Operasyon Durum Tanımı

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Durumlar

Tanımlama Amacı

Operasyon kayıtlarının durumlarının tespiti raporlaması ve analizi için durum tanımlaması yapılması gerekmektedir. Durum tanımları her işletmede kendini özgün tanımlardan oluşmaktadır. Olması gereken ve işletmeye göre eklenebilecek durum tanımları aşağıdadır.

	Olması Gereken Durum Tanımları,
		YENI, BASLANDI, BITTI
	Tanımlanabilecek Örnek Durum Tanımları
		BEKLIYOR, IPTAL, ONAY vb.

Tanımı

50 teknik tanimlar durumlar ListeEkrani.PNG

Ana ekranın sol üst köşesindeki ra_butonu.JPG butonuna basarak sırasıyla Sistem/Tanımlar/Operasyon/Durumlar seçilerek talep durumlarının tanımı yapılır.

Operasyon sekmesi altında Operasyon butonu altında Durumlar seçeneği seçilerek de Talep Durumları tanım ekranına ulaşılabilir.

YeniKButon Master.PNG seçeneği ile Durum tanımı yapılır.50 teknik tanimlar durumlar.kayit.png
Kodu: Arıza durumunu kodu bu alanda belirtilir.
Açıklama: Arıza durumunu açıklaması tam adı bu alanda belirtilir.
Rengi: Arızanın liste ekranında hangi renkte görüneceği bu alanda belirtilir.
Seviye:
İlk Kayıt Sırasında Varsayılan Durumdur: Bu seçenek seçildiğinde arıza kayıt kartı açıldığında bu durum seçili gelir.
BEKLEME Durumu Olarak Kullan: Belirtilen durum arıza BEKLEME durumu olarak kayıt edilir. Böylece bu durum seçildiğinde arıza kaydı beklemeye alınmış olur.
PLANLAMA Durumu Olarak Kullan: Belirtilen durum arıza PLANLAMA durumu olarak kayıt edilir. Böylece bu durum seçildiğinde arıza kaydı planlanmış yapılacaklar olarak kayıt edilmiş olur.
BAŞLAMA Durumu Olarak Kullan: Belirtilen durum arıza BAŞLAMA durumu olarak kayıt edilir. Böylece bu durum seçildiğinde Arıza kayıt kartında Başlama Tarihi ve saati sistem saatine göre kayıt edilir.
TEST Durumu Olarak Kullan: Belirtilen durum arıza TEST durumu olarak kayıt edilir. Böylece bu durum seçildiğinde arıza kaydı test aşamasına alınmış olur.
BİTİRME Durumu Olarak Kullan: Belirtilen durum arıza BİTİRME durumu olarak kayıt edilir. Böylece bu durum seçildiğinde Arıza kayıt kartında Bitirme Tarihi ve saati sistem saatine göre kayıt edilir.
ONAYLAMA Durumu Olarak Kullan: Belirtilen durum arıza ONAYLAMA durumu olarak kayıt edilir. Böylece bu durum seçildiğinde Arıza kayıt kartında Onaylama Tarihi ve saati sistem saatine göre kayıt edilir.
İPTAL Durumu Olarak Kullan: Belirtilen durum arıza İPTAL durumu olarak kayıt edilir. Böylece bu durum seçildiğinde Arıza kayıt kartında İptal Tarihi ve saati sistem saatine göre kayıt edilir.
Değişiklik Yapılamaz: Seçilen operasyon durumundaki kayıtlarda farklı bir duruma geçilmeden kayıt içinde değişiklik yapılamamasını sağlar.
İşlem Gerektirir: Belirtilen operasyon durumu seçiminde işlem kaydı girilmesi için işlem ekranı gelir.
Not Gerektirir: Belirtilen operasyon durumu seçiminde not girilmesi için not ekranı gelir.
Onay Gerektirir: Belirtilen operasyon durumu seçiminde onay uyarısı gelir.
Sayaç Formlarında Kullanılabilir: Tanımlanan durum Ölçüm Formlarında durum alanında seçilebilmesini sağlar.
Görev Tablosunda Göster: Tanımlanan durumun Operasyon sekmesindeki Görev Tablosu panelinde görünmesini sağlar.
Bağlı Kayıt için Kullanılabilir:
Bu durumda Personel Meşgul: Seçilirse tanımlanan durumdaki bir operasyon kaydında personel meşgul olduğu ve bir başka işlem yapamayacağı sistem tarafından algılanır.
Talep Eden Bekleniyor: Talep eden personelin bir bilgilendirme yapması için operasyon kaydının talep edenin beklendiğini belirtir.
Kapalı Statüdür: Bir işin fiziki olarak yapılıp tamamlanma aşamasından sonra kullanılan durumlar için kullanılır. Bu statüde artık fiziki bir işlem yapılmaz. Onay Test vb statüler için kullanılabilir.
Beklemede Statüsüdür: Waiting harici özel bekleme durumu olarak kullanılabilir (Plan değil, başlamış değil, ara statü)
Özel Zaman Tanımı Gerektirir: Std Statü Tanımları haricindeki Kapalı, Yapılacak, Bekleme statüleri gibi tanımlar için kullanılabilir. Bu seçenek seçilerek raporlamalarda standart durumlar gibi süre değerlendirmelerini yapılması sağlanır
Hesap Sahibi Bekleniyor Statüsüdür: Talep eden misafir veya kişi tarafından bilgi beklendiğinde seçilir.

Biten Operasyon kayıtları sadece kullanıcı yetkisi Yönetici seviyesinde olan kullanıcılar tarafından silinebilir.

OrtakTanimaCevir.PNG

Birden fazla otelin tek veri tabanından yönetilmesi durumunda, seçilen tanımlar Diğer sekmesinden Seçilenleri Ortak Tanıma Çevir seçeneği seçilerek ortak kullanılması sağlanır.

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?