilgili hasar kaydı eklenmesi sağlanır.
Anket Kayıtları :Misafir ile ilgili anketlerin listelenmesi sağlanır.
Anket Doldur :Misafir ile ilgili anketlerin sisteme girilmesi sağlanır.
Kayıp Eşya :Misafir ile ilgili Kayıp eşya bildirimleri varsa listelenmesi sağlanır.
Kayıp Eşya Girişi :Misafir ile ilgili Kayıp eşya bildirimlerinin sisteme girilmesi sağlanır.

Sağ Tık Menüsü

Misafir kartları ekranında sağ tıklama ile açılan menüde liste ekranında ki filtre düzenlemesi,email sablon seçimi,özel bilgilerin gösterilmesi,yeni rezervasyon kaydı açma,yeni Chekin yağma gibi işlemler yapılabilir.

Misafir Kayıt Birleştirme

TekMisafirBirlesitrMenu.PNG

İşletmede yazım hatası nedeniyle yada arşiv kontrolü yapılmadan misafir ekleme işlemi yapılması gibi durumlarda mükerrer kayıtlar oluşmuş olabilir. Bu gibi durumlarda misafir birleştirme işlemi yapılarak tek profil altında toplanabilir. Misafir birleştirme işlemi için öncelikle kullanılmayacak olan kayıt üzerinde sağ tıklama ile kayıtları birleştir diyerek misafir seçimi yapılır.

TekMisafirBirlesitr.PNG
Kayıtları birleştir seçeneği seçildiğinde misafir seçimi ekranı gelecektir. Bu ekranda isim soyisim TCNo gibi alanlara göre arama yapılarak aktarım yapılacak misafir profili seçilir. Bu seçilen kayıt misafir birleştirme işleminde kayıtların toplanacağı profil olacaktır.


TekMisafirBirlesitrUyari.PNGBirleştirme ile ilgili onay ekranında ilk misafir kodu birleştirme sonucunda silinecek ve bağlı işlem kayıtları ikinci misafir koduna bağlanarak silinecektir. İşleme devam etmek için Evet ile onay verilir.


TekMisafirBirlesitrUyariDone.PNGBirleştirme sonucunda misafire bağlı tüm kayıtlar birleştirilen misafire eklenir. Misafir birleştirme işlemlerinde dikkat edilmesi gerekmektedir. İşlemin geri alınması söz konusu değildir.Mükerrer misafir kayıtları çok fazla en güzel yöntem Profil Eşleştirme ekranıdır. Bu ekranda Misafir Birleştir ekranından çok daha kolay bir yöntem ile birleştirme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Kullanıcı Soruları
Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?