Oda Durumları

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Oda Durumları

Kullanım Amacı

Oteldeki odaların Kat bina oda tipi(STD,SUIT,DELUXE vb),oda durumu (KIRLI,BOS vb) gibi kriterlere göre fitre edilmesini ve oda durumlarının değiştirilmesi için kullanılır.

Kullanımı

Resepsiyon sekmesi altındaki oda durumları seçeneğine tıklanarak gelen ekranda işlemler yapılabilir.

Klavye kısayolu F6

20_resepsiyon_oda.durumlari

25_Oda_OdaDurumlari_Liste

Listelenen odalar durum değişikliği olarak Temiz, Arızalı odaya ve temizlenen oda tekrar Kirliye alınabilir. Ayrıca bellir bir süre satışa kapatılan odaları Kapalı seçeneği ile hizmete kapatılabilir.

25_Oda_OdaDurumlari_Liste_Sagtik


Tümünü Seç :Liste ekranında sağ tık menüsü ile verilen kriterlere göre listelenen odaların tümünü seçerek oda durum değişikliği yapılabilir.
Folyolar : seçeneği ile de folyo listesine erişim sağlanarak misafirin folyosu görülebilir ve işlem yapılabilir.
Log : Odalarda yapılan işlemler ile ilgili log kayıtlarının görüntülenmesi sağlanır.


Odayı Temize Alma

Kirli Statüsündeki bir oda Temiz Butonu Butonuna basılarak temize alınabilir

Arızalı bir odayı temize almak için öncelikle oda durumunun kirliye alınması gerekmektedir. Çünkü arızalı bir oda da çalışma yapıldığı ve oda standartlarının bozulduğu varsayılır. Standardı bozulmuş bir odaya misafir girişi yapılmasını engellemek için öncelikle H/K departmanının odayı kontrol etmesi için odanın kirliye alınması gerekmektedir. H/K departmanının odanın satışa hazır olduğunu teyit etmesi sonrasında oda durumunu temize alarak odaya misafir girişi yapılmasını sağlayabilir

Odayı Arızaya Alma

Listede seçili odanın Arızaya alınması işleminde ilk önce 25_Oda_OdaDurumlari_ArizaliButon butonuna basılır. Gelen ekranda Oda Arıza Açıklaması kutucuğuna odanın neden arızaya alındığının bilgisi yazılır ve OK_Buton.PNG basılır. Gelen tarih seçimim ekranında da odanın hangi tarihe kadar arızada kalacağı yazılarak TamamKayitButon_Master.PNG butonuna basılarak odanın arızaya alma işlemi tamamlanmış olur.

Oda durumunu ARIZA olarak değiştirdiğinizde, Doluluk grafiği ekranında -OOS butonu seçilmediği durumunda, toplam oda sayısından, ARIZA'ya alınmış oda sayısını düşecektir.

25_Oda_OdaDurumlari_ArizaAciklama

25_Oda_OdaDurumlari_ArizaTarih

Odayı Satışa Kapatma

Odanın herhangi bir nedenden dolayı satışa kapatılması gerektiği durumda ilk önce Kapali Butonu.PNG butonuna basılır.Gelen ekranda Oda Kapama Açıklaması kutucuğuna odanın neden arızaya alındığının bilgisi yazılır ve OK_Buton.PNG basılır. Gelen tarih seçimim ekranında da odanın hangi tarihe kadar kapalı kalacağı yazılarak TamamKayitButon_Master.PNG butonuna basılarak odanın kapalıya alma işlemi tamamlanmış olur.

KAPALI olarak statü değiştirildiğinde, Doluluk grafiği ekranında -OOS yapmadan satılabilir oda sayısından KAPALI oda sayısını düşecektir.

Oda_OdaDurumlari_KapaliAciklama

25_Oda_OdaDurumlari_ArizaTarih

Çarşaf Değişimi

25_Oda_OdaDurumlari_ArizaTarih


Çarşaf değişimi takibi için 25_Oda_OdaDurumlari_CarsafDegisimiButon butonu kullanılır. Tarih seçimi kayıt kartı ile ne zaman çarşaf değişimi yapılacağı belirtilir.

Plan

Oteldeki bir odayla ilgili ileriye dönük planlama yapılması için kullanılır. Planlama yapılabilmesi için ilk önce Plan Buttonu butonuna basılır.

Planlanan İslemler Ekrani.PNG


Gelen planlanan işlemler ekranına daha önceden girilmiş bir plan varsa listelenir. Eğer yeni bir kayıt açılacaksa YeniKButon Master.PNG butonuna basılarak yeni bir plan kaydı oluşturulabilir.

Planlanan islem.PNG


İşlem tipi olarak Oda durum değişikliği seçildikten sonra Durum seçilir ve tarih aralığı kısmında da odanın hangi tarih aralığında o durumda kalacağı belirtilip TamamKayitButon Master.PNG butonuna basılarak işlem tamamlanır.

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?