Fiyat Anlaşmaları

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Fiyat Anlaşmaları

Tanımlama Amacı

Rezervasyon işlemleri için Fiyat Anlaşması tanımlanması ile,

  • Her bir rezervasyon için fiyat hesaplamasının yapılmasına gerek kalmadan fiyatın sistem tarafından hesaplanarak kayıt edilmesi sağlanır. Bu kolaylık sayesinde kullanıcı hatası ile yanlış fiyatlandırma ile rezervasyon kaydı oluşturmanın da önüne geçilmiş olacaktır.
  • Fiyat politikasında öngörülü ve standart fiyatların verilmesini sağlanacaktır. Sistem raporlar alınarak hangi firma ve acentelere ne fiyat verildiği ekranlardan görülerek fiyat politikasında incelemeler yapılması da sağlanmış olacaktır.
  • Kullanıcı yetkilendirmelerinden manuel fiyat girişi kaldırılarak kullanıcıların fiyat anlaşmalarından gelen standart fiyatlar üzerinden indirim yaparak özel fiyat vermesi sağlanarak hangi kullanıcının ne kadar indirim yaptığının da raporlanabilmesi sağlanacaktır.
  • Kullanıcı yetki kısıtlamaları ile otel fiyat politikasından farklı fiyatlar verilmesinin de önüne geçilmesi sağlanabilir.

Tanımlama

rezervasyon_fiyat

Tanımlanan firmaların kontratlarını, rezervasyon sekmesinden Fiyat Anlaşmaları seçeneğinden tanımlarız. Fiyat anlaşmaları belirli tarihler arasında olabileceği gibi bu zaman arasında hafta içi ve hafta sonu olarak da ayarlanabilir.

15_rezervasyon_fiyatkayit
Fiyat Anlaşmaları liste ekranında YeniKButon Master.PNG butonu ile fiyat anlaşması kayıt kartı açılır.Firma

Firma seçimi zorunludur. Firma seçimi ile hangi acente/firma için fiyat anlaşması tamamlandığı belirtilmiş olur.

Pazar

FiyatAnlasmasi Pazar Secimi.PNG

Firmanın farklı pazarlar için kontratı bulunuyorsa pazar seçimi ile hangi pazar için fiyat anlaşması kayıt edildiği belirtilir. Pazar seçimi yapılan alandaki ... butonuna basılarak fiyat anlaşması pazar seçimi akranına girilir.

FiyatAnlasmasi Pazar Secimi Ekrani.PNGAçılan Fiyat Anlaşması - Pazar Seçimi liste ekranından birden fazla pazar seçimi yapılabilir.Seçim işlemi sonrasında sırasıyla önce DepatmanMenusu Kaydet Butonu.PNG sonra TamamKayitButon Master.PNG butonuna basılarak pzar seçimi işleminin kaydedilmesi sağlanır.


Sezon Adı

Rezervasyon kaydında fiyat anlaşması seçimi için açıklama alanıdır. Özellikle sezon adı dışında pazar ve segment farklılıkları da varsa bu alanda belirtilerek aynı dönemde olan birden fazla fiyat listelendiğinde seçiminde kolaylık sağlayacaktır.

Başlangıç Bitiş

Rezervasyon giriş tarihinin belirtilen başlangıç bitiş tarihi aralığında olması durumunda tanımlanan fiyat anlaşmasından fiyatlar hesaplanmaktadır. (Başlangıç ve Bitiş tarihleri de belirtilen fiyat anlaşmasına dahildir. yani Bitiş tarihin giriş yapan bir rezervasyon da ilk günü bu fiyat anlaması geçerli olacaktır.)

Min. Gun

Kanal Yönetimi (Channel Manager) ve IBE (Internet Booking Engine) entegrasyon çalışmalarında minimum gün sayısı belirtilerek fiyatın geçerliliği sınırlandırılabilir. Örneğin Min.Gün değerinde 5 yazıyorsa 5 gün üzerindeki konaklamalara uygulanır.

Min. Kalış

Fiyat kırılımının geçerli olacağı gün sayısını belirtir. Örneğin Min.Kalış 14 yazılmışsa 14 gün boyunca C/In tarihindeki fiyat anlaşmasını uygular. (başka bir fiyat anlaşması ile çakışsa bile kırılma uygulamaz) Eğer varsa 14 gün sonrasında fiyat kırılımı uygular.

İpt. Gün

Zaman aşımı gününün belirtildiği bilgi alanıdır.

Ö.Ö.V

Ön ödeme şartı olan firmalar için ön ödeme vadesinin girildiği bilgi alanıdır.

Ç. Pan. İnd (%)

Çocuk indirimlerinde pansiyon indirimi farklı ise bu alanda belirtilir.

Kırılma Uygula

İki farklı sezon arasında kalan konaklamalarda kalış süresi içinde fiyatın değişmesini sağlar.

İndirimleri Uygulama

Sisteme kayıtlı olan Aksiyon ve indirimlerin bu fiyat anlaşmasında uygulanmamasını sağlar.

Öncelikli Fiyat

Aynı döneme denk gelen bu fiyat dışında diğer fiyatların geçerli olmamasını sağlar. Özellikle IBE kullanılan yerlerde internetten satılan odalarda geçerli olması istenen fiyatlar için bu seçenek seçilmelidir.

