Önbüro Ayarları

AmonRa Wiki sitesinden
Atla: kullan, ara

Önbüro Ayarları

Check In/Check Out

00_Onburo.Ayarlari.C-In

CI'de İsim Dağılım Notunu Folyoya Aktar: Rezervasyon kartı içinde yer alan isim dağılımı bölümüne girilmiş olan Not’lar Check in işlemi sonrası açılan folyo içinde de görülebilir.
Grup Rez. Soruları Sorma: Bir gruba bağlı rezervasyonlarda her yapılan işlem için gruba bağlı diğer rezervasyonlarda uygulanmasını soran uyarı ekranını getirir.
Grupta Son Oda ile Ana F.Kapat Uyarısı: Gruba bağlı tüm odalar Check-out edildikten sonra grup folyosunun da kapatılması ile ilgili uyarı mesajı vermesini sağlar.
Grup Folyosu Bekletilebilsin: Kredi folyolarını CO’da gösterme seçili olmadığında da GR folyo bakiyesi kapatılmadan son odanın check out edilebilmesini sağlar.
CO'larda Aktivite Rez. Kontrol Et: Check out işleminde aktivite rezervasyonlarında açık kalmış bir hesap olup olmadığını kontrol edilmesini sağlar.
CO'tan Sonra Odayı Temizle: Program içinde yapılan her C/Out işlemi sonunda boşaltılan oda direkt KIRLI konumuna dönüşmeden TEMİZ konumuna geçer. Dolayısı ile ayrıca odaları temiz gösterme işlemine gerek kalmaz.
CI İptal sonrası odayı temizle: Check in iptal işlemlerinde KIRLI durmun yerine TEMİZ oda durumuna getirerek tekrar oda temizleme yapılmasını gerek kalmaz.
Kredi folyolarını CO'ta Gösterme: Eğer kredi folyolarının faturası önbürodan kesilmiyorsa Check out ekranında kredi folyolarının gösterilmemesini sağlar.
CI Tamamlandı Onay Mesajı: Check-in işlemi sonrasında tamamlandı mesajı görünmesini sağlar.


CI Misafir Kartı
Otomatik Misafir Kartı Aç: Gelen misafirlerin programdan Check in’i yapılırken misafir kimlik, adres, fatura ve ek bilgilerinin girildiği misafir kartının otomatik olarak açılmasını sağlar.
Firma Misafirlerine Kart Açma: Firma misafirlerine misafir kartının açılması istenmiyorsa, bu seçenek işaretlenir. Böylece sadece misafir ödemeli misafirlere, kart açılır.
Check'inde Tüm Kartları Doldur: “Otomatik Misafir Kartı Aç” seçeneği işaretlenmiş ise, bunun odadaki misafirlerin her biri için de geçerli olmasını sağlar.
CI'de misafir kartlarını göster: Check in işleminin tamamlanması ile misafir kartları otomatik olarak doldurulması için ekrana gelecektir.
Online Kimlik Bilgileri Zorunlu: KBS'ye göre gönderilmesi gereken bilgilerin girilmesini zorunlu hale getirir.
Kalışta SUREKLI Misafir yap: Sol tarafta belirtilen gün sayısı kadar kalan misafirin repeat guest olarak algılanmasını sağlar.
Misafir İstek Anketi: Misafir kartında Özel isteklerin tutulacağı anket taslağının belirtildiği alandır.
Varsayılan Anket: Misafirlerin doldurduğu genel anketin belirtileceği alandır.
M. Kartı Şablonu:
Varsayılan VergiNo:
CI/COlarda saat kullan: Giriş ve çıkış yapacak olan misafirlerin giriş, çıkış saatleri rezervasyon kartında yazılabilir hale gelir. Rezervasyon ilişkili tüm raporlarda bu saat kayıtları rahatlıkla izlenebilir.

Erken CI Nedeni Sor : Giriş işlemlerinde belirtilen giriş saatinden önce işlem yapılırsa erken giriş nedeni seçim ekranının gelmesi sağlanır. Geç CO Nedeni Sor : Çıkış işlemlerinde belirtilen çıkış saatinden sonra işlem yapılırsa geç çıkış nedeni seçim ekranının gelmesi sağlanır.

