Personel

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Personel

Personel Tanımlama Sebebi

İşletmede çalışan tüm personelin kayıt edilmesi Operasyon, CRM, SPA gibi personel tanımı gerektiren tüm modüller için gereklidir. Bu sebeple personel tanımı yapmadan önce Departman ve Görev tanımında yapılması işletmede hiyerarşik yapının da oluşmasını sağlayacaktır.

Personel Tanımı

60 cari personel liste.PNG

Ana ekranın sol üst köşesindeki ra_butonu.JPG butonuna basarak sırasıyla Sistem/Tanımlar/Personel/Personel seçilerek Personel tanımı yapılır.

Personel Kartları listesinde YeniKButon Master.PNG seçeneği ile yeni personel kaydı, Değiştir seçeneği ile var olan personel kaydında değişiklik yapılabilir.

PersonelListeDiger.PNG

Seçilenleri ortak tanıma çevir' seçeneği ile aynı veri tabanını birden fazla grup otel kullanıyorsa her otel için belirtilen personel tanımının ortak kullanılabilmesini sağlar.60_cari_personel_liste.sagtikmenu

Personel listesinde birleştirilecek personel kaydı seçilerek sağ tıkla gelen menüden Kayıtları Birleştir seçeneği seçilir. Birleştirilen personel bağlı tüm kayıtların aktarılacağı personel kaydı seçilir. Böylece bağlı kayıt kalmadığından birleştirilen personel kaydı liste ekranında görünmeyecektir.Personel Kayıt Kartı

PersonelKarti.PNG
Dep.: Personelin çalıştığı departmanın belirtildiği alandır.Buradaki departman seçimi operasyon menüsünde ve Kat Görev tablosu hazırlanmasında kullanılır. Kat Görev Tablosunda kullanılacak personelin departmanının odalar departmanı olarak seçilmesi gerekir.
Görevi: Personelin departmandaki görevinin belirtildiği alandır.
Kodu: Personelin kullanacağı kullanıcı kodunun belirtildiği alandır. Kullanıcı açılmasa da kod belirtilebilir.
Kısa Kod: Kullanıcı kodunda daha kısa kod belirtilmesini sağlar. Burada belirtilen kısa kod ile de kullanıcı girişi sağlanabileceğinden diğer personeller verilen kısa kodlardan farklı olması gerekmektedir.
Pasif: Personelin iş akdinin sona ermesinden sonra kaydı silinmesi yerine pasife alınması gerekmektedir. bu seçenek seçilerek iş akdi sona eren personel pasife alınabilir.
E.Sırası: Spa Tablosu, Personel Mesai Tablosu vb. tablolarda ekran düzenlemesi için belirtilen ekran sırasıdır.
Kart Tipi: Kullanılan ödeme kart tipi varsa bu alandan seçilir.
Ödenmez Limiti: Personelin varsa ödenmez limitinin belirtildiği alandır.
Cari Limiti: Personelin varsa cari limitinin belirtildiği alandır.
Maaşı: Personelin net maaşının belirtildiği alandır.
Asgari Geçim İ.: Varsa asgari geçim indiriminin belirtildiği alandır.
Kullanıcı Tanımıdır: Seçildiğinde Kullanıcılar ekranında Kod alanında belirtilene göre kullanıcı tanımı oluşturur.
Garson Listesinde Göster: Personel servis elemanı olarak görev yapıyorsa POS adisyon ekranında Garson seçiminde isminin görünmesini sağlar.
Finans Talep Personelidir:
Banket Aktivitelerinde Kullanılabilir: Banket rezervasyonunda personel seçiminde görünmesini sağlar.
Mekan Rezervasyonunda Kullanılabilir: Mekan rezervasyonunda personel seçiminde görünmesini sağlar.
SPA Rezervasyonu için Kullanılabilir: SPA rezervasyonunda personel seçiminde görünmesini sağlar.
Info Per: SPA rezervasyonunda info veren personel seçiminde görünmesini sağlar.
Satış:SPA rezervasyonunda satışı yapan personel seçiminde görünmesini sağlar.
Hizmet Tanımları: Personelin yaptığı SPA hizmetlerinin tanımlanmasını sağlayan ekrana geçiş yapar.Ödenmez Tanımı

Personel kartı içindeki kart no alanı Ödeme kart numarasının belirtildiği alandır. Ayrıca ödeme kartı kullanmayan otellerde ödenmez kodları da bu alandan belirtilir. Kart No alamına yazılan numara ödenmez kaydı açılması için kullanılır.

Hizmet Tanımları

45 aktivite personel.kartlari hizmet.tanimlari.PNGHizmet tanımlarından personelin yaptığı hizmetler karşılığında hizmet, info ve satış primleri tutar ve yüzde olarak uygulanabilir.

Belirtilen tutarın veya yüzde değerin uygulanması için 45_Aktivite_Personel.Listesi_Prim simgesine tıklanması yeterlidir.

Yetkiler:

Kullanıcı Tanımıdır: Kullanıcılar sayfasındaki Sistem Destek alanından Kullanıcı Yetkilendirme yetkisinin bulunması gerekmektedir.
Maaş Dağıt ve AGİ Dağıt: Kullanıcılar sayfasındaki Cari Hesaplar alanından Personel Cari Hesapları yetkisinin bulunması gerekmektedir.
Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?