OnApp Kurulum

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

OnApp Mobil Kurulum

Kurulum Öncesi İşlemler

OnApp uygulamasının mobil cihazlara kurulumu öncesinde ağ yöneticisi tarafından server bilgisayarına 8223 portunun TCP/UDP yönlendirmesinin yapılması gerekmektedir. IP değişikliklerinden etkilenmemek adına server bilgisayarının IP adresinin statik IP olarak ayarlanması gerekmektedir.

IP adresi sabitlendikten sonra ve port yönlendirmeleri yapıldıktan sonra http://ping.eu/port-chk gibi port kontrolü yapan bir siteden IP Adresi ve port bilgisi girilerek yönlendirmenin açık olduğundan emin olunmalıdır.

RaMobile_Port_Check.PNG


Sorgu sonucu ekrandaki gibi closed görünüyorsa port yönlendirme ve IP adresi kontrol edilmelidir.RaMobile_Port_Check_Open.PNG


Sorgu sonucu Open görünüyorsa port yönlendirmesi sağlıklı şekilde çalışıyor demektir,

Mobil Cihazda Kurulum İşlemleri

Telefondan tarayıcı açılır ve adres çubuğuna hotech.systems/onapp yazılır ve entere basılarak indirilir. Daha sonra mobil cihazınızın Download klasörünüze yüklenen dosyayı çalıştırmanız gerekmektedir.

  • ( Mobil cihazınızda Google Play dışında link ile program yüklemesi yapabilmek için Ayarlar seçeneğinden Güvenlik/Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğinin etkinleştirilmesi gerekmektedir.)

  • İşletmenizdeki kablosuz ağ ile hem de mobil data ile işletme dışında Onapp kullanımını yapabilmek için Bilgi İşlem yetkilisi tarafından NAT Loop Back ayarlarınızın yapılması gerekmektedir.

  • OnApp kurulumu yapılacak Android cihazlarda Andrid 5.1 ve üzerinde bir sürüm olmalıdır.


TeamViewer QuickSupport Mobil Kurulum


OnApp Yukleme.PNGOnApp Yukleme Tamam.PNGOnApp Yukleniyor.PNG


OnApp izinler 6.PNG


İlk açılışta altı adım ile yetki talebi olacaktır. Ses, Fotoğraf Çekme, Konum, Medya dosyalarına erişme, Telefon aramaları yapma ve Çağrıları yönetme, Kişilere erişme izni talep edilecektir.


OnApp login.PNG


Gerekli izinler verildikten sonra çıkan Login ekranında ilk girişte kullanıcı adı ve şifrenin doğru olması gerekli değildir.

8223 portu açıldığı durumda, internet bağlantısı olan bir Android işlemcili cihazdan, işletme dışından da OnApp’a giriş yapılabilinir. Bu durumda; OnApp açılış ekranındaki Login butonuna uzun basıldığında Sync Prefs ekranına geçip Sync Url ile ORest Url bilgileri yazılır. http://Servis_dış_ip:8223/orest/ (Security protokolü varsa http yerine https kullanılır)

Ancak kullanıcı, sadece işletme içerisindeki networke bağlı cihazlar ile kullanımı tercih edebilir. Bu durumda 8223 portunun açılmasına gerek yoktur ve yapılması gereken işlem; OnApp açılış ekranındaki Login butonuna uzun basıldığında Sync Prefs ekranına geçip Sync Url ile ORest Url bilgileri yazılır. (http://servis_iç_ip/orest/)

OnApp Sync Devices.PNGListede daha önceden senkronize olmuş cihazlardan seçim yapabilir yada OnApp Sync Devices Add.PNG butonuna basarak yeni mobil cihaz olarak tanım yapılabilir.

Email ve şifre doğru olduğu halde, sisteme giriş yapılamıyorsa ve Handshake failed uyarısı geliyorsa Sync URL'i kontrol edip, http ve https durumlarını denenmesi gerekmektedir.

OnApp Sync Login.PNG


Cihaz senkronizasyonundan sonra uygulama kapatılıp açılır. Login ekranında kullanıcı adı ve şifre doğru şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Kullandığınız cihaz ortak bir cihaz değilse sadece siz kullanıyorsanız Remember Me seçeneğini seçerek kullanıcı adı ve şifrenin hatırlamasını sağlayabilirsiniz.


OnApp Sync Preferences.PNG


Login olduktan sonra senkronizasyon sıklığı olarak Always seçili olduğundan emin olunduktan sonra ana ekrana geçiş yaparak Onapp kullanımına başlayabilirsiniz.


POS Masa Planı

İşletmede Pos modülü kullanılacaksa masa tanımı yapılır.

  1. OnAppMAsaPlani_image3.PNG Sistem-> Tanımlar-> Aktivitler->Mekan Tanımları ilgili departman için mekan oluşturulur.

  2. OnAppMAsaPlani_image4.PNG Sistem-> Tanımlar-> Aktivitler-> Masa Tanımları açılır, Oluşturulan Mekan belirtilerek ilgili alanlar doldurulur.

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?