RFM

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Misafir Değerleme RFM

Kullanım Amacı

Misafir Değerleme ekranı özellikle pazarlama aksiyonlarınıza yön veren ve hedef kitle ve kişilerin kolay tespitini sağlayan, misafirlerinizi farklı bakış açıları ile segmentlere ayırmanızda hesaplanması ve segment ayrımı zor olan süreçleri kolaylaştıran bir özelliktir.

RFM - Recency, Frequency, Monetary value
Recency – How recently did the customer purchase? Misafir en son ne zaman harcama yaptı?
Frequency – How often do they purchase? Misafir ne sıklıkla harcama yapıyor?
Monetary Value – How much do they spend? Ne kadar harcama yapıyor?

RFM ile ile ilgili daha fazla detay için RFM ile Akıllı Pazarlama blog sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Kullanımı

Limit Hesaplama

CRM sekmesinde Misafir Değerleme seçeneği ile RFM hesaplamalarının yapılacağı ekrana geçiş yapılır.

RFM OnayEkrani.pngİlk açılışta birden fazla otel aynı veri tabanında kullanılabildiği için işletme seçimi yapılmadığı ve seçim yapmadan hesaplamalar yapılırsa işlemlerin daha uzun süreceği uyarısı görünmektedir. İşletme seçimi yapılmayacaksa Evet, seçim yapılarak tek bir otelde hesaplamalar yapılacaksa Hayır seçimi yapılır.RFM FiltreAlani.png
Uyarı ekranında Hayır seçimi sonrasında ekranda hesaplama yapılmadan ilk olarak İşletme seçimi yapılması gerekmektedir.

İşletme seçimi sonrasında hesaplama yapılması için filtre alanlarında seçimler yapılır.

Hesaplama yapılacak tarih aralığı Başlangıç ve Bitiş tarihleri olarak belirtilir. RFM RFMHesaplaButonu.png bu aşamada dokunulmadan limit hesaplama alanına geçilir.

RFM FiltreAlani Gelir.PNG

Gelir alanında Toplam seçimi ile gelir toplamı yada sadece Oda veya Extra seçimi ile oda veya extra gelirler üzerinden hesaplama yapılacağı belirtilir.CO Kullan seçeneği seçildiğinde hesaplamaları Check-in tarihine göre değil Check-out tarihine göre hesaplayacaktır.
Min. Ziyaret alanına hesaplamanın yapılacağı minimum ziyaret limiti ve Min Gelir alanına hesaplamanın yapılacağı minimum gelir belirtilir. RFM LimitHesaplaButonu.png butonu ile belirtilen limitlere göre Recency, Frequency ve Monetary bilgileri, her biri için 5 ayrı seviyede hesaplanacaktır.
Hesaplamalarda sadece RFM bilgi panelindeki hesaplamalar oluşacaktır. Yani Bilgi panelin altındaki misafir istatistikleri limit hesaplaması ile oluşmayacaktır.

Recency

RFM RecencyPaneli.PNG
Recency bölümünde en son ne zaman gelindiğine dair gün sayısı hesaplamaları yapılmaktadır.

Son Konaklama alanında En Yakın konaklama tarihi/günü, En Uzak konaklama tarihi/günü olarak maksimum değerler görülmektedir. Ortalama alanında verilen tarih/gün ise belirtilen tarih aralığında ortalama sıklık tarihini/gün sayısını göstermektedir. Ortalama tarihi/günü, En Yakın ve En Uzak tarih değerlerden değil, hesaplamanın yapıldığı tarih aralığındaki tüm kayıtlardan hesaplamaktadır.

RFM RecencyPaneliDegerler.PNG

Limit hesaplama ile oluşan Recency değerleri R1 > R2 > R3 > R4 > R5 sıralaması ile görülecektir.
R1 değeri en yüksek hesaplamayı R5 değeri ise en düşük hesaplamaları göstermektedir.

Değerlerde ilk sırada gün sayısı olarak en son geliş tarihinde geçen gün sayıları, hesaplanan seviyeye ait misafir sayısı görülmektedir.


Frequency

RFM FrequencyPaneli.PNG
Frequency bölümünde ne sıklıkta gelindiğine dair gün sayısı hesaplamaları yapılmaktadır.

Minimum alanında tarih aralığındaki hesaplamada minimum sıklık değeri ve Maksimum sıklık değeri gösterilmektedir. Ortalama alanı minimum ve maksimum alanların değerlerinin ortalama alanını göstermez. Hesaplamadaki iki tarih arasındaki tüm kayıtların ortalamasıdır.

RFM FrequencyPaneliDegerler.PNG
Limit hesaplama ile oluşan Frequency değerleri F1 > F2 > F3 > F4 > F5 sıralaması ile görülecektir.
F1 değeri en yüksek hesaplamayı F5 değeri ise en düşük hesaplamaları göstermektedir.

Değerlerde ilk sırada gün sıklığı, hesaplanan seviyeye ait misafir sayısı görülmektedir.

Monetary

RFM MonetaryPaneli.PNG
Monetary bölümünde hizmet alındığında yapılan harcamaların gelir hesaplamaları yapılmaktadır.

Minimum alanında tarih aralığındaki hesaplanan misafirlerin yaptıkları harcamaların minimum değeri ve Maksimum harcama toplamı gösterilmektedir. Ortalama alanı minimum ve maksimum alanların değerlerinin ortalama alanını göstermez. Hesaplamadaki iki tarih arasındaki tüm kayıtların ortalamasıdır.

RFM MonetaryPaneliDegerler.PNG
Limit hesaplama ile oluşan Monetary değerleri M1 > M2 > M3 > M4 > M5 sıralaması ile görülecektir.
M1 değeri en yüksek hesaplamayı M5 değeri ise en düşük hesaplamaları göstermektedir.

Değerlerde ilk sırada harcama toplamları, hesaplanan seviyeye ait misafir sayısı görülmektedir.

İstatistik

RFM IstatistikPaneliListe.PNG


Limit Hesaplama aşaması ile oluşan RFM panelinden sonra artık belirtilen iki tarih arasındaki misafirlerin RFM istatistiklerini oluşturabiliriz.

İstatistikleri oluşturmak için öncelikle RFM IstatistikGuncelleButonu.PNG üstündeki seçeneklerden seçimler yaparak oluşturacak istatistiğin hesaplaması düzenlenebilir.

Sadece Eksikleri Tamamla: Önceden oluşturulan misafir RFM listelerinde eksik kalanların güncel verilerle güncellenmesini sağlar.
Sadece Folyosu olan Konaklamalar: Rezervasyona kaydına bağlı bir folyosu olan konaklamaları dikkate alınmasını sağlar.
Sadece İletişim Bilgisi Olanlar: Adı Soyadı ve bir iletişim bilgisi olan kayıtların dikkate alınarak listenin oluşmasını sağlar.
Sadece Belge No Değeri Olanlar: Misafir profillerinde belge numarası olanları (Pasaport & TC vatandaşlık vb.) dikkate alarak listenin oluşmasını sağlar.

Seçenekler seçildikten sonra RFM IstatistikGuncelleButonu.PNG butonu ile hemen alttaki ekranda misafirlerin RFM değerleri ile listelenecektir.

İstatistik seçenekleri seçilmeyeceği durumlarda RFM RFMHesaplaButonu.png butonu ile de misafir RFM değerli listesi oluşacaktır.

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?