CI İpt. Süre (Dk): Check in'in iptal edilme süresidir. Check in olduktan sonra bu alanda belirtilen süreye göre Check in işlemi iptal edilebilir. Aksi durumlarda CI iptal süresinin dolduğuna dair bir mesajla kullanıcı uyarılır.


Folyo

00_Onburo.Ayarlari.Folyo
Folyo Listesinde Açılışta Kayıtları Getirme: Misafir Folyo listesinde açılışta folyoların listelenmemesi sağlanır.
Misafir Krediye Kaldırmayı Cariye Ekle: Misafir folyosundan yapılan kredi işlemlerinin misafir carisine kayıt edilmesi sağlanır.
Firma Krediye Kaldırmayı Cariye Ekle: Acente folyosundan yapılan kredi işlemlerinin acente carisine kayıt edilmesi sağlanır.
Satıcı Faturalarını Cariye Ekle: Stok modülünde kayıt edilen satıcı faturalarını cariye eklenmesini sağlar.
Krediye Kaldırmada Yerel Para Birimi Gelsin :Krediye kaldırmada işleminde para birimi olarak firma kartında ki parabirimi yerine Genel Ayarlardaki yerel parabiriminin gelmesini sağlar.
Folyo Dökümde Depozit Transfer ve İptal Gösterme: Folyo dökümü çıktısında depozit, işlem iptal ve (sadece eski folyoda transfer işlemi sonrası işlem kalması isteniyorsa) transfer işlemlerinin gözükmemesi sağlanır.
İade Bakiye Kadar Yapılabilsin: İade işleminin folyo bakiyesinden daha fala yapılamaması sağlanır.
Transferde Eski Folyoda İşlem Kalmasın: Transfer işlemi sonrası eski folyoda işlemle ilgili hesap hareketi kalmaması sağlanır.
Folyo HARCAMA İşlemlerinde Belge No Zorunlu: Harcama kaydı girilirken belge no alanı boş bırakılamaz.
Folyo ODEME İşlemlerinde Belge No Zorunlu: Ödeme kaydı girilirken belge no alanı boş bırakılamaz.
Folyo Tahsilat İşlemlerinde Otomatik Belge Yazdır: Folyo tahsilat işleminde fiş dökümü çıkartır.
Folyo Ana Misafiri değiştirilebilsin: Folyolarda misafir ekle ve çıkar işlemlerinde rezervasyonu yaptıran birinci kişinin çıkartılıp yerine başka bir kişinin eklenebilmesini sağlar.
HARCAMA için eksi işlem girilemesin: Harcama gelir kaydı girilirken eksili tutar girilmesine izin verilmez.
ODEME için eksi işlem girilemesin: Ödeme tahsilat kaydı girilirken eksili tutar girilmesine izin verilmez.
HARCAMA işlemlerinde ŞİFRE sor: Harcama girişlerinde kayıt kartı öncesinde güvenlik amacıyla kullanıcı şifresinin girilmesi gerekir.
ODEME işlemlerinde ŞİFRE sor: Ödeme işlemlerinde kayıt kartı öncesinde güvenlik amacıyla kullanıcı şifresinin girilmesi gerekir.
Folyo Extresi yerine Folyo İşlem Bölme ekranını aç:
Pansiyon Ücretini Konaklamaya Dahil Bas:
Konaklama Toplamı 0 iken Pansiyon Basma:
Bu tutar üzerindeki HARCAMALAR için uyarı ver: Belirtilen harcama tutarının üzerinde onay uyarısı verir.
Bu tutar üzerindeki ÖDEMELER için uyarı ver: Belirtilen ödeme tutarının üzerinde onay uyarısı verir.