Standart Katalog Fiyatı

Bu döneme denk gelen diğer fiyatlar dikkate alınmaz.

Kalış Bazında Uygula

Anlaşma süresi dolduğunda geçerli olan tüm fiyatlar dikkate alınır. İşaretlenmemişse sadece ertesi günün fiyatlarını uygulamaya alır.

Rezervasyon Tarihi

Belirtilen tarihler arasında yapılan rezervasyonlar için geçerli olması sağlanır. (Bir rezervasyonun konaklama tarihlerine göre fiyat anlaşması uygulaması olduğu gibi ek olarak rezervasyonun satış tarihine göre de fiyat anlaşmasının geçerli olması sağlanmaktadır. Bu özellik kullanılmayacaksa fiyat anlaşması tanımlarken otomatik gelen tarihlerin değiştirmeden kayıt edebilirsiniz. )

Günlere Göre Fiyatlandırma

FiyatAnlasmasi_HaftaCombo.JPG
Sürekli Fiyat: Haftanın her günü fiyatın aynı oluğunu belirtir. Bir başka ifade ile haftanın günlerine göre fiyatın kullanılmayacağı anlamını da gelir.
Hafta İçi Fiyatı: Hafta içi günlerde fiyatın uygulanacağını belirtir.
Hafta Sonu Fiyatı: Hafta sonu günlerinde fiyatın uygulanacağını belirtir. Hafta sonu günleri Cuma ve Cumartesi günü olarak tanımlanmıştır. Pazar günü hafta içi fiyatını uygular.
FiyatAnlasmasi_HaftaninGunleri.JPG

Haftanın Günü Tanımla: Hafta sonu ve hafta içi uygulamasında günler otellerin pazar tipine göre değişme ihtimali öngörülerek haftanın günleri kullanıcı tarafından seçilmesi imkanı verilmiştir. Haftanın belirtilen günlerinde fiyat uygulanacaktır. Haftanın günleri belirtilirken belirtilmeyen günler içinde ayrıca fiyat girilmesi gerekmektedir.


Oda Fiyatlandırma Seçenekleri

Fiyata Pansiyon Dahil seçeneği oda fiyatlarından Genel Ayarlarda belirtilen miktardan pansiyon ayrımı yapılmasını sağlar. Genel Ayarlar'da pansiyon miktarı belirtilmemişse tüm geliri oda geliri olarak kayıt edilecektir.
Oda fiyatlarını Kullan seçeneği kişi başı yerine oda başı (Single, Double, Triple) fiyat girişini sağlar.
15_rezervasyon_fiyatkayit_akillifiyatlama.JPG

Akıllı Fiyatlama Kullan seçeneği doluluk durumunuza bağlı olarak fiyat tanımlama imkanı sağlar. Yani belirtilen oda tipinde son kalan oda sayısına göre fiyat tanımı yapılabilir.
Eşleme Kodu: Entegrasyon çalışmalarında karşı sistemde bulunan kodun belirtildiği alandır. Entegrasyon söz konusu değilse bu alanı boş bırakınız.
Min. Toplam Oda: Seçenek seçilirse minimum toplam oda sayısı sadece belirtilen oda tipini değil tüm otelde bulunan oda sayısını temel alacaktır.
Fiyat Eklentileri:
Tutar: Kişi bazında verilen fiyatlarda kişi başı fiyatın tek kişi ve üç kişi farklarının tutar olarak hesaplar.
%: Kişi bazında verilen fiyatlarda, kişi başı fiyatın tek kişi ve üç kişi farklarının yüzde olarak hesaplar.
PP Fiyatlar: Kişi bazında fiyatların girildiği alandır.
Oda Fiyatları: Oda bazında fiyatların girildiği alandır.
Oda fiyatı ve PP Fiyat kullanımında sekmelerden sadee birinin ekranda görünmesi ve diğer hesaplamanın kullanılmaması durumunda Rezervasyon Ayarlarından seçim yapılarak ekran düzenlemesi yapılabilir.

Diğer İşlemler

FiyatAnlasmasiDigerMenu.PNG


Transfer Fiyatları: Fiyat Anlaşmasına bağlı transfer fiyatlarının belirtilmesini sağlar.
Ekstra Harcama İndirimleri: Fiyat Anlaşmasına bağlı ekstra harcama indirimlerinin belirtilmesini sağlar.
Rez. Komisyon Detayları: Fiyat Anlaşmasına bağlı acente rezervasyon komisyonlarının belirtilmesini sağlar.
Rezervasyon Fiyat Hesaplama:Fiyat anlaşmasına girilen fiyatların doğruluğunun hesaplanabilmesi için Rezervasyon Fiyat Hesaplama ekranın hazır halde gelmesini sağlar.
Özel Pax Fiyatları:Fiyat anlaşmasında 4 kişilik odaya kadar fiyat anlaşması tanımlanabilemkte EXTRA seçeneği ile 4. kişiden sonraki kişilere standart bir ekleme yaprak fiyatlandırma yapılabilmekte. Eğer 5.6.7. kişiler için fiyatlar değişkenlik gösteriyor yani artış sabit değilse Özel Pax Fiyatları seçeneği ile fiyat tanımlaması yapılması sağlanır.

Yönlendirmeler

Yeni Rezervasyon
Fiyat Kodları
Firmalar
Aksiyon ve İndirimler

Kullanıcı Soruları
Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?