Standart Rapor Ekranı

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Standart Rapor Ekranı

Standart rapor ekranında alanlara değer girerek filtre dilerek raporlama yapma imkanı vardır. Birden fazla alana değer verilebilir.

Rezervasyon_Raporlari_Oda_Rezervasyon_Raporu

Raporlarda Seçilen Alana Göre Filtreleme Yapmak

Standart rapor ekranında alan başlığının sağ üst köşesi üzerine mause ile tıklandığında filtre ekranı açılır ve tıklanan alan ile ilgili değerler listelenir. Açılan listede gösterilmesi istenen değerler mause ile seçilerek filtre işlemi yapılabilir. Bu şekilde sadece seçilen alanların görüntülenmemesi sağlanır.

Liste_Ekrani_Alan_Duzenleme

Raporlarda İki Değer Arası Sorgulama Yapmak

Standar Rapor Ekranında Aralik_Butonu butonuna basarak açılan ikinci satır sayesinde iki değer arasında filtreleme yaparak raporlama imkanı sunulmuştur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta üstteki satıra başlangıç aşağıdaki satıra bitiş değeri yazılması gerektiğidir.

00_Genel_Standart.Rapor.Ekrani.Aralik

Raporlarda Seçilen Alana Göre Gruplama Yapmak

Grupla seçeneğini seçerek açılan gri renkli panele sütun başlıklarını sürükleyerek gruplamalar yapılabilir. Sürüklenen sütunun değerlerine göre kayıtların gruplandırıldığı görülecektir. 00_Genel_Standart.Rapor.Ekrani.Grupla

Raporlarda Liste Ekranı Alanlarında düzenleme Yapmak

Liste_Ekrani_Alan_Duzenleme

Liste ekranlarında sol üst köşedeki ikona tıklayarak liste ekranında hangi alanların görüntülendiğini görebilirsiniz.Burada kullanmak istemediğiniz alanların işaretini kaldırarak gösterilmemesini sağlayabilir yada alanı mause sol tuşuna basılı tutarak sürükle bırak yöntemi ile taşıyarak alan sıralaması yapabilirsiniz.Liste_Ekrani_Alan_Duzenleme_TumunuSec

Liste ekranlarında sol üst köşedeki ikona sağ tıklayarak alanların tümünün gösterilmesi yada tümünün gizlenmesi sağlanabilir. Liste ekranının çok uzun olduğu durumlarda Tümünü Gizle diyerek tüm alanların gizlenmesi sağlandıktan sonra, sadece kullanılan alanların seçilmesi ile liste ekranının hızlı bir şekilde düzenlenmesi sağlanabilir. Ters çevir seçeneği ile en son yapılan tercihin tersinin uygulanması sağlanır.(Tümünü Göster seçildikten sonra Ters Çevir denirse Tümünü Gizler)Liste_Ekrani_Alan_Duzenleme_TumunuSec

Liste ekranlarında yapılan değişikliklerin kaydedilmesi için liste ekranında ekranın üst tarafındaki boş alanda sağ klik yapılır. Açılan ekranda Izgara Ayarlarını Kaydet seçeneği seçilerek ayarların kaydedilmesi sağlanır. Eğer yapılan değişikliklerin sadece kendi kullanıcınızda geçerli olmasını istiyorsanız DEMO KULLANICISI Izgara Ayarlarını Kaydet (bu örnekte DEMO kullanıcısı açık olduğu için DEMO KULLANICISI ibaresi gelmiştir. Kendi kullanıcınızla işlem yaparken siz kendi kullanıcı adınızı göreceksiniz) seçeneği seçilmelidir.


YenileButon Master.PNG Değer girilen alanlara göre filtre yapılması için Yenile butonu kullanılır.

AyarlarButon Master.PNG Rapor tasarımına girerek yazı tipi, kağıt bouyutu, raporun dizaynı vb. işlemlerin yapılması için kullanılır.

OnizleButon Master.PNG Raporun yazıcıdan dökümü için Önizleme butonu kullanılır.

KapatButon Master.PNG Rapor ekranından çıkmak için Kapat butonu kullanılır.

Raporlarda Alan Sıralaması Yapmak

Standart raporlarda alan sıralaması yapılabilmesi için öncelikle raporun Özel Rapor olarak kaydedilmesi gerekir.

Raporu Özel Rapor Olarak Kaydetmek

Standart raporlarda ekranın sağ alt tarafında yer alan Kaydet DisketButon.png butonuna basarak raporu farklı bir isimle kaydedebilir ve kaydedilen raporlarda alan sıralamasında değişiklik yapılabilir.

StandartRapordaOzelRaporOlarakKayitYapma.PNG

Raporda Alan Sıralaması Yapmak

Kaydedilen rapor seçildikten sonra liste ekranında sağ klik yapılarak açılan menüde Alanları Sırala seçeneği ile Alan sıralama ekranının açılması sağlanır.

OzelRaporSagKlikAlanlarıSirala.PNG

AlanSiralamaEkrani.PNGAlan Sıralama ekranında ekranın sol tarafında rapor alanları hazır olarak gelir. Alan sıralamasında kullanılacak alan seçilip SagOkButon.png butonuna basılarak sıralama sütununa taşınır. Sonrasında UygulaButon.png butonuna basılarak raporun belirtilen alana göre otomatik olarak sıralı gelmesi sağlanır.

Raporlarda Tasarımda Değişiklik Yapmak

Rapor tasarımındaki yazdırılacak alanları sürükle bırak ile tasarım yapılabilir.

00_Genel_Standart.Rapor.Tasarirm


00_Genel_Standart.Rapor.Tasarirm_Reset Tasarımda yapılan değişikliklerin silinmesi ve standart hale gelmesini sağlar.

00_Genel_Standart.Rapor.Tasarirm_Kaydet Tasarımda yapılan değişikliklerin kayıt edilmesini sağlar.

00_Genel_Standart.Rapor.Tasarirm_Yazdir Tasarımın yazıcıdan çıktısının alınmasını sağlar.

00_Genel_Standart.Rapor.Tasarirm_Onizle Tasarımdan sonra rapor taslağının önizlemesinin gösterilmesini sağlar.

00_Genel_Standart.Rapor.Tasarirm_Keskopyala Kes, Kopyala, Yapıştır ve Sil işlemlerini sağlar.

00_Genel_Standart.Rapor.Tasarirm_Hizalama Seçili olanları sola hizala, Seçili olanları yatay merkeze hizala, Seçili olanları alta hizala, Seçili olanlara yatay eşit aralıklar, Seçili olanları sağa hizala, Seçili olanları üste hizala, Seçili olanları dikey merkeze hizala, Seçili olanları dikey eşit aralıklar ve Seçili olanları alta hizala yapılmasını sağlarlar.

00_Genel_Standart.Rapor.Tasarirm_BuyutKapat Rapor tasarımını Yakınlaştır, Uzaklaştır ve Rapor tasarımını kapatılmasını sağlar.


Kullanıcı Soruları
Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?
"https://wiki.amonra.com.tr/index.php?title=Standart_Rapor_Ekranı&oldid=57190" adresinden alındı.