Döviz Kurları

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Döviz Kurları

Döviz Kurları Kullanım Amacı

Sistemde döviz bazlı oda fiyatlandırmalarında oda fiyatının hangi kurdan hesaplanacağını belirtmek için seçeneği kullanılır.
35_Onkasa_DovizKurlari

Döviz Kurları Kullanımı

Döviz kurları seçeneği seçildiğinde döviz kurları ekranı açılır. Kur okutma işlemi yapılmamışsa liste boş olarak gelecektir. Doviz_Kurlari_Yeni_Kur_Buton butonu yada Doviz_Kurlari_Toplu_Kurlar_Buton butonu ile döviz kurlarının sisteme kaydı gerçekleştirilir. Liste ekranında döviz kurunun Ay Ortalaması ve Yıl Ortalaması gibi değerleri de görüntülenir.

35_Onkasa_DovizKurlari_Liste

Toplu Kur Kaydı

Döviz kurları ekranında Doviz_Kurlari_Toplu_Kurlar_Buton butonu ile döviz kurları hızlı kayıt edilebilir. Hafta sonu gibi merkez bankasının yeni kur değeri açıklamadığı günlerde açılan ekranda Doviz_Kurlari_Dunku_Kurlar_Buton butonu kullanılarak dünkü döviz kurlarının aynısının bu güne getirilmesi sağlanır.Böylece aynı kurların tekrar girilmesine gerek kalmaz.Doviz_Kurlari_MB_Kurlari_Buton seçeneği ile Merkez Bankası kurları İnternet aracılığıyla sisteme okutulur.TamamKayitButon_Master butonuna basılarak kayıt işlemi tamamlanır

35_Onkasa_DovizKurlariToplu
Kullanıcı kaynaklı sorunların önüne geçmek amacıyla Önbüro ayarlarından kurların gün sonunda otomatik olarak okutulması da sağlanabilir.

Yeni Kur Kaydı

Döviz kurları ekranında Doviz_Kurlari_Yeni_Kur_Buton butonu kullanarak yeni döviz kuru girilebilir. Kur türü olarak FRONT kuru seçilirse döviz bozdurma işlemlerinde kullanılacak FRONT kur tanımı yapılabilir.İstenirse işletmede Önbüro Ayarları ekranında komisyonlu kur seçeneği seçilerek merkez bakası kuru üzerinden belirtilen komisyon oranının düşülerek otomatik olarak FRONT kuru tanımlanması sağlanabilir.

Doviz_Kurlari_Yeni_Kur_Kayit_Ekrani


Kullanıcı Soruları
Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?