Dönem Şablonları

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Devre mülk tanımlarında öncelikle Dönem Şablonları tanımının yapılması gerekmektedir.

DevreMulk DonemSablonuMenu.jpg

Devre Mülk sekmesindeki Dönem Şablonları seçeneği ile Dönem Şablonları Liste ekranına giriniz. Liste ekranındaki Yeni Kayıt seçeneği ile çıkan ekrandan tanımlama yapabilirsiniz.

DonemSablonuKayit.jpg

Kodu: Dönem Şablonunun kayıt kartından seçim yapılacağı öngörülerek kısa kodu belirtilir.

Açıklama: Dönem Şablonunun adının belirtildiği alandır.

Kod Formatı: Dönemler oluşturulurken dönem isimlerinin önüne eklenecek kelimenin belirtildiği alandır. (Örnek: HAFTALIK yazılıdığından 2015 yılının ilk dönemini oluştururken HAFTALIK 2015.1 olarak isimlendirecektir.)

Dönem Süresi: Aralık alanında verilen değere göre periyod alanından seçilen Gün, Hafta ve Ay ile dönem şablonunun dönem süresi belirtilir.

Artık Yılı Dikkate Alma: Dört yılda bir Şubat ayının 29 gün çektiğini hesaba almadan her yılı 365 gün olarak hesaplanmasını sağlar.

Ay Sonunu Dikkate Alma: Her ayın 30 gün olarak hesaplanmasını sağlar. Böylece tanımlanacak her dönemin her yıl ayın aynı gününe gelmesi sağlanmış olur.

Artık Günlere Atama Yapma: 31 gün olan aylarda ayın son gününe atama yapmamasını sağlar. Dönem Şablonu tanımlamalarında bu ayların son gününe dönem atanmayacaktır.

Burada tanımlanan Dönem Şablonları otomatik olarak sistem tarafından oluşturulması sağlanacaktır. Belirlenen dönem şablonlarında tarih değişikliği de yapabilirsiniz.

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?