Network harici terminal kurulumu

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Kurulum Öncesi İşlemler

Server üzerinde uzak masa üstü kullanımı (RDP) ve VPN bağlantı seçenekleri dışında veri tabanına doğrudan internet bağlantısı ile de çalışılabilir. Burada belirtilen tüm işlemlerin Bilgi İşlem Departmanı veya IT desteği alınan firma tarafından yapılması gerekmektedir.

IP Sabitleme ve Port Yönlendirme İşlemleri

3050 portuna gelen isteklerin TCP/UDP yönlendirmesi ile Veritabanı sunucusuna yapılması gerekmektedir. IP değişikliklerinden etkilenmemek adına server bilgisayarının IP adresinin statik IP olarak ayarlanması gerekmektedir. IP adresinin statik olmaması durumunda serverın yeniden başlatılması gerektiğinde IP adresi değiştiği için network dışındaki terminallerde program açılmayacaktır.

IP adresi sabitlendikten sonra ve port yönlendirmesi yapıldıktan sonra http://ping.eu/port-chk gibi port kontrolü yapan bir siteden IP Adresi ve port bilgisi girilerek yönlendirmenin açık olduğundan emin olunmalıdır.

RaMobile_Port_Check.PNG

Sorgu sonucu ekrandaki gibi closed görünüyorsa port yönlendirme ve IP adresi kontrol edilmelidir.

RaMobile_Port_Check_Open.PNG

Sorgu sonucu Open görünüyorsa port yönlendirmesi sağlıklı şekilde çalışıyor demektir, bu işlemden sonra Network haricindeki bir bilgisayara terminal kurulumu işlemlerine başlanabilir

Kurulum için gerekli Exe ve Klasör ve Dosyaların Taşınması

Port yönlendirme işlemi sonrasında;

  1. Network haricindeki terminalde AmonRa klasörü oluşturulmalı
  2. AmonRa Klasörü altına Pro klasörü oluşturulmalı
  3. İşletmedeki server bilgisayarından exelerin yer aldığı klasörün altındaki
  • program exeleri kopyalanıp Network harici terminalin Pro klasörü altına taşınmalıdır,
  • Skin ve Reports kopyalanıp Network harici terminalin Pro klasörü altına taşınmalıdır,
  • AmonRa.ini kopyalanıp Network harici terminalin Pro klasörü altına taşınmalıdır,
  • GDS32.DLL dosyası kopyalanıp Network harici terminalin Pro klasörü altına taşınmalıdır.

Programın Çalışması İçin Gerekli Ayarlamalar

BDE Kurulumu

Exelerin çalışması için BDE kurulumu yapılmalıdır. BDE kurulumunda işletim sistemin kullandığı dosya yapısına bağlı olarak BDE kurulumunun seçilmesi gerekmektedir. BDE kurulumunun sorunsuz tamamlanması için Windows Kullanıcısının administrator izinlerine sahip olması gerekmektedir.

BDE UserInformation.JPG

BDE kurulumu için User Information ekranında Name ve Company alanlarında kullanılan bilgisayar adı ve şirket adı yazılarak İLERİ/NEXT butonunun aktifleşmesini sağlamanız yeterlidir. İLERİ/NEXT seçeneğini kurulum sonlanıncaya kadar seçmeniz gerekmektedir.


BDE (Windows 32 bit)


BDE (Windows 64 bit)

AmonRa.Ini Düzenlenmesi

AmonRa.Ini dosyası program exesinin hangi bilgisayardaki hangi veri tabanını okuyacağının belirtildiği dosyadır. İşletmedeki server bilgisayarından kopyalanıp Network harici terminalin Pro klasörü altına taşınan AmonRa.Ini dosyası çift tıklayarak açıldıktan sonra sadece DB Name Firebird= satırında gerekli düzenleme yapılmalıdır.

AmonRa_Ini.PNG

DB Name Firebird= otelin dış ıp adresi: otelin veritabanı yolu şeklinde olmalıdır

Tüm bu ayarlamalardan ayrı klasörde bulunan program EXE'sine çift tıklayarak program çalıştırılır. Açılış esnasında tüm ayarlar doğru yapıldığında hata mesajı vermeden çalışacaktır.
Versiyon güncelleme işlemlerinde otel serverındaki EXE ve SKIN klasörünün bir kopyası bu klasöre aynı şekilde kopyalanması gerekmektedir.


Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?