Operasyon Talep Tipleri Tanımı

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Talep Tipleri

Tanımlama Amacı

İşletme içindeki operasyon süreçlerinde talep edilen teknik arıza, misafir talebi ve görevlerde talep edilenin türlere göre ayrımının yapılmasını sağlar. Böylece talep edilenleri tiplerine göre raporlama ve analiz etme imkanı olur.

Örnek Talep Tipleri,
	TEKNIK,
		Elektrik, Tesisat, Mekanik, Bakım vb.
	TALEP,
		Kat Hizmetleri, Room Service, Bellboy, Concierge vb.
	GOREV
		Toplantı, Faaliyet Raporu, HR (İnsan Kaynakları) vb. 

Tanımı

50 Teknik Tanimlar Talep Tipi Liste.PNGAna ekranın sol üst köşesindeki ra_butonu.JPG butonuna basarak sırasıyla Sistem/Tanımlar/Operasyon/Talep Tipleri seçilerek talep tiplerinin tanımı yapılır.

Ayrıca Operasyon sekmesi altında Operasyon butonu altında Talep Tipleri seçilerek de Talep Tipleri tanım ekranına ulaşılabilir.

YeniKButon Master.PNG seçeneği ile Talep Tipi tanımı yapılır.


50 Teknik Tanimlar Talep Tipi Kayit.PNG
Kodu: Talep tipi kodu bu alandan belirtilir.
Açıklama: Talep tipi adı bu alandan belirtilir.
Departman: Talep tipi ile ilgili tek bir departman görevlendirilebiliyorsa seçim yaparak taleplerde departmanın seçili gelmesi sağlanır. Görevli departman duruma göre değişebiliyorsa bu alan boş bırakılması gerekir.
Personel: Talep tipi ile ilgili tek bir personel görevlendirilebiliyorsa seçim yaparak taleplerde personelin seçili gelmesi sağlanır. Görevli personel duruma göre değişebiliyorsa bu alan boş bırakılması gerekir.
İstek Türü: İstek türü olarak POZITIF, NEGATIF, MISAFIR ISTEGI, RUTIN BAKIM olarak seçim yapılır. POZITIF ve NEGATIF istek türleri özellikle misafir talepleri (TALEP) için önem arz etmektedir.
İşlem Tipi: TEKNIK TALEP GOREV olarak seçim yapılabilir. TEKNIK arızalar için, TALEP misafir istekleri için, GOREV ise operasyonda departmanlar arasında rutin olan veya olmayan tüm görevlendirmeler için kullanılır.
Varsayılan Durum: Operasyon kaydı tanımlanan kayıt ile açıldığında ilk durumun ne olacağının belirtildiği alandır. Her belirli bir durum yoksa bu alanda seçim yapılmasına gerek yoktur. Bazı acil talep tiplerinde operasyon kayıt durumu YENI yerine BASLANDI olması gerekebilir.
Talimat: Talep tipine bağlı standart bir süreç varsa daha önceden tanımlanan talimatlardan seçim yapılarak her operasyon kaydında talimatın seçili gelmesi sağlanır.
Varsayılan Tür Olarak Kullan: Seçenek seçildiğinde tanımlanan tür her arıza kayıtta seçili olarak gelecektir.
Otomatik Bakım Kayıtları için Kullan: Tanımlanan arıza türünün, demirbaşların bakım gün sayısına bağlı olarak oluşturulan teknik servis kayıtlarında (Oto. Hizmetler) kullanılmasını sağlar.
Otomatik Kalibrasyon Kayıtları için Kullan: Tanımlanan arıza türünün, demirbaşların kalibrasyon gün sayısına bağlı olarak oluşturulan teknik servis kayıtlarında (Oto. Hizmetler) kullanılmasını sağlar.
Oda Arızaları İçin Kullan: Odalarda olan arıza türlerinde seçilebilmesini sağlar.
Mekan Arızaları İçin Kullan: Odalar dışında kalan genel mekanlardaki arıza türlerinde seçilebilmesini sağlar.
Operasyon Notu Kayıtları İçin Kullan: Arıza kayıtları dışında operasyon görevlendirmelerinde tür olarak seçilebilmesini sağlar.OrtakTanimaCevir.PNG

Birden fazla otelin tek veri tabanından yönetilmesi durumunda, seçilen tanımlar Diğer sekmesinden Seçilenleri Ortak Tanıma Çevir seçeneği seçilerek ortak kullanılması sağlanır.

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?