KBS

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Kimlik Bildirim Sistemi

Emniyete yapılan polis listesi gönderimleri AKBS sistemi üzerinden ve pilot bölgelerdeki otellerde KBS üzerinden anlık olarak yapılmaktadır. KBS Anlık bildirime geçen işletmelerin entegrasyon çalışmaları için destek@hotech.com.tr adresinden randevu talebinde bulunmaları gerekmektedir. Mail gönderimi sonrasında destek ekibimiz tarafından işletme için planlama yapılacaktır.

  1. Yeni sistemin tam entegrasyona yönelik bir yapısı olmamasından dolayı tüm firmalar ekranda kullanıcının yaptığı işlemleri çeşitli tekniklerle otomatikleştirerek aktarım işlemini sağlamaktadır. Bu nedenle EGM tarafından ekranlarda yapılacak değişiklikler (herhangi bir alanın yerinin değiştirilmesi, dışarıdan veri alımına kapatılması, vb…) tüm bu yöntemlerin hata vermesine sebep olacak, entegrasyonda da yeniden güncelleme gerektirecektir.
  1. Anlık Bildirim entegrasyonu tek taraflı gönderim olmasından dolayı, aktarım kontrollerinin yapılması ve bilginin gönderilme sorumluluğu işletmelere aittir. Bu sebeple Resepsiyon sekmesi altındaki Asayiş İşlemlerinden mutlaka gönderimlerin kontrol edilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Polis Bölgesindeki Tesislerde Anlık Bildirim İşlemleri

KBS anlık gönderim sistemine geçiş yapan otellerimizde, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait KİMLİK BİLDİRİM SİSTEMİ arasında tek taraflı entegrasyon sağlanmıştır. Yapılan tek taraflı entegrasyon ile misafirlerin Check In işlemi esnasında kimlik bilgileri KBS sistemine anlık olarak gönderilmektedir. Misafirin konaklamasındaki oda değişiklik işlemleri ve Check Out anındaki çıkış bilgileri de yine program tarafından otomatik olarak gönderilmektedir. Entegrasyonun tek taraflı olmasından dolayı rapor gönderiminin kontrolü için Asayiş İşlemleri menüsü kullanılabilir.

Resepsiyon_Asayis_Islemleri

Asayiş işlemleri menüsünde oda numarası, misafir adı soyadı gibi bilgilere göre filtreleme yapılabilir ve misafirin gönderim durumunun görüntülenmesi sağlanır. Gönderimi yapılan misafirler Yeşil renkle gösterilmektedir. İnternet bağlantısının kesilmesi, emniyet serverlarının bilgi alışına kapatılması vb nedenlerle gönderimi yapılamamış misafirler Pembe renkle gösterilmektedir.

Resepsiyon_Asayis_Islemleri_Liste_Ekrani
Tümü : Tesiste konaklayan tüm misafirlerin görüntülenmesi sağlanır.
Başarılı : Tesiste konaklayan ve gönderimi yapılmış misafirlerin görüntülenmesi sağlanır.
Başarısız : Tesiste konaklayan ve gönderimi yapılamamış misafirlerin görüntülenmesi sağlanır.

Emniyete gönderimi başarısız olan misafirlerin misafir kartına mouse sağ tıklaması ile açılan menüden Emmiyete Bildir seçeneği tıklanarak yeniden gönderim yapılması sağlanır.

Resepsiyon_Asayis_Islemleri_Emniyete_Bildir

KBS Entegrasyonsuz Anlık Gönderimi

Jandarma Bölgesi Kimlik Bildirim işlemleri

AmonRa Programında Resepsiyon sekmesi altındaki Resepsiyon Raporları Listesinden Polis Listesi seçilir (klavyeden Ctrl + P tuşlarına basılarak ta Polis listesine erişilebilir)


Polis Listesi


Odadakilerin Tümünü Göster: Seçildiğinde odada kalan diğer kişilerin de listelenmesi sağlanır.
Günübirlikleri de Göster: Seçildiğinde günü birlik odaların da (day use) listeye eklenmesi sağlanır.
Eksik Bilgisi Olanlar: Seçildiğinde sadece kimlik bilgisi eksik olan misafirlerin listelenmesi sağlanır

Raporda Yenile Butonu butonuna basılarak raporun hazırlanması sağlanır

Listede kimlik bilgisi eksik olan misafirlerin eksik olan alanları kırmızı renkle vurgulanır. Raporda hiç çıkmadan eksik bilgisi olan misafirin üzerine çift tıklama yapılarak İlgili misafirin misafir kartına geçiş yapılabilir ve eksik bilgilerinin rapordan çıkmadan doldurulması sağlanır

Polis Listesi Eksik Kayit

Tüm misafir bilgileri eksiksiz girildikten sonra XML Hazirla butonuna basılarak polis listesinin oluşturulması sağlanır. Oluşturulan XML dosyası C:\KB\DataToSend klasöründe bulunmaktadır. Dosyanın kaydedildiği klasörü değiştirmek için AmonRa Rapor Ayarlarında düzenleme yapabilirsiniz.

Xml dosyası oluşturulduktan sonra KBS programına çift tıklanıp Tesis Kodu ve şifre ile sisteme girişinizi yapıldıktan sonra program tarafında oluşturulan XML dosyası seçilerek gönderimi yapılır.

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?