Sayım Dönemleri Tanımı

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Sayım Dönemleri

Tanımlama Amacı

Sayım işlemleri ve fiş girişi işlemlerinin yapılabilmesi için mutlaka bir sayım dönemi oluşturulmalı ve sayım dönemi tanımlarken aktif seçeneği seçildiğinden emin olunmalıdır. Aktif seçeneği seçildiğinde, hem ilgili sayım dönemimde fiş girişi yapılması hemde sayım işlemlerinin gerçekleşmesi sağlanmış olur. Eğer sayım dönemi yoksa yada aktif değilse fiş girişi işleminde aşağıdaki uyarı ekranı gelecektir


Sayim Donemi Uyarisi

Tanımı

SayimDonemleri.PNG


Ana ekranın sol üst köşesindeki ra_butonu.JPG butonuna basarak sırasıyla Sistem/Tanımlar/Stok/Sayım Dönemleri seçilerek hammadde tanımı yapılırken seçilecek olan Sayım Dönemleri tanımı yapılabilir.

Standart yada Stok sekmesi altındaki Stok butonuna basarak da tanım listesi ekranını açabilir ve buradan Sayım Dönemleri seçeneği ile Sayım Dönemlerinizi tanımlayabilirsiniz.

Sayım dönemlerine tıklandığında sistemde tanımlı olan sayım dönemleri listelenecektir.

Yeni Sayım Dönemi oluşturmak için YeniKButon Master.PNG butonuna basılarak sayım dönemi tanımı yapılır.

Sayım dönemi tanımlanan dönem dışında kalan tarihlerde stok işlemi yapılmasını önleyerek hata yapılmasını engeller. Her bir sayım döneminde sadece bir sayım yapılabilmektedir. Ara sayımlar için ek sayım dönemi tanımı yapılması gerekir.

SayimDonemleriKayit.PNG


Başlangıç Tarihi: Dönem başlangıç tarihinin belirtildiği alandır.
Bitiş Tarihi: Dönem bitiş tarihinin belirtildiği alandır.
Kodu: Sayım dönemimi seçiminde görünmesi istenen adın belirtildiği alandır.
Aktif: Aktif dönem olduğunu belirtmek için bu seçenek seçilir.
Standart: Standart, seçili dönemlerin devir yapılacak sayım dönemi olduğunu belirtir. Örneğin Standart seçili olamayan ve ayın 15 inde yapılan spot sayım için devir yapılmaz ama sayım yapılabilmesi için sayım dönemi oluşturulması gerekir.OrtakTanimaCevir.PNG

Birden fazla otelin tek veri tabanından yönetilmesi durumunda, seçilen tanımlar Diğer sekmesinden Seçilenleri Ortak Tanıma Çevir seçeneği seçilerek ortak kullanılması sağlanır.

Sayım Dönemleri Video

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?