Fatura

00_Onburo.Ayarlari.Fatura

Folyo'da Fatura Seçenekleri: Folyo listesinden veya CheckOut listesinden fatura kesilirse, öncelikle fatura hazırlama ekranı görüntülenir. Bu ekran üzerindeki seçenekler kullanılarak çeşitli şekillerde standart üstü faturalar oluşturulup döküm alınabilir.
Fatura No Otomatik Artsın: Fatura numarasının ilk girilen fatura numarasından sonra otomatik artmasını sağlar.
Fatura No için Manuel Girişe İzin Ver: Fatura numarası otomatik atarken fatura numarası gerektiğinde değiştirilebilmesini sağlar. Faturada fatura numarası yazılmadan önizleme ekranına geçilirse en son kesilen fatura numarasına bir artırarak kayıt eder.
Fatura No için Ortak Sayacı Kullan: Fatura numarası için farklı terminaller için tek bir sayaç kullanımını sağlar. Böylece farklı terminallerde kesilen faturalar aynı fatura serisinden takip edilir.
Paidout Faturaya Dahil Edilsin: Misafir paid out işlemlerinin faturada görünmesini sağlar.
Fatura Güvenlik Devrede: Fatura sadece folyodan hazırlanabilir. Değiştirme yetkisi olan kullanıcılar faturada değişiklik yapabilir.
Proforma Faturayı Cariye Ekle: Proforma faturaları cari işlem yapılarak cari hesap takibinin yapılması sağlanır.
Misafir Kartında Fatura Bilgisi Zorunlu: Misafir bilgilerinin girildiği kayıt kartında fatura bilgi alanlarının zorunlu alan olmasını sağlar.
Ekstra Folyo CO'da Fatura Kontrolü: Ekstra folyo için fatura kesilmediğinde check out işleminin yapılmasını engeller.
Ana Folyo CO'da Fatura Kontrolü: Ana folyo için fatura kesilmediğinde check out işleminin yapılmasını engeller.
Firma Fatura Ind. Satırda Uygula: Firma indirimini fatura satırında uygular, böylece KDV hesaplamasından önce indirim yapılmış olur.
Departman Bazında İndirime İzin Ver: Önbüro departmanı dışında kalan departmanlarda yapılan indirimi fatura satırında yapar. Böylece KDV hesaplamasından önce indirim yapılmış olur.
TL Simgesini Göster: TL Simgesinin faturada gösterilmesini sağlar.
Ödeme Alanında Kredi de Göster: Ödeme alanında nakit ve kredi kartı bilgisi gibi kredi toplamlarının da gösterilmesini sağlar.
Firma Faturalarında Rez. Dövizi Gelsin: Firma folyolarının fatura işlemlerinde oda ücreti basılan rezervasyon döviz biriminin fatura hazırlama ekranında gelmesini sağlar.
Farklı Para Birimlerinde Fatura Kesilebilsin:
Eski CO için CO Tarihi Gelsin:
Gönderilen fatura iptal edilebilsin: E-Fatura ve E-Arşiv uygulamasına tabi işletmelerde fatura iptal seçeneğinin etkin olmasını sağlar. Bu işlem ile E-arşİv uygulamasında gönderilen fatura İptal edilme imkanı yoktur. Sadece kayıt olarak veri tabanında görünmesi sağlanmaktadır.
Fatura Tam Ekran: Fatura ekranının ekranı kaplamasını sağlar.
Yazdırma Seçenekleri:
Ticaret Sicil No: Fatura Unvan bilgilerinin yanında ticaret sicil numarasının da gösterilmesini sağlar.
Mersis No: Fatura Unvan bilgilerinin yanında mersis numarasının da gösterilmesini sağlar.
Ticaret Unvanı: Fatura Unvan bilgilerinin yanında ticaret unvanın da gösterilmesini sağlar.
Merkez Adresi: Fatura Unvan bilgilerinin yanında varsa merkez adresinin de gösterilmesini sağlar. (Grup oteller için gerekebilir.)
Web Adresi: Fatura Unvan bilgilerinin yanında web adresinin de gösterilmesini sağlar.
KDV Muafiyet Sebebi: KDV muafiyet durumunda burada belirtilen açıklama faturaya otomatik olarak gelecektir.


