Oda Özellikleri Tanımı

AmonRa Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Oda Özellikleri

İşletmede bulunan odaların özelliklerinin tanımlandığı alandır. Oda tanımlama işlemlerinden önce oda tipleri tanımlanır. Sonrasında oda özellikleri tanımlanmalıdır.

Tanımlama Amacı

Misafirlerden gelen taleplere göre oda özelliklerinin tanımlanması, odaların tamamına hakim olmayan kullanıcıların, istenen özelliklere göre odaları filtre edebilmesini sağlar.

Örneğin, DENIZ - Deniz Manzaralı odalar, HAVUZ - Havuz Manzaralı odalar, BALCONY - Balkonlu odalar gibi misafirin talep ettiği odalar olduğu gibi operasyon açısından önemli odalarında filtrelemesi yapılabilir. Bu yöntemde özellik filtrelemeye en güzel örnek Triple üç kişilik odalarınız dışında, aynı zamanda Double odalarınızın bazılarında ek yatak açarak Triple kullanımı özelliği belirtilerek (TRP - Üç Kişilik Oda olarak satılabilir.), oda müsaitliği sıkıntı olduğunda üç kişilik oda olarak satılabilecek Double odaların tespiti için de kullanılabilir.

Tanımı

OdaOzellikleri


Ana ekranın sol üst köşesindeki ra_butonu.JPG butonuna basarak sırasıyla Sistem/Tanımlar/Oda/Oda Özellikleri seçilerek otelde bulunan odaların özellikleri tanımlanabilir.

Oda satışlarında dikkat edilmesi gereken Sigara İçilmeyen Oda, Deniz Manzaralı oda gibi oda özellikleri bu ekrandan tanımlanabilir.Oda Tanımı işlemi yapılmadan önce oda özelliklerinin tanımlanmış olması gerekmektedir.

YeniKButon Master.PNG seçeneği ile oda özellikleri tanımlanır. Misafirin talep edebileceği tüm oda özelliklerinin bu alanda tanımlanması misafir isteklerine göre oda filtrelemelerinde kolaylık sağlayacaktır.

Oda özelliklerine göre filtreleme işlemine örnek olarak Oda Tablosunu inceleyebilirsinizOdaOzellikKarti

Kodu: Oda özelliğinin kısa kodu bu alanda belirtilir.
Açıklama: Oda özelliğinin adı belirtilir.
Resim: Oda özelliğinin varsa remi bu alandan eklenir.
Aktif: Daha önceden tanımlanan oda özelliğinin aktif kullanımı için seçilir.
Varsayılan: Tanımlanan odalarda belirtilen oda özelliğinin seçili gelmesi için kullanılır. (Oda tanımlamada en azından bir özellik seçimi yapılması gerekmektedir. Bu sebeple program tanımlarında STD oda tipi özelliği tanımlı ve varsayılan olarak seçili gelecektir.OrtakTanimaCevir.PNG

Birden fazla otelin tek veri tabanından yönetilmesi durumunda, seçilen tanımlar Diğer sekmesinden Seçilenleri Ortak Tanıma Çevir seçeneği seçilerek ortak kullanılması sağlanır.

Oda Özellikleri Video

Bu sayfayı yararlı buldunuz mu ?