Rack Plan

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Rack Plan

Kullanım amacı

Rack Plan seçeneği ile tüm odaları tek bir ekran görüntüsünde de görmek mümkündür. Rack Plan ekranında sadece ekstra folyolar görünmektedir. Yani şirket ödemeli olan odaların ana folyosu yada grup folyosu rack plan ekranında görünmez.

Kullanımı

RackPlanMenu.PNG

'

25_Oda_RackPlan_Gorunum

Rack Plan üzerinde herhangi bir odanın üstüne sağ tıklayarak işlemler menüsüne ulaşılabilir. İşlemler menüsü ile giriş, çıkış oda değişimi, rezervasyon, ödeme, harcama girişi, oda durumu değişiklik yapılabilir ayrıca giriş ve çıkış listesine ulaşılabilir.
Rez.Statü ve Tarih Kontrol Et! seçeneği ile rezervasyon statülerinin kontrol edilmesi sağlanır. (anlık ağ kopması gibi nedenlerden ötürü folyosu oluşan ama rezervasyon kartının statüsünün değişmediği durumlarda bu seçenek kullanılabilir)

Blokajı olmayan bir boş oda da Check in Yap seçeneği ile işlem yapıldığında Rezervasyonsuz Check In (Walkin), blokajı olan bir oda üzerinden yapılırsa blokajı olan rezervasyonun giriş işlemi yapılacaktır.

Tree

25_Oda_RackPlan_Ayarlar_tree


Rack Planın sağ tarafında açılan menüden tesise bağlı binalara, binalara bağlı katlara ve oda tiplerine göre sıralama yaparak rack kullanımı sağlanmaktadır. Mekanlar Dahil seçeneğini seçerek aktivite mekanlarının da mekan ağacında görünmesi sağlanır.

Oda

25_Oda_RackPlan_Ayarlar_odabilgi


Oda bilgi alanında Rack'te bulunan tüm bilgi alanlarını gösterir. Sağ tarafta seçilen bir odanın tüm bilgileri soldaki pencereden görmek mümkündür.

Bilgi

25_Oda_RackPlan_Ayarlar_bilgiexcel


Raexcel'de yapılan bir raporu Rack'in sol tarafında bulunan pencerede gösterme imkanı sağlar. Resimde görüldüğü üzere gerekli bilgiler Raexcel teknolojisi ile hazır bilgi olarak her zaman kullanıcının yanındadır.Buradaki bilgilerin Rack Planın açıldığı andaki bilgiler olduğu unutulmamalıdır. Anlık değerleri hesaplaması için Rack Plan Hesapla Buton.PNGbutonuna basılması gerekmektedir.

Ayarlar

25_Oda_RackPlan_Ayarlar
Rack ayarları ile tüm rack renklerini ve yazı tipini değiştirme imkanı sunulmuştur. Ayrıca Alan Renkleri seçeneği ile oda durumuna, çıkış tarihine misafir grubu, firma vb. farklı durumlar için renklendirme yapılabilir.

Rack Oda Renklendirme

Rack Plan ekranında oda durumlarına göre (dolu odalar yeşil, boş odalar sarı vb) renklendirme yapma imkanı vardır. Alan renklendirme yapılabilmesi için 25_oda_rackplan_ayarlar_AlanRenkleriButonu.PNG butonuna basılarak Alan renkleri ekranı açılır. Ekran ilk açıldığında boş olarak açılacaktır. Mouse ile boş alanda tıklama yapılarak alan renklendirme yapılacak satır açılır.

25_oda_rackplan_ayarlar_AlanRenkleri.PNG
Alan Başlığı: Hangi alana göre sorgulama yapılacağı seçilir. Oda renklendirme için O.DurumBl seçeneğini seçilmelidir.

Op: Alandaki sorgu seçeneği bu alanda seçilir. Oda durumuna göre renklendirme yapılması için = seçeneğini seçilmelidir.
Değer: Oda renklendirmesi yapılacak oda durumunun seçimi bu alanda seçilir. (DOLU KRILI BOS vb)
YazıRengi: Yazı rengi bu alanda seçilir.
ZeminRengi: Oda durumuna göre odanın rack plan zemin renginin ne olacağı bu alanda seçilir.
Tüm Satır: Değişikliğin uygulanması için bu seçenek seçilir.
Expr: Tüm satır seçeneği seçildiğinde sistem tarafından otomatik değer yazılır.

Birden farklı satır tanımlaması yapılması için klavyede ki aşağı ok butonuna basılması gerekir. Tüm satırlar tanımlandıktan sonra KayitKartiTamamButonu_Master.PNG butonuna basılarak değişikliğin kaydedilmesi sağlanır.

Otel Planı

Oda RackPlan OtelPlani.PNG


Rack Plan üzerinde bir diğer sekme olan otel planı ile otelin kat planları oluşturularak bu plan üzerinde rack üzerindeki tüm işlemler yapılabilir.

Düzenle seçeneği ile ekrana gelen Diagram Editor'unden kat ve mekan çizimi yapılır.


Kullanıcı Soruları
Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?
"https://wiki.amonra.com.tr/index.php?title=Rack_Plan&oldid=62085" adresinden alındı.