Önkasa

00_Onburo.Ayarlari.Onkasa

Peşin (Cash) Odası: Peşin işlemleri için kullanılacak oda numarasını belirtir. (Not: Default değer olarak 999 atanmıştır ve standart olması açısından değiştirilmemesi tavsiye olunur.)
Rez.Avans Folyosu: Rezervasyon avansı girişlerinde folyo işlem gereken ödeme tiplerinde alınan rezervasyonların folyo ve önkasa yansımasını sağlamak için rezervasyon avans folyosu açılır. Bu alanda belirtilen numara ile rezervasyon avans folyosu olarak açılacaktır.
Kullanılan Resmi Kur: Rezervasyonda döviz olarak verilen oda fiyatlarında, fiyatı ana para birimine çevirirken kullanılacak olan kur türü seçilmelidir.
Folyo İşlem Kuru: Folyo işlemleri için döviz kullanımı olan fişlerde Döviz tutarının hangi kur türüne göre hesaplanacağını belirtilir.
Önbüro Döviz Kuru: Döviz bozdurma işlemlerinde kullanılacak olan döviz kur türü bu alandan seçilir.
Komisyonlu Döviz Bozdur: Döviz bozdurma işlemlerinde belirtilen kurdan bir komisyon oranı düşülerek kullanılacağını belirtir.
Komisyon Oranı: Döviz bozdurma işlemlerinde belirtilen kurdan ne kadar komisyon düşüleceğini belirtileceği alandır.
Döviz Bozdurmada Yerel D. Kullan: Döviz bozdurma işlemlerinde sadece yerel dövizden işlem yaptırır. Örneğin TL yerel döviz olarak kayıtlı ise EUR dövizi USD olarak bozdurma işlemi yapamazsınız. Sadece TL döviz bozdurma işlemi yapabilirsiniz.
Döviz Bozdurmada Fiş Yazdır: Döviz bozdurma işlemi yapıldıktan sonra Tamam butonuna basıldıktan sonra otomatik olarak döviz bozdurma belgesi yazdırılır.
Döviz Bozdurmada Misafir Adı Zorunlu: Döviz bozdurma işleminde misafir adı girilmesini zorunlu hale getirir.
Folyo İşlem Kuru
Günlük Kur: Döviz kullanılan folyo işlemlerinde günlük kurun uygulanmasını sağlar.
Giriş Günü Kuru: Döviz kullanılan folyo işlemlerinde giriş günü kurunun uygulanmasını sağlar.
Rez. Kuru: Döviz kullanılan folyo işlemlerinde rezervasyon tarihindeki kurun uygulanmasını sağlar.
Kasa Tanımları
Ön Kasa: Nakit kasanın belirtildiği alandır.
Kr. Kartı K.: Kredi kartı kasasının belirtildiği alandır.
Kasa Avansını Ertesi Güne Devret: Bir gün öncesinde belirtilen kasa avansını her gün açılış olarak otomatik girilmesini sağlar.
Kasa Bakiyesini Ertesi Güne Devret: Bir gün öncesinde belirtilen kasa bakiyesini ertesi gün açılış olarak otomatik girilmesini sağlar.
Vardiyalı Önkasa İşlemleri: İşaretlenirse, her vardiyada bir kasa sorumlusu olduğu varsayılarak, vardiya açıp-işlemler yapılıp-vardiya devret ile de gün içinde de kasa bakiyesi devri yapılabilir. Bu seçenek seçildikten sonra programın kapatılıp tekrar açılması ile Önkasa sekmesinde Vardiya Aç Vardiya Kapat seçenekleri aktif olacaktır. Ayrıca önkasa vardiya tanımı yapıldıktan sonra kullanılabilir.
Kredi Kartı Güvenlik Kodu Saklansın: Kredi kartı CV2 kodunun görünmemesini sağlar.
Kredi Kartı No İlk ve Son 4 Hane Dışında Saklansın: Kredi kartı numaralarının ilk ve son dört rakamı dışında kalanların saklanmasını sağlar.
Para Girişlerinde ŞİFRE Sor: Önkasa kasa giriş işlemlerinde kullanıcı şifresi girilmesi gerekir.
Para Çıkışlarında ŞİFRE Sor: Önkasa kasa çıkış işlemlerinde kullanıcı şifresi girilmesi gerekir.


