Grup Rezervasyonları

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Birden fazla olan oda rezervasyonlarını Grup rezervasyonu olarak girebilirsiniz. Gruba üye olan rezervasyonların aynı tarihte girip aynı tarihte çıkmak gibi bir zorunluluğu da yoktur.

Klavye kısayolu ⇧ Shift+F2


rezervasyon_grup

Konaklama Talebi

Rezervasyon sekmesindeki Grup Rezervasyon seçeneği seçilerek grup rezervasyonu kayıt kartına girilir. Münferit rezervasyonlardaki gibi Firma, Giriş ve Çıkış tarihini girdikten sonra Konaklama Talebi sekmesinin hemen altındaki oda dağılımına grup rezervasyonu oda dağılımı girilir.

15_rezervasyon_yenigrup

15_rezervasyon_yenigrup_GrupUyrukGuncelle butonu ile gruba bağlı tüm rezervasyonların uyruk bilgileri, giriş çıkış tarihleri, pansiyon tipleri güncellenir.
Oda bilgileri girildikten sonra R.Kontrol seçeneği ile rezervasyonların oluşturulması gerekmektedir. Aksi taktirde girilen grup rezervasyon kaydı tamamlanmadığından otel doluluğunu etkilemeyecektir.
Grup rezervasyon değişikliklerinde R.Kontrol butonu ile oda sayısında ekleme yapabilirsiniz. Ama oda sayısına eksilme varsa R.Kontrol butonu ile oda sayısında değişiklik yapılamaz. (Hangi rezervasyon kaydının iptal olduğu belirtilmesi gerektiği için oda iptalinin rezervasyon belirtilerek yapılması gerekmektedir.) Eğer isim dağılımı sisteme girilmediyse iptal işlemi yapmadan Sıfırla seçeneği seçilerek R.Kontrol butonu ile oda sayısını yeniden oluşturarak azaltma imkanınız vardır.
Satır Sil seçeneği ile Konaklama talebinde seçili bulunan satırı silme imkanı vardır.
Blok: Bu seçenek seçildiğinde R.Kontrol butonu ile oluşturulan oda sayıları, her bir oda için ayrı kayıt edilmesi yerine oda tipi ve kişi sayısına göre gruplandırılmış blok rezervasyonlar oluşturur.
Sıfırla: Bu seçenek seçildiğinde R.Kontrol butonu ile var olan tüm rezervasyonlar silinerek tekrar oluşturulur. Özellikle isim dağılımı girilmiş gruplarda isim dağılımının da silineceği göz önünde bulundurulmalıdır.
Yeni: Gruba bağlı yeni rezervasyon girişi için kullanılır.
Değiştir: Gruba bağlı rezervasyonları kayıt değişikliği için kullanılır.
Sil: Gruba bağlı bir rezervasyonun iptali için kullanılır.
Kayıtlar: Gruba bağlı tüm rezervasyon kayıtlarının listelenmesini sağlar.
İsimler: Rezervasyonda kayıtlı kişilerin yanında kalacakların isimlerinin girileceği alanı açar.
Kayıtlar: Gruba bağlı rezervasyonların liste ekranında görünmesini sağlar. Kayıtlar liste ekranından seçim yaparak birden fazla gruba bağlı rezervasyonu iptal edebilirsiniz.

GrpRezBilgiGuncelle.PNG

Liste ekranındaki DigerButon Master.PNG seçeneğinden Grup Rezervasyonu Bilgi Güncelle seçeneği ile bağlı rezervasyonların Uyruk, Pansiyon, Firma, Pazar vb. alanları topluca güncellenmesini sağlar. Grup kayıt kartı içindeki Kayıtlar seçeneği ile çıkan liste ekranından yapıldığında gruba bağlı tüm rezervasyonlar seçili iken bağlı tüm kayıtlar yeni bilgi ile güncellenir. Tümü seçili değilken sadece gruptaki değerden farklı olanları günceller.


İsim Listesi ve Oda Blokajı

Grubun isim listesini girmek için tek yapılması gereken Konaklama Rezervasyonları alanındaki rezervasyon isimleri üzerine tıklamaktır. Satırlara odada kalacak birinci kişinin adı ve soyadı girilir. satır başındaki artı üzerine tıklayarak açılan satırlarda odada kalacak diğer kişilerinde isimlerinin girilmesi sağlanır.

Grubun oda blokajı grup rezervasyon kartı üzerinden yapılabilir. Konaklama Rezervasyonlarının oluştuğu alandan Oda No sütunundan açılan listede müsait odalar listelenecektir. İstenirse buradan oda seçimi ile blokaj yapılabilir yada oda no alanındaki tanım GrupOdaNoAlani.jpg butonundan oda tablosuna geçilerek blokaj kontrolü ile oda atanabilir.

