Toplu İletişim

AmonRa Wiki sitesinden
Atla: kullan, ara

CRM_TopluIletisim.jpg

Toplu iletişim bölümünde misafirlerin yada fihriste kayıtlı kişilere e-posta veya kısa mesaj atılması imkanı sağlanmıştır. Kısa mesaj için kontör firmalarından kontör satın almak gerekmektedir.

40_CRM_Toplu.iletisim

Toplu mesaj gönderirken sağ tarafta gönderilecek kişilere göre ortak özelliklerin belirlenmesi gerekmektedir. Ara seçeneği ile arama yapıldığında sol bölümde eğer arama e-posta göndermek için yapılıyorsa sadece e-posta bilgisi olan kişileri veya misafirleri listeler. Bulunan kayıtlar sekmesinde “Ekle” veya “Tümünü Ekle” seçenekleri ile eklemeler yapılarak “Gönderim Listesi” sekmesine geçiş yapılır. Burada daha önceden tanımlanmış mesaj veya e-posta şablonu varsa seçilir. Böylece herhangi bir metin girme gereksinimi de kalmaz. Ayrıca şablon üzerinde yapılan ayarlamalarla misafir veya kişi adı soyadı otomatik gelecektir. “Örnek Mesaj” seçeneği ile e-posta veya mesajın alıcı tarafından nasıl görüntüleneceği önizlemesi yapılır. E-postanın düzmetin veya HTML formatında mı gönderileceği belirlenip “Önizle” seçeneği ile bakılır. Mesaj içeriği tamamlandıktan sonra toplu gönder seçeneği ile toplu e-posta gönderimi yapılmış olur.

İletişim Kara Listesi

40 crm menu black.JPG

Toplu mesaj almak istemeyen misafirlerin kayıtları bu alandan girilir. Ayrıca mail entegrasyonu olan otellerde toplu mesaj gönderiminde abonelikten çıkmak için Unsubscribe butonu ile de listeye kayıt olunabilmektedir. Bu liste sadece toplu iletişimlerde mail gönderilmemesi için geçerlidir. Birebir yazışmalarda bu liste dikkate alınmaz.

40 crm kayit black.JPG

Tel: SMS toplu iletişimde gönderim yapılmayacak kişilerin telefon numaraları bu alana yazılır.
Email: Gönderimi yapılmayacak mail adresi bu alanda belirtilir.
Neden: Gönderim yapılmaması ile ilgili neden bu alandan belirtilir.
Not: Gönderim yapılmaması ile ilgili gereken açıklama varsa bu alanda belirtilir.


Kullanıcı Soruları
Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?

Dolaşım menüsü

Yukarı Git