Satın Alma Onay Listesi

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Satın Alma Onay Listesi

Kullanım Amacı

Satın alma işlemlerindeki onay süreçlerinin takibi ve onay/red verme işlemleri için kullanılır. Kullanıcı hem kendi onayını bekleyen işlemleri görebileceği gibi hemde tüm onay bekleyen işlemleri görebilir. Satın alma Onay listesinden satın alma sipariş onayının son durumu ve en son kimin ve hangi departmanın onayından geçtiği bilgisine de ulaşabilir.

Kullanımı

75_Satinalma_SA.Onay.Listesi


75_Satinalma_SA.Onay.Listesi.1 Talep Tipi : Talep tipine göre filtreleme yapmak için kullanılır. Örneğin Fiyat Seçimi Satın alma Talep gibi taleplerin de onay sürecinin takibi için kullanılır.
Depo :Sadece belirli bir depodaki fişlerin listelenmesini sağlar.
Stok Grubu : Sadece belirli bir stok grubu ile ilgili fişlerin listelenmesini sağlar.
Stok Adı : Sadece belirli bir stok ile ilgili fişlerin listelenmesini sağlar.
Alt Seviyeler Dahil : Kullanıcının yetki seviyesi ve altındaki onay bekleyen fişlerin listelenmesini sağlar. Üst seviye bir kullanıcı talebin aciliyetine göre alt seviyedeki onay süreçlerinin tamamlanmasını beklemeden kendi seviyesinde onay vermek için kullanabilir. Alt Seviyeler Dahil seçeneği seçildiğinde Tüm Bekleyen Onaylar seçeneği pasif olur.
Tüm Bekleyen Onaylar kutucuğu seçildiğinde onay süreci başlamış tüm malzemeler listelenir. Kullanıcının onay seviyesinden farklı seviyede onay bekleyen kalemler de olduğundan bu seçenek seçildiğinde herhangi bir işlem yapılamaz, sadece bilgi amaçlı kullanılır. Tüm Bekleyen Onaylar seçeneği seçildiğinde Alt Seviyeler Dahil seçeneği pasif olur.
Paket Birimiyle : Hammadde kartlarındaki ana birim yerine paket birimi seçilmiş olur ve fişlerdeki taleplerin paket birimi bazında gösterilmesi sağlanır.
Gerekli filtreleme işlemleri yapıldıktan sonra SA_Hazirla_Butonu.PNG düğmesine basılarak fişlerin listelenmesini sağlanır. Herhangi bir depo talep fişi gibi bir kriter seçilmezse tüm satın alma fişlerini çağıracağı için listenin açılması biraz vakit alabilir.

Satıra çift tıklandığında veya + işaretine basıldığında satırın detayı açılacaktır. Burada ilgili malzemeye ait Fişler ve Bakiyeler incelenebilir. Gerekli durumlarda talep fişleri çift tıklanarak açılır ve fiş üzerinde değişiklik yapılabilir. SA_Onay_Listesi_Detay.PNG

Ekranda bazı kolonlar da diğerlerinde farklı renkte gösterilmiştir (Miktar, Satır Notu gibi), bu alanlarda gerekirse değişiklik yapılabilir. Yapılan değişiklikler ve kontroller tamamlandıktan sonra işlem yapılacak satırlar onaylanıyorsa Onay, iptal edilecekse de Red kutucukları işaretlenir. Eğer tüm taleplere onay verilecekse SA_Onay_Listesi_Tumunu_Sec_Butonu.png butonuna basılarak tüm satırlara onay verilmesi sağlanır. Tüm seçimler yapıldıktan sonra DepatmanMenusu_Kaydet_Butonu.PNG butonuna basılarak onay ve red işlemlerinin kaydı gerçekleştirilmiş olur.

Satın Alma Onay Listesi Diğer Butonu

Satın Alma Onay Listesi ekranında DigerKayitButon_Master.PNG butonuna basılarak gelen menüde Satın Alma Onay Listesi ekranındaki malzemeler ile ilgili kayıtlar incelenebilir.

SA Onay Listesi Diger Butonu Menusu.PNG

Alışlar... seçeneği ile Mal Alışları ekranı açılarak seçilen satırdaki malzeme ile ilgili alışların gösterilmesini sağlar.
Onay Kayıtları... seçeneği ile Onay Kayıtları ekranı açılarak seçilen satırdaki malzeme ile ilgili onay kayıtlarının gösterilmesini sağlar.
Bütçe Sonuçları...seçeneği ile Serbest Bütçe Karşılaştırma ekranı açılarak seçilen satırdaki malzeme ile ilgili bütçe kayıtlarının gösterilmesini sağlar.

Satın Alma Onay Listesi Sağ Tık Menüsü

SA Onay Listesi SagTik Butonu Menusu.PNG
Tüm Satırları Seç : Tüm satırların onaylanması için kullanılır. Bu seçenek ile tüm satırlarda Onay kutucuğu seçilmiş olur.
Tüm Satır Seçimini Kaldır : Tüm satırlardaki onay kutusu seçimlerini kaldırır.
Tüm Satırları Red Et :Tüm satırların reddedilmesi için kullanılır. Bu seçenek ile tüm satırlarda Red kutucuğu seçilmiş olur.
Tüm Red Seçimlerini Kaldır : Tüm satırlardaki Red kutusu seçimlerini kaldırır.
Teklifi Seç : İlgili telifin direk satıcı siparişine çevrilmesini sağlar.


Satın Alma Onay Ekranı Video

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?