Vergi Oranları Tanımı

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Vergi Oranları

Tanımlama Amacı

Muhasebe fişlerinde KDV oranlarına göre otomatik hesaplama fiş satır açma işinin yapılmasını sağlar. Muhasebe fiş ekranında KDV Ayır seçeneğinde tanımlı KDV oranı seçilerek KDV ayrımı yapılır.

Tanımı

VergiOraniListe.PNG

Yeni kullanıcı tanımı için ana ekranın sol üst köşesindeki ra_butonu.JPG butonuna basarak sırasıyla Sistem/Tanımlar/Muhasebe yolu izlenerek Vergi Oranları seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir.

YeniKButon Master.PNG seçeneği ile Vergi Oranı tanımı yapılır.

VergiOraniKayit.PNG

Kodu: Vergi oranı tanımının kodu bu alanda belirtilir. Belirtilen kod tanımı ile fiş ekranında KDV ayır işlemi seçiminde görüleceğinden KDV oranın anlaşılacağı bir kod tanımlanması tavsiye edilir.
Açıklama: Vergi oranı tanımının adının belirtildiği alandır.
Oran: Ayrılacak KDV oranının belirtildiği alandır.
Alış Muh. Kodu: Alış muhasebe hesabının belirtileceği alandır. Vergi oranı alış işlemi için tanımlanıyorsa bu alanda hesap kodu belirtilir.
Satış Muh. Kodu: Satış muhasebe hesabının belirtileceği alandır. Vergi oranı satış işlemi için tanımlanıyorsa bu alanda hesap kodu belirtilir.
Alış İade Muh. Kodu: Alış iade muhasebe hesabının belirtileceği alandır. Vergi oranı alış iade işlemi için tanımlanıyorsa bu alanda hesap kodu belirtilir.
Satış İade Muh. Kodu: Satış iade muhasebe hesabının belirtileceği alandır. Vergi oranı satış iade işlemi için tanımlanıyorsa bu alanda hesap kodu belirtilir.
OrtakTanimaCevir.PNG

Birden fazla otelin tek veri tabanından yönetilmesi durumunda, seçilen tanımlar Diğer sekmesinden Seçilenleri Ortak Tanıma Çevir seçeneği seçilerek ortak kullanılması sağlanır.

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?