Firma Cari

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Acente folyosundan krediye kaldırılan bakiyeleri sistem Acente hesabına kayıt eder. Acente cari hesap takipleri Cari menüsünde acente işlem seçeneğinden yapılır.

60_Cari_Acente

Acente işlem seçeneği ile sisteme kayıtlı Acente kayıtları listelenir. Kayıtların sayısına göre Sadece Bakiyesi Olanları Göster seçeneği kullanılarak kredisi olan acentelerin listelenmesi sağlanır. Böylece acente kredi bakiyelerinin toplamlarını görmek mümkün olur.

Firma_Cari_Liste_EkraniListe ekranlarında muhasebe hesap planının görünebilmesi için Filtre Ayarlarına ACCPLANCODE alanı eklenebilir.

60_Cari_Acente_Cari.Hareketler
Acente cari hesaplarında kayıtların takibi ve yeni işlem, (tahsilât girişi veya borçlandırma vb. işlemler) için hesap ekstresine girilmesi gerekmektedir.60_Cari_Misafir_Liste_Cari.Hareketler_Hesap.hareketi
Yeni kayıt seçeneği ile çıkan “Cari Hesap Hareketi” kartında gerekli bilgilerin doldurulması ile acentenin hesap kartını tahsilat ya da borç işlem kaydı girilmiş olur. Girilen “Borç” ve “Alacak” işlemleri ile oluşan Acente bakiyelerini kontrolü yapılabilir.
İşlem Türü: Kayıt edilecek cari kaydın işlem türünün seçildiği alandır.
İşlem türlerinden Fatura (Kon) otelin kesmiş olduğu konaklama faturaları için, Fatura (Sat) tedarikçi firmaların kestiği mal alış faturaları için kullanılmalıdır.
Belge No.: Cari kayıt ile ilgili belge numarası bu alanda belirtilir. (Belge No. alanı cari kaydın tamamlanması için zorunlu alandır.)
Valör: Çek vb. vadeli işlemler için valör tarihi bu alanda belirtilir.
İşlem Tarihi: Cari kaydın işlem tarihi bu alanda belirtilir. Kayıt kartı açılışta sistem tarihi gelir. kullanıcı yetki seviyelerine bağlı olarak geçmiş tarihli işlem kaydı yapılabilir.
Hesap Türü: FIRMA, MISAFIR, PERSONEL, SATICI ve BANKA seçeneklerinden FIRMA seçimi yapılması gerekmektedir.
Hesap Kodu: Firma carisi için hesap ekstresinden cari kayıt giriliyorsa Hesap Kodu kendiliğinden gelir. Menü üzerinden cari kayıt girişlerinde hesap kodu belirtilmesi gerekmektedir.
Hesap Adı: Hesap kodu seçiminde hesap adı kendiliğinden gelmektedir. Hesap kodu seçimi yapılmadıysa hesap adından da cari kaydın hesabı seçilebilir.
Banka Kasa: Cari kaydın ödeme veya tahsilatın hangi kasaya işleneceğinin belirtildiği alandır.
D. Borç: Döviz cinsinden borç tutarının belirtildiği alandır.
D. Alacak: Döviz cinsinden alacak tutarının belirtildiği alandır.
Döviz: Döviz biriminin belirtildiği alandır.
Kur: Döviz kurunun belirtildiği alandır.
Borç: TL cinsinden borç tutarının belirtildiği alandır.
Alacak: TL cinsinden alacak tutarının belirtildiği alandır.
Ödendi: Ödendi seçeneği seçildiğinde belirtilen Banka-Kasa hesabına mahsup kaydı yapılır.
Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?