Satın Alma Talepleri

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Satın Alma Talepleri

Kullanım Amacı

Satın Alma Talep fişleri ile oluşturulan yada ana depodan taleplerde karşılanamayan ve satın alma talebine döndürülen fişlerin içeriklerini gösteren ekrandır. Bu ekranda satın alma talepleri değerlendirilir ve uygun görülenler için fiyat talebi oluşturulur.

Kullanımı

75_Satinalma_SA.Talepleri Satın Alma Sekmesi Altındaki Satın Alma Talepleri seçeneği ile Satın Alma talepleri ekranı açılır.

75_Satinalma_SA.Talepleri1

Depo : Bu alandan satın alma talebi yapan depolar seçilir depo seçimi yapıldığında ilgili depoya ait tüm satın alma talep fişleri listelenir. Herhangi bir depo seçimi yapılmazsa tüm depolardaki satın alma talepleri listelenecektir.
Stok Grubu : Bu alandan stok grubu bazlı sorgulama yapılarak ilgili gruptan yapılan satın alma talepleri listelenir. Stok grubunda üst grup, ana grup yada alt gruba göre sorgulama yapılabilir. Örneğin yiyecek üst grubu seçilerek yiyecek ile ilgili tüm talepler gösterilebilir. Etler ana grubu seçilerek kırmızı yada beyaz fark etmeden etler ile ilgili tüm satın alma talepleri listelenir. Yada alt grup olarak kırımızı etler seçilerek sadece kırmızı etler ile ilgili satın alma talepleri listelenir.
Stok Adı : Direk stok adına göre filtreleme yapılarak ilgili stoktan yapılan satın alma talepleri listelenir.
Fiş No : Direk olarak satın alma fişi çağrılarak fiş bazlı satın alma talep fişleri listelenir.
Onay Seviyesi Göster : Eğer satın alma talebinde bulunmak için onay gerekiyorsa Onay Seviyesi Göster seçeneği aktif olarak gelir. Bu seçenek seçildiğinde Fiş satırlarındaki onay sütununda malzemenin onay seviyesi görüntülenmiş olur.
Malzeme toplamları : Farklı fişlerde yapılan taleplerde ki ortak malzemelerin tek satırda toplam miktarı ile görüntülenmesi sağlanır. Örneğin TAZE SOĞAN bir fişte 5 kilo başka fişte 3 kilo olarak talep edilmişse bu seçenek seçildiğinde TAZE SOĞAN tek satır olarak ve 8 kilo olarak talep edilmiş şekilde görünecektir.
SA_Satinalma_Talepleri_Malzeme_Toplamlari.PNG
Paket Birimiyle : Satın alma taleplerinin stok kartındaki paket birimine göre görüntülenmesi sağlanacaktır.
Sadece Onaylılar : Onay gerektiren malzemelerde sadece onay süreci tamamlanmış olanların listelenmesini sağlar.
Depoya öre Grupla : Bu seçenek seçildiğinde depo seçimi yapılmadan tüm fişler çağrıldığında listelemenin depo bazlı gruplanarak yapılması sağlanır.
SA_Satinalma_Talepleri_Depoya göre grupla.PNG

Bu ekrandaki kolonların gösterdiği bilgiler:

SA Talep: Satın Alınması talep edilen miktarı gösterir.
Mevcut : Depo filtresinde bir depo seçilirse bu depodaki malzeme bakiyesini gösterir. Depo seçimi yapılmazsa depo bakiyesi görünmez. Gerektiğinde Satın alma personeli mevcuttaki malzemenin kullanılmasını isteyip satın alma talebini onaylamayabilir.
Ana Depo : Malzemenin Ana Depodaki bakiyesinin gösterildiği alandır. Gerektiğinde Satın alma personeli mevcuttaki malzemenin kullanılmasını isteyip satın alma talebini onaylamayabilir.
İşletmede : Malzemenin Ana Depo hariç işletmedeki diğer depolardaki toplam miktarının gösterildiği alandır.
İhtiyaç: Talep Miktarı - Ana Depodaki Miktar + Maksimum stok seviyesi (Minimum ve maksimum stok seviyesi tanımı için Depo Stok Seviyeleri sayfamızdan bilgi alabilirsiniz)
Satıcı Talep: Daha önceden bu malzeme için verilmiş siparişlerdeki toplam miktarın gösterildiği alandır.

Satıra çift tıklandığında veya + işaretine basıldığında satırın detayı açılacaktır. Burada ilgili malzemeye ait Fişler ve Bakiyeler incelenebilir. Gerekli durumlarda talep fişleri çift tıklanarak açılır ve fiş üzerinde değişiklik yapılabilir.

75_Satinalma_SA.Talepleri.Detay

Onay kolonu yeşil ise onay sürecinin tamamlanmış olduğunu ifade eder ve satırda işlem yapılabilir. Buradaki ilk rakam şu andaki onay seviyesini, ikincisi ise malzemenin onay seviyesini gösterir. Onay seviyesi malzemeninkine eşit olduğunda onay süreci tamamlanmış demektir. (örneğimize göre onay seviyesi 5 ve şuandaki onay seviyesi de 5 yani onay süreci tamamlanmış demektir. Onay süreci tamamlandığını onay kutucuğunun yeşil olmasından da anlayabiliriz)

Satırdaki İhtiyaç alanı sıfırdan büyükse ve onay süreci tamamlanmışsa satır Seç kutucuğu seçilerek aşağıdaki işlemler yapılabilir:

Sözleşmeli Satıcı olan satırlarda satıcıdan Fiyat Talebi yapılabilir veya direk olarak Sipariş işlemleri yapılabilir.

Satıcısı olmayan satırlar için çeşitli satıcılardan Fiyat Talebi istenebilir.

Satın Alma Talepleri Video


Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?