Oda Tipleri Tanımı

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Oda Tipleri

Oda tanımlama işlemlerinden önce yatak tipleri sonra da oda tipleri tanımlanmalıdır.

Tanımlama Amacı

Oda tipi işletmenin oda tiplerinin belirtildiği alandır. Oda tipi ile belli bir kişi sayısında kaç çeşit fiyat verildiğine bağlı olarak farklı oda tipi tanımları yapılmalıdır.

Örneğin 2 kişilik oda talebinde kaç çeşit oda fiyatı verilmektedir?
	* Standart oda için farklı fiyat,
	* Aile odası için farklı fiyat,
	* Suit oda için farklı fiyat, vb... 

Eğer otelde birden fazla oda tipi yok ise dilerseniz Yatak Tipi olarak da oda tipi tanımı yapabilirsiniz.

Tanımı

OdaTipiListe


Ana ekranın sol üst köşesindeki ra_butonu.JPG butonuna basarak sırasıyla Sistem/Tanımlar/Oda/Oda Tipleri seçilerek otelde bulunan tüm oda tipleri tanımlanır.Oda Tanımı işlemi yapılmadan önce oda tiplerinin tanımlanmış olması gerekmektedir.
Oda tipleri oda fiyatlarına bağlı olarak da tanımlanabilir. Örneğin iki kişilik bir oda fiyatı olarak kaç çeşit oda fiyatı varsa her oda fiyatı için bir oda tipi tanımlanması gerekmektedir. Aynı fiyatla satılan birden fazla oda fiyatı da tanımlama da bir sakınca yoktur.

Tanımlanan oda tiplerindeki belirtilen oda sayısı toplamı lisansda belirtilen oda sayısını geçmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda oda tipinde belirtilen her bir oda tipine bağlı oda tanımının toplam sayısı eşit olması gerekmektedir. (Örnek: SUIT oda tipinde toplam 5 oda olduğu belirtildi ise 5 oda tanımı yapılması gerekmektedir) Oda tanımları ile oda tipleri toplam sayılarında farklılıklar olursa Doluluk ekranında her açılışta uyarı mesajı ile karşılaşılacaktır.OdaTipiKarti
Kodu: Oda tipinin kısa kodu bu alanda belirtilir. En fazla 4-5 karakterden oluşması (harf veya rakam) programda oda tipine göre filtrelemelerde yardımcı olacaktır.
Kategorisi: Oda tipinin kategıorisinin belirtildiği alandır. Oda tipi kategorisi çok fazla oda tipi olan işletmelerde gruplandırılarak bir den fazla oda tipinin raporlarda tek bir kategori ile görülmesini sağlar. Örneğin Ekonomik, Suit kategorisi (birden fazla ekonomik veya suit oda tipi varsa) vb.
Açıklama: Oda tipinin tam adının belirtildiği alandır.
Toplam Sayı: Tanımlanan oda tipinin bulunduğu oda sayısının belirtildiği alandır. (Bu alanda belirtilen oda sayısı daha sonra girilecek Oda Tanımları ile aynı olması gerekmektedir. Ayrıca Oda tipleri toplamı Lisansınızda belirtilen oda sayısını geçmemesi gerekmektedir.)
Bağlı Oda Sayısı: Tanımlanan oda tipinde bağlı oda sayısı belirtilir.
Örnek: Suit oda tipindeki odaların iki odadan oluşması vb.
STD Yatak: Tanımlanan oda tipinde bulunan toplam standart yatak sayısının belirtildiği alandır.
Extra Yatak: Tanımlanan oda tipinde eklenebilecek muhtemel extra yatak sayısının belirtildiği alandır.
Yetişkin: Tanımlanan oda tipinde en fazla konaklayabilecek yetişkin sayısının belirtildiği alandır.
Çocuk: Tanımlanan oda tipinde en fazla konaklayabilecek çocuk sayısının belirtildiği alandır.
Bebek: Tanımlanan oda tipinde en fazla konaklayabilecek bebek sayısının belirtildiği alandır.
Standart Oda Tipidir: Tanımlanan oda tipi standart oda ise bu seçenek seçilir. Standart oda özellikle fiyat anlaşmalarında her bir oda tipi için fiyat girilmesine gerek olamdığı durumlarda kullanıcılara fiyat tanımlamada kolaylık sağlar.Fiyat anlaşmalarına bakınız.
Online Rez Bilgileri: Otel Web sitesinin, online rezervasyon sistemi ile entegre çalışmasında gereken tanımlamaları bu bölümde yapılır. ORS ile ilgili örnek için Web ORSve Mobil ORS demolarını inceleyebilirsiniz.
Online Rez. Açık: Tanımlanan oda tipinin web sitesinden satışlara açık olduğu bu alanda belirtilir.
Online Rez. Limiti: Tanımlanan oda tipinin web sitesinden satışlarda oda sayısının belirtildiği alandır.
Kısa Tanımı: Oda tipinin web sitesindeki oda listesinde görünen kısa tanımı bu alanda belirtilir.
Uzun Tanımı: Oda tipinin web sitesinden oda tipi seçiminden sonra görünen uzun tanımı bu alanda belirtilir.
Resim: Oda tipinin web sitesinden oda tipi seçiminden sonra görünen resmi bu alanda belirtilir.


Tanımları Birleştirme

OdaTipleriTanimiSagTik.PNGOda tanımları liste ekranında birleştirilecek oda tanımı kaydı seçilerek sağ tıkla gelen menüden Kayıtları Birleştir seçeneği seçilir. Birleştirilen oda tanımına bağlı tüm kayıtların aktarılacağı oda tanım kaydı seçilir. Böylece bağlı kayıt kalmadığından birleştirilen oda tanım kaydı liste ekranında görünmeyecektir.


Oda Tipleri Video

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?