Sayım Listesi

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Kullanım Amacı

Dönem sonlarında fiziksel sayım sonuçlarının girilerek sistemdeki stok seviyeleri ile kontrolünün yapılması için kullanılır.

Kullanımı

70_Maliyet_Sayim.Listesi


Standart sekmesi altındaki maliyet menüsü altından Sayım listesi seçilerek sayım işlemleri yapılır.

Sayim_Donemi_Secin_UyarisiEkran açılışında sayım yapılacak dönem seçimi yapılması gerekir. Seçim yapılmazsa seçim yapılması gerektiği ile ilgili hatırlatma ekranı gelecektir.


Sayım Yap

Maliyet_sayim.listesi_onay


Açılışta daha önceden bir sayım listesi eklenmediyse sayım ekranı boş gelecektir. Sayım listesinin oluşması için Sayım Yap butonuna bir kere basılarak sayım listesinin oluşturulması sağlanır.Sayım Yap işlem seçeneği seçildiğinde ekrana Belirtilen tarihe ait daha önce girilmiş sayım rakamları silinecektir. ibaresi ile uyarı mesajı gelecektir. Evet seçeneği ile devam edildiğinde ikinci bir uyarı mesajı ekrana gelecektir.

Maliyet_sayim.listesi_onay2


İkinci uyarı seçeneğinde işlemin onaylanması için uyarı mesajındaki boş alana EVET yazarak bir önceki sayım listesi varsa silinmesini ve yeni bir sayım listesi oluşturulması sağlanmış olur. Sayım listeleri dönemlerine göre arşivlenmektedir. Bu sebeple silineceği iletilen sayım listesi işlem yapılan aktif sayım dönemine ait değerlerdir.Yani aktif dönemde daha önce girilen sayımların silineceği unutulmamalıdır.

Evet yazıp onaylandıktan sonra sayım listesi oluşacak ve depo seçimi yaparak, stok grubuna yada stok koduna göre de filtreleme yaparak sayım girişi yapılabilecektir.


Maliyet_Sayim.Listesi_Liste

İşletme

Birden fazla işletmede kullanılan gruplarda işletme seçeneği ile seçim yapılabilir.

Sayım

Sayım yapılacak dönem seçimi yapılması sağlanır.

Hareket Görmeyenleri Gösterme

Sayım yapılan dönemde hareket görmeyen stoklar sayılmayacaksa bu seçenek seçilir. Böylece hareket görmeyen stoklar depoda var olduğu sayılır.

Sayımları İşle

Fiziksel sayım işlemi yapıldıktan sonra sayım değerlerini ekrana işlemek için bu seçenek seçilir. Kalan ve Sayım sütunları haricindeki diğer sütunlar ekranda kararır. Kalan sütununa değer girilemez. Sayım sütununa fiziksel sayım değerleri girilir.

Kalanı Devret

Maliyet_sayim.listesi_Kalanidevret

Seçili Depo, Satış Grubu, Satir, Kalem bazında yapılabilir. Kalan hanesindeki rakamı Sayım alanına işler. Örneğin demirbaş deposundaki stokların sayımında sayım değeri kalan değerleri ile aynı ise tek tek sayım girmek yerine kalanı devret diyerek toplu ve hızlı bir sayım girişi yapılması için kullanılır.

Uyarı: Bu işlemi yaptığınızda, sayım alanı sıfır olan kayıtlara -Seçili Depo, Satış Grubu, Satir, Kalem bazında - "Kalan" sütunundaki değerleri yazacaktır!!!!

Yani sayım alanına değer olan stoklarda kalanı devret işlemi yapılmayacaktır. Böylece sayım değerlerin sistem tarafından değiştirilmemiş olacaktır.


İşlem Düzelt

Sayım yapıldıktan sonra yapılan kontrollerde fark veren satırlarda yapılan fiş kontrollerinde hatalı kayıtlarda düzeltme yapma imkanı vardır. Bu şekilde düzeltme yapılan fişlerdeki değişiklerin sayım listesine yansıması için kullanılır.

Fark Fişi

Maliyet_sayim.listesi_FarkFisi

Açık büfe uygulaması yapılan otellerde açık büfe maliyeti olarak FARK MALIYETI kullanılır. Fakat bu fark maliyetine kaçak olan ürünlerde dahil olabilir. Gerçek fark maliyetini bulmak için açık büfede kullanılmayan ürünlere FARK FISI oluşturularak sayım listesindeki fark maliyeti sıfırlanır. Bütün ürün ve açık büfede kullanılmayan stoklar için fark fişi oluşturulursa ise en son kalacak olan FARK MALIYETI gerçek maliyet olur.

Har. Extresi

Seçili stok kartına ait tüm hareket fişlerini listeler.Hatalı olduğu fark edilen kayıtlarda çift tıklama yaparak veya değiştir butonuna basarak fişlerde değişiklik yapılması sağlanır. Fişlerde düzeltme yapıldıktan sonra mutlaka İşlem Düzelt butonu ile sayım listesindeki rakamlarında güncellenmesi gerekmektedir.

Fiyat Detay

Seçili stok kartına ait ortalama fiyat maliyetini veren hareket detaylarını verir.

Tüketim/Transfer

Seçili stok kartı veya stok kartlarının kalanlarına tüketim veya transfer fişi oluşturur.

Stok sayımlarını bir formda yazılması için Önizle ekranının hemen sağındaki aşağı ok ile açılan menüden Boş Sayım Listesi Yazdır seçeneğini kullanabilirsiniz. Ayrıca Maliyet Raporları menüsü altındaki Stok Sayım Raporu'nu kullanabilirsiniz. Rapor ekranındaki Boş Sayım Listesi yazdır seçeneği ile sayım formu yazdırabilirsiniz.

Sayım Değer Girişi

SayimDegerGirisi.PNGSayım listesinde Ana Birimden farklı bir birim ile sayım değeri girilmek istendiğinde üzerine çift tıklayarak yada sağ tıklama yaparak açılan listeden Sayım Ek Değerlerini Gir...seçeneğini seçerek sayım değeri kayıt kartı açılır.

Kayıt kartına farklı birim girildiğinde Birim Katsayıları Tanımı yapıldıysa seçilen birimin ana birime olan katsayısı ile sayım değeri kayıt edilir. Böylece Kilo ile sayım yapılan bir stokda Gram girişi yapılınca Kiloya çevrimi sistem tarafından yapılmış olacaktır.

Onceki Sonraki Buton.PNG Butonu ile kayıt ekranından çıkmadan bir önceki stok yada bir sonraki stok kartına geçiş yapılması sağlanır.Sayım Video

Kullanıcı Soruları
Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?