Oda Rezervasyon Lite

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Oda Rezervasyon İşlemleri

Oda Rezervasyonları seçeneği ile sisteme girilen tüm rezervasyonların listelenmesi ve rezervasyon kartlarında değişiklik yapılması sağlanır.

V4Lite_OdaRezervasyon.PNG

Liste ekranındaki sütun başlıklarına yazılacak değerlerle rezervasyon kayıtları listelenebilir. (Misafir Adı veya giriş tarihi gibi)

15_Oda rezervasyon listesi
Ayrıca liste ekranı üzerinden rezervasyon durumuna göre filtre etme imkanı da vardır.
Tüm: Tüm rezervasyon durumlarının liste ekranında görünmesini sağlar. Özellikle bir rezervasyon kaydını ararken geçmiş dönem veya gelecek döneme ait olduğundan emin olunmadığı durumlarda kullanılarak kesin arama yapılır.
Rez: Rezervasyon olarak kayıtlı ve giriş tarihinde giriş yapması beklenen rezervasyon kayıtlarını liste ekranına getirir.
CI: Check in olmuş rezervasyon kayıtlarının liste ekranında görünmesini sağlar.
CO: Check out olmuş rezervasyon kayıtlarının liste ekranında görünmesini sağlar.
Bek: Bekleme (Waiting list) rezervasyonlarının liste ekranında görünmesini sağlar.
Ipt: İptal olmuş rezervasyonların liste ekranında görünmesini sağlar.
NA: Gün sonu işlemine kadar gelmemiş ve gün sonunda NA (Non Arrival) listesine düşen rezervasyonları liste ekranında görünmesini sağlar.
Grubun Odaları: Seçili olan rezervasyonun bağlı olduğu grubun diğer rezervasyonlarının da liste ekranında görünmesini sağlar.


Yeni Kayıt: Yeni kayıt seçeneği ile yeni rezervasyon kaydı girilebilir. Klavye Kısa yolu (Alt+E) ile veya klavyedeki Insert tuşu ile de liste üzerinden yeni rezervasyon kaydı girilebilir.
Kopyala: Liste ekranında seçili rezervasyonun bir kopyası oluşturularak, ortak değerlere sahip rezervasyonların hızlı kayıt edilmesi sağlanır.
Değiştir: Listelenen rezervasyonlar üzerinde değişiklik yapılması için kullanılır. Ayrıca rezervasyon kaydına çift tıklayarak da değişiklik yapma imkânı vardır.
Sil: Seçili rezervasyonun silinmesi için kullanılır. (Güvenlik açısından kullanıcıların kayıt silmesini tavsiye etmiyoruz. Bu sebeple silme işlemleri kullanıcı yetki seviyesi ile belirlenir.)

Rezervasyon İptali ve İptal Geri Alma

Oda Rezervasyonları liste ekranından seçili rezervasyon kaydının iptali yapılır.

İptal: Seçili rezervasyonun iptali için kullanılır. Çoklu seçim (CTRL klavye tuşuna basılarak seçim yapılırak) ile birden fazla rezervasyon iptal edilebilir.
Tanımlardan iptal seçenekleri tanımlanırsa her iptal işleminden sonra ekrana gelen iptal nedenlerinden seçim yapılabilir.Rezervasyon İptal Nedenleri Tanımı sayfasından iptal nedenlerinin tanımı hakkında bilgi alabilirsiniz
15_rezervasyon_iptal_nedenleri

Not: Rezervasyon iptal nedenine istinaden girilecek ek not alanıdır. Bu alanda girilen notlar rezervasyon ayarlarındaki not ve not kategorisi seçimine göre rezervasyon kaydına not kaydı olarak eklenir.
Satır Ekle: Yeni rezervasyon iptal nedeni tanımı yapılmasını sağlar.

Detay: Rezervasyon değiştir seçeneği ile aynı ekran görüntüsünü verir. Rezervasyon değiştirme işlem yetkisi olmayan kullanıcıların rezervasyon detaylarını görmesini sağlar.
Önizle: Rezervasyonla ilgili tüm fişlerin ve rezervasyon listesinin bir dökümünün alınmasını sağlar.(Rezervasyon fişi, Mail order gibi)

Ayrıca liste ekranında İptal rezervasyon kaydı seçildiğinde Rez.Al butonu işlemlerde aktif olacaktır. Rez.Al seçeneği ile iptal olan rezervasyonu geri alabilirsiniz.

Yetkiler

Fiyat Hesapla: Kullanıcılar sayfasındaki Rezervasyon alanındaki Fiyatlandırma özel yetkisinin bulunması gerekmektedir.
Değiştir: Durum Rez., Bekleme ve Gelmeyen rezervasyon durumlarında kullanılabilir. Kullanıcılar sayfasındaki Rezervasyon alanındaki Değiştir standart yetkisinin bulunması gerekmektedir.
Sil: Rez ve Bekleme rezervasyon durumlarında kullanılabilir. Kullanıcılar sayfasındaki Rezervasyon alanındaki Sil standart yetkisinin bulunması gerekmektedir.
İptal: Rez ve Bekleme rezervasyon durumlarında kullanılabilir. Kullanıcılar sayfasındaki Rezervasyon alanındaki İptal standart yetkisinin bulunması gerekmektedir.
Rez. Al: Bekleme, İptal ve Gelmeyen rezervasyon durumlarında kullanılabilir. Kullanıcılar sayfasındaki Rezervasyon alanındaki Değiştir standart yetkisinin bulunması gerekmektedir.
Kopyala: Rez rezervasyon durumunda kullanılabilir. Kullanıcılar sayfasındaki Rezervasyon alanındaki Ekleme standart yetkisinin bulunması gerekmektedir.


Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?