POS Z Raporu

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Her gün sonunda Z raporu alınır. RAPOS'un stokları aktarması ve kapanan adisyonları arşivlenmesi için bu işlem gereklidir.Otellerde otel gün sonlarından önce RAPOS ile çalışan departmanların Z raporu alıp almadığı sistem tarafından kontrol edilir. Z raporu almayan departmanlar uyarı mesajı ile belirtilir. Z Raporu alındığında tüm adisyonlar arşivleneceğinden ve artık adisyonlar ile ilgili işlem yapılamayacağından Z Raporu almadan önce tüm adisyonların kontrol edilmesi ve öncesinde X Raporu alınması gerekmektedir.

TSPos Z butonu.PNG


80_POS_TS_ZRaporu.AcikAdisyonUyariZ raporu alırken sistem açık adisyon kontrolü yapar ve açık adisyon mevcut ise yukarıdaki uyarı mesajı ile uyarır. Kapalı adisyonların masa numaralarının önünde Z harfi bulunmaktadır. Ayrıca liste ekranının sağ üst köşesinde bulunan Sadece Açık Adisyonlar seçeneğini seçerek de açık adisyon kontrolü yapılabilir.

80_POS_TS_ZRaporu.Uyari
RAPOS'da kayıtlı adisyonların hepsi kapalı ise sistemde Adisyon yazıcısının hazır olup olmadığını soran uyarı mesajı görünür.

80_POS_TS_ZRaporu.Onizleme

Z Raporunda toplam adisyon sayısı ve bu adisyonlarda satılan ürünler miktar ve fiyatları ile görünür. Adisyonların tahsilat bilgisi de alt tarafta yer alır.


Toplam Tutar: Adisyonların toplam tutarını gösterir.
Nakit: Kapatılan adisyonların kaç lirasının Nakit olarak alındığını gösterir.
K.Kartı Peşin: Kapatılan adisyonların kaç lirasının K.Kartı olarak alındığını gösterir.
Pansiyon Hesabı: Kapatılan adisyonların kaç lirasının pansiyon hesabından alındığını gösterir.
Kredi Hesabı: Kapatılan adisyonların kaç lirasının oda hesabına aktarıldığını gösterir.
Ödenmez: Kapatılan adisyonların kaç lirasının Ödenmez hesaplarına ait olduğunu gösterir.


Z Raporunda hem satış hemde ödenmez hesaplarının yiyecek içecek toplamlarının detayı da listenelir. Yiyecek içecek ayrımı ürün kartlarındaki stış grubu tanımlarına göre yapılır.


Çıkan Z raporu önizlemesinde yazıcı simgesine tıklayarak raporun döküm alınması sağlanmış olur.Olası donanım hatalarına karşın (yazıcı arızası kağıt sıkışması kağıdın hazır olmaması vb.) Z raporu Amonra tarafından arşivde PDF formatında kayıt edilir. Ana menü üzerinde bulunan Arşivden kayıtlı Z raporu PDF okuyucu programla açılarak istenilen yazıcıdan döküm alınabilir. PDF okuyucu programla ilgili destek hattımızdan yardım alabilir yada buradan indirip sisteme kurabilirsiniz.


Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?