Fiyatlandırma

15_rezervasyon_yenigrupfiyat

Grup rezervasyonlarında fiyatlandırma münferit rezervasyonlardan farklı olarak Grup Fiyatı Kullan ve Grup İçin Ana Folyo Aç seçenekleri vardır.

Comp OdaGrup Fiyatı Kullan

Grup Fiyatı Kullan seçeneği eğer sisteme tanıtılmış firma fiyatları dışında gruba özel bir fiyat uygulanacaksa işaretlenir. Bu seçenek işaretlendiğinde Grup Fiyatı butonu aktif olur
Grup_Fiyati_Kullan

Bu butona tıklandığında Grup Fiyat Detayi ekranı açılacaktır. Açılan ekranda oda tiplerine göre fiyat tanımı yapılarak kaydedilir

Grup_Fiyat_Detayi

Grup fiyatlarını kaydettikten sonra sistem aşağıdaki onay penceresi ile fiyatların yeniden hesaplanması için onay ister, onay verildiğinde kullanıcının girmiş olduğu fiyatlara göre grup fiyatını günceller

Grup_Fiyat_Kullan_Onay

Grup İçin Ana Folyo Aç

Grup İçin Ana Folyo Aç seçeneği, eğer grup rezervasyonun oda fiyatı tek bir folyoya aktarılacaksa işaretlenir. Bu seçenek seçildiğinde rezervasyon avansı ve ödemeler butonu pasif olacaktır.

Ana Folyoda Ayrı Fiyat

Ana Folyoda Ayrı Fiyat seçeneği ile grup folyosuna basılan toplam tutar, tek kalem yerine oda başı detaylı olarak kayıt edilmesi sağlanır.Özellikle grup mütabakatının önemli olduğu gruplarda bu seçenek seçilerek grubun hangi gün hangi odasına ne kadar basıldığı detaylı olarak raporlandırılabilir.

Rez F. Hesapla

Gruba bağlı ve sonradan bağlanan rezervasyonların fiyatını yeniden hesaplar.

Fiyat Log

Grup rezervasyonunda hesaplanan fiyat ile ilgili gün gün fiyat detayının görülmesini sağlar.

R. Güncelle

Gruba bağlı ve sonradan bağlanan rezervasyonların ortak bilgilerini günceller.

Dvz

Seçildiğinde tutar indirimini döviz cinsinden yapar.

Kur

Sistemdeki kur bilgilerini rezervasyon fiyat detayına getirir. (Döviz kuru checkin yapıldıktan sonra girildiği durumlarda gerekebilir.)

Ödeme Al

Rezervasyon Avansı kaydı girilmesini sağlar.

Ödemeler

Rezervasyon Avansları liste ekranı açılır.

Ekstra Harcama İndirimleri

GrupRezervasyonEkstraHarcamaInd_Menu.jpg

Grup rezervasyonlarında ekstra harcamalarda yapılacak indirimler Grup Rezervasyon kartının sol alt köşesindeki DigerKayitButon Master.PNG menüsünden girilir.


GrupRezervasyonEkstraHarcamaInd_Kayit.jpg
Çıkan ekranda Departman Kodu ve indirim uygulanacak Yüzde oranı girilerek kayıt tamamlanır. Birden fazla departmanda indirim yapılacaksa klavyeden aşağı ok tuşu ile ikinci satıra geçilebilir.

Grup Rezervasyon İptali

Grup rezervasyon iptali iki şekilde yapılmaktadır.

  1. Grup Rezervasyon kartı üzerinden kayıtlar seçeneği seçilerek gruba bağlı rezervasyonların çıkan rezervasyon listesinde görünmesi sağlanır. Herhangi bir kayıt üzerinde sağ tıklayarak Tümünü Seç' seçeneği işaretlenir. seçilen tüm grubun rezervasyonları 'liste ekranın altındaki İptal seçeneği ile iptal edilir.
  2. Grup Rezervasyon İşlemleri ekranının sol penceresinden iptal edilecek grup belirlenerek, ekranın altındaki Grup butonundan Grubu İptal Et seçeneği ile grup rezervasyonu yapılabilir.
GrupRezervayonIslemleri_Islemler.jpg

Grup Rezervasyonu Proforma Fatura

GrupRezervayonuProforma.jpg
Grup Rezervasyonunda giriş işlemi öncesinde talep edilen proforma fatura çıktısı Oda Rezervasyon Listesi ekranının altındaki OnizleButon Master.PNGbutonundan Grup Proforma Fatura seçeneği seçilerek alınır.


Kullanıcı Soruları


Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?

Gezinti menüsü

Yukarı Git