Harcama Kartı

00_Onburo.Ayarlari.Harcama

Otel Kredi Kartı Kullan: Otel kapı kilit yada harcama kartı kullanılması durumlarında bu seçenek seçilir.
Ön Ödemeli: Harcama kartı ön ödemeli ise bu seçenek seçilir.
Kredili: Harcama kartı kredili ise bu seçenek seçilir.
Ön Ödeme Alt Limiti: Ön ödemeli harcama kartlarında uygulanacak ön ödeme alt limiti belirtilir.
Kredi Limiti Kontrolü: Sistem tarafından kredi limiti kontrolü yapılacaksa bu seçenek seçilir.
Kredi Risk Limiti: Kredi risk limitinden fazla harcamaya izin verilmek istenmiyor ise bu seçenek seçilip, Kredi Risk Limiti belirtilir. Bu durumda POS'tan yapılan harcamalarda, limit aşımına izin vermez.
Kart No Sadece Rakam: Harcama kartı numarası sadece rakam ise bu seçenek işaretlenir.
Kart No Track Ayıracı: Kart numarasını oluşturacak track belirtilir.
Kart No Rakam Sayısı: Kart numarasını oluşturacak toplam rakam sayısı belirtilir.
Misafir Puan Geçerlilik Süresi:
Misafir Bonus Kart Tipi:


Misafir Tarihçesi

00 onburo.ayarlari.MTarihce.png


Misafir Kartındaki tarihçe alanında görünmesi istenen alanlar bu ekrandan seçilir.


Oda

00_Onburo.Ayarlari.Oda

Oda Durum Değişiklikleri
Boş Temiz: Boş ve temiz odalarda kullanılacak kodun belirtildiği alandır.
Boş Kirli: Boş ve kirli odalarda kullanılacak kodun belirtildiği alandır.
Kullanımda Temiz: Dolu ve temiz odalarda kullanılacak kodun belirtildiği alandır.
Kullanımda Kirli: Dolu ve kirli odalarda kullanılacak kodun belirtildiği alandır.
CheckOut'tan Sonra: Çıkış işlemi sonrası oda durumunun ne olacağının belirtileceği alandır.
Arıza-Kullanım Dışı: Arızalı odalarda kullanılacak kodun belirtildiği alandır.
Personel Kullanımda: Personel kullanımındaki odalarda kullanılacak kodun belirtildiği alandır.
Kullanım Dışı: Kullanım dışı odalarda kullanılacak kodun belirtildiği alandır.
Diğer
Bulundu Zamanaşımı (Ay): Bulunan eşyanın zam aşımına uğrama süresinin ay olarak belirtildiği alandır. Zaman aşımına bağlı olarak Kayıp Bulundu kaydında belirtilen personele teslim edilmiş olabilir.
Oda değişimini listeden Beklemede olarak ekle: Oda Değişimi listesinden girilen kayıtlarda oda değişim kaydının beklemede olarak açılmasını sağlar.
H.K. Raporu ve Rack
Rack Kolon Sayısı: Rack Plan ekranında bir satırda gösterilecek maksimum oda sayısının belirtildiği alandır.
Oda No Kat/Blok Öntakısı:
Bloke Gün Sayısı: Rack planda gösterilecek bloke gün sayısının belirtildiği alandır.
Çarşaf Değişim Periyodu (Gün): HK raporunda gösterilecek çarşaf değişim uyarısının gün sayısında periyodunun belirtildiği alandır.
HK Departmanı: House keeping departmanın departman tanımlarından belirtildiği alandır. Bu alanda belirtilen departmana göre Kat Görev Tablosu'nda departmana bağlı personelin görünmesini sağlar.
HK Raporunda simgeleri göster: HK raporunda oda durumunu yazı dışında simge olarak gösterir. Okuma yazma bilmeyen ve yabancı personel için kullanılır.
Kat Bilgi girişinde ARIZA/KAPALI Odaları Otomatik Getir: Kat bilgi girişinde kapalı ve arızalı odaların tekrar kayıt edilmesine gerek kalmadan otomatik eklenir.
Kat Bilgi Girişinde SISTEM DURUMUNU Otomatik Getir: Kat bilgi girişinde sistemde görünen oda durumunun ekran açılışında seçili gelmesini sağlar.
Oda Durum Tablosu
Gösterilen Gün: Oda Durun Tablosunun açılışta gösterilecek gün sayısının belirtildiği alandır.
Özellik Resim:
Açıklamada Rez. No. Yer Alsın: Oda Durum Tablosunda Misafir ismi ile beraber rezervasyon numarasının görünmesini sağlar.
İpucu Şablonu: Oda Durum Tablosunda çıkan açıklama alnında kullanılacak şablon dizaynın seçileceği alandır. Hiç bir seçim yapılmazsa standart şablon içeriği gelecektir.


Gün Sonu Seçenekler

00_Onburo.Ayarlari.GSSecenekler
Gün Sonu Yapılacak: İşletmede gün sonu yapılacaksa bu seçenek işaretlenir. (Özellikle sezonluk çalışan işletmelerde uygulanır.)
Otomatik Gün Sonu Saati: Belirtilen saate gün sonu işlemi otomatik yapılacaktır.
FBK Yedekleme Yap: Her gün sonunda veritabanını database sunucusu tarafından da yedekleme yapılmasını sağlar.
F. Balance'ta Sadece Girişler: Folyo balans işleminde sadece o gün olan girişlerin folyosunu gösterir.
MC'de Tüm Folyoları Göster: Main Courrant da tüm folyoları gösterir. Seçili olmazsa işlem görmemiş bakiyesi sıfır olan folyolar gösterilmez.
Önkasa'yı Anakasa'ya Aktar: Gün sonu yapılırken önkasayı caride belirtilen anakasaya aktarır.
Açık Adisyon Kontrolü Yap: Gün sonu işlemi başında POS ara birimlerinde açık adisyon kontrolü yapar.
Z Raporu Kontrolü Yap: Gün sonu işlemi başında POS ara birimlerinde Z raporu kontrolü yapar. z raporu alınmamış departmanları gösterir.
C-Out Olmayanları Ertele: Çıkış işlemi yapılmamış odaların çıkış tarihlerini bir gün uzatır.
C-In Yapılmamışsa
NA Rez. Listesine Al: Gün sonu işleminde giriş yapılması beklenen rezervasyonları (N.A.) gelmeyenler listesine alır.
C-In Ertesi Güne Al: Gün sonu işleminde giriş yapılması beklenen rezervasyonların giriş tarihini bir ertesi güne alır.


CO yapıldıktan sonra kredi kartı bilgilerini sil: Bu seçenek seçildiğinde gün içinde çıkış yapmış tüm misafirlerin misafir kartında kayıtlı kredi kartı bilgileri silinir.
Günsonunda Merkez Bankası Kurlarını Oku: Gün sonu işlemlerinde Merkez Bankası kurlarının sisteme kayıt edilmesini sağlar.


Günsonu Raporlar

Günsonu işlemlerinde hangi raporların yazdırılacağı bu ekranda belirlenir.

00_Onburo.Ayarlari.GSRaporlar

Yeni Gün: Gün sonu yapıldıktan sonra (Gün sonu işlemleri 8. Adımda) alınacak raporların belirtildiği sütundur.
Adet: Alınacak raporlardan kac adet alınacağı bu alanda belirtilir.
E-mail: Rapor ayrıca E-mail olarak gönderilecekse bu alan işaretlenir.
Biten Gün: Gün sonu yapılmadan önce (Gün sonu işlemleri 5. Adımda) biten günle ilgili alınacak raporların belirtildiği alandır.
Adet: Alınacak raporlardan kac adet alınacağı bu alanda belirtilir. Gün sonu 5. Adımda yazdırılması istenen raporlar varsa bu alanda seçilmelidir. Örneğin Önkasa raporunun gün sonunda hem muhasebe hemde yönetime verilmek üzere 2 adet yazdırılması isteniyor ise Biten Gün sütunundaki adet kısmına 2 yazılması yeterli olacaktır
E-mail: Rapor ayrıca E-mail olarak gönderilecekse bu alan işaretlenir.
Arşivle
Oto. Kayıt: Belirtilen raporlar ayrıca ana makinede PDF formatında arşivlenmesini sağlar